Jesteś terapeutą?

Ból - obrona przed atakiem choroby

Reakcja obronna organizmu często objawia się odczuwaniem różnego rodzaju dolegliwości. Sprawdź, o czym świadczy ból w różnych częściach ciała.

05 maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut ból stan zapalny
Zdrowe zakupy

Ból jest objawem chroniącym nas przed samozniszczeniem. Skłania do oszczędzania bolącego obszaru, co umożliwia regenerację i powrót do zdrowia.

Umiarkowany ból jest niezbędny do zdrowia. Ciało jest zaskakująco wydajne – żadne źródło energii nie może się zmarnować. To była tajemnica sukcesu ewolucyjnego: jesteśmy z natury leniwi.

Presja środowiskowa (w naturze jest to relacja drapieżnik – ofiara) sprawia, że w mięśniach powstaje kwas mlekowy, usuwany razem z niewielkimi uszkodzeniami mięśni, tkanki łącznej i stawów.

Ten niewielki ból jest bodźcem pobudzającym wytwarzanie nowych tkanek, z nowym zestawem mitochondriów, co prowadzi do wzrostu sprawności fizycznej.

Przyczyny bólu

Śledząc historię medyczną pacjenta, myślę o mechanizmach nasilających objawy, ponieważ mają one znaczenie terapeutyczne.

Natura bólu może bowiem nasunąć konkretne wnioski kliniczne.

Ból mechaniczny. W bólu spowodowanym mechanicznym uszkodzeniem tkanek (wliczając w to przyczyny zapalne), receptory bólowe na powierzchni narządów zostają podrażnione.

Ból złamanej kości pochodzi z uszkodzenia pokrywającej ją błony – okostnej.

W zapaleniu lub uszkodzeniu jelita ból jest spowodowany podrażnieniem innej błony, otaczającej jelita – otrzewnej. Opony mózgowe – błony, które otaczają mózg – są bardzo wrażliwe, dlatego ich podrażnienie wywołuje silne dolegliwości.

Opłucna, czyli błona pokrywająca płuca, w stanie zapalenia powoduje ból przy oddychaniu. Wszystkie powyższe rodzaje bólu unieruchamiają pacjenta, ponieważ ruch nasila dolegliwości.

Skurcz mięśni gładkich. Dotyczy mięśni budujących jelita, macicę, pęcherz moczowy. To przyczyna jednego z najcięższych rodzajów bólu: bólów porodowych, kolki nerkowej, kolki wątrobowej, bólu spowodowanego wzdęciem, zaparciem, zrostami i innymi rodzajami blokad.

Skurcz jest spowodowany pracą mięśni, które usiłują przesunąć zator. Zaletą tego bólu jest fakt, że niekiedy pozwala usunąć jego przyczynę. Ból ma charakter kolkowy, co oznacza, że na przemian narasta i łagodnieje.

Skurcz mięśni szkieletowych. Często bardzo intensywny i błędnie rozpoznawany jako nerwoból. Zwykle pojawia się na skutek niewielkiego ruchu, nie tak intensywnego, aby spowodować uszkodzenia. Pojawia się nagle i jest opisywany jako rozdzierający, przeszywający, bywa porównywany do porażenia prądem. Całkowicie unieruchamia pacjenta w pozycji leżącej. Po kilku minutach ustępuje, ale powraca przy minimalnym ruchu.

Przykładami tego rodzaju dolegliwości są: skurcze, sztywność karku, zespół sztywności uogólnionej. Ich przyczyną mogą być alergie, zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie lub zakwaszenie.

Zakwaszenie kwasem mlekowym. Przestawienie metabolizmu na tryb beztlenowy powoduje zakwaszenie kwasem mlekowym, co powoduje ból, który zaczyna się jako tępy, ale zignorowany rozwija się w porównywalny do zawału i wymaga podania morfiny. Sportowcy doświadczają tego bólu codziennie.

Paradoksalnie, ten typ bólu zarówno umożliwia, jak i uniemożliwia osiągnięcie maksymalnej wydolności – bez pracy nie ma kołaczy. Zakwaszenie mięśnia sercowego daje objawy niewydolności serca, pojawiające się po wysiłku i ustępujące pod wpływem odpoczynku.

U pacjentów z głębokim deficytem dostarczania energii (np. z zapaleniem mózgowo-rdzeniowym z mialgią albo zespołem przewlekłego zmęczenia) produkcja kwasu mlekowego może zachodzić stale. Najlepszym przykładem są pacjenci z bólami w klatce piersiowej – w rzeczywistości niewydolnością serca , która nie jest spowodowana niedokrwieniem, ale osłabieniem pracy mitochondriów.

Ostre, nieustępujące podrażnienie kwasem mlekowym, podobnie jak miażdżyca naczyń wieńcowych, powoduje ciężkie bóle serca, przypominające atak serca, zator płucny lub zawał mięśnia sercowego. Również migreny mogą być spowodowane niedostatecznym zaopatrzeniem mózgu w energię.

Sztywność mięśni i stawów. Powszechna, ale zwykle lekceważona dolegliwość. Kiedy tkanki nie pracują gładko, tarcie prowadzi do sztywności, ponieważ organizm chroni się w ten sposób przed nagłym ruchem. Aby uzyskać sprawność, pacjent musi się powoli rozgrzać.

U podstaw tego zjawiska może leżeć zapalenie lub zaburzenia elektrolitowe, ponieważ u wielu pacjentów skuteczną alternatywną metodą okazuje się miejscowe podanie magnezu (zewnętrznie, na skórę). Pewną rolę odgrywa również alergia.

Zapalenie. Niemal zawsze bolesne, aczkolwiek niewielkie może objawiać się tylko świądem. Zapalenie objawia się bólem, świądem (który może być przyczyną podrażnienia mechanicznego), tzw. wzmożonym uciepleniem skóry, zaczerwienieniem (w związku z napływem krwi) i upośledzeniem funkcji (ponieważ organizm próbuje się chronić, wyłączając obszar objęty zapaleniem).

Zapalenie, w tym to spowodowane silikonowymi implantami, jest opisywane jako palący ból, najsilniejszy rano i ustępujący w ciągu dnia.

Pulsowanie jest kolejnym objawem zapalenia. Wzrost ciśnienia powoduje ból, który nasila się w pozycji leżącej u pacjentów z ciężkim bólem zęba czy zapaleniem zatok. Chłód łagodzi objawy, natomiast ciepło je nasila.

Ból zapalny w czasie odpoczynku (np. nocą). Przypuszczam, że ten typ bólu oznacza procesy zdrowienia, które muszą się toczyć wtedy, kiedy aktywność organu jest ograniczona. Gojenie jest bowiem rodzajem zapalenia.

Nerwobóle. Przypominające porażenie prądem i zależne od ruchu lub pozycji ciała. Każdy, kto uderzył się w łokieć, wie, o czym mowa.

Ból rozprzestrzenia się zgodnie z przebiegiem nerwu, dlatego dokładne określenie jego lokalizacji może nasuwać wnioski kliniczne.

Na przykład rwa kulszowa zwykle rozpoczyna się od pośladka i promieniuje w dół, z tyłu nogi. Zespół cieśni nadgarstka obejmuje bolesność kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego, z pominięciem małego palca.

Ból może narastać, ponieważ nerw jest uciskany z powodów mechanicznych lub obrzęku tkanek miękkich wywołanego zapaleniem lub tzw. obrzękiem śluzowatym.

Rozbicie. Wielu pacjentów nie potrafi określić przyczyn złego samopoczucia. Przypuszczam, że może to być spowodowane tlącym się stanem zapalnym spowodowanym niedoborem energii. Nasilenie tego zapalenia może zbyt małe, aby ujawnić się w podstawowych badaniach krwi, ale można je wykryć za pomocą testu na obecność pozakomórkowego DNA – prostego tekstu wykrywającego mikrouszkodzenia na podstawie wykrycia pod mikroskopem pozakomórkowego DNA.

Złe samopoczucie często występuje w zapaleniu mózgowo-rdzeniowym z mialgią (bólem mięśniowym) oraz w zespole przewlekłego zmęczenia, w którym energii nie wystarcza nawet na pokrycie podstawowych kosztów utrzymania organizmu (pracę takich narządów jak jelita, wątroba, nerki, serce i mózg). Niektóre związki obecne w procesie zapalnym bezpośrednio atakują mózg, powodując zmiany zachowania wywołane chorobą, których celem również jest nakłonienie chorego do odpoczynku.

Bolesne emocje

Każdy ból wydaje się silniejszy, jeśli towarzyszą mu negatywne emocje: strach, lęk, depresja, poczucie beznadziei, dlatego ogromną rolę odgrywa nastawienie psychiczne.

Kluczem do uleczenia bólu nie jest stosowanie leków przeciwbólowych, ale ustalenie, w jakich okolicznościach narasta, zanim obraz kliniczny zostanie zaciemniony.

Kiedy ból staje się przewlekły, aktywuje się wiele opisanych powyżej mechanizmów, co utrudnia ustalenie diagnozy, bo organizm wpada w coraz to kolejne błędne koła.

Ponieważ chorzy mają świadomość, że energii jest zbyt mało, aby zaspokoić zapotrzebowanie, ich strach stwarza kolejne błędne koło, ponieważ wpędza w rozpacz i uniemożliwia sen

Czy masz objawy zapalenia?

Podstawowymi wykładnikami zapalenia są: ból, obrzęk, tzw. ucieplenie (gdy zaczerwieniona skóra jest cieplejsza w dotyku) i utrata funkcji. Powszechnie znana jest jego podstawowa przyczyna – zakażenie, jednak przyczyną zapalenia może być również alergia i choroby autoimmunologiczne.

Żywe organizmy stanowią łakomy kąsek dla innych gatunków. Uczestniczymy w nieustannym wyścigu zbrojeń z atakującymi nas mikroorganizmami i pasożytami. Bez wątpienia wszystkie procesy zapalne stanowią element tej wojny.

Okazjonalnie występujące objawy mogą być przyczyną zwalczania inwazji. Te same mechanizmy zostają uruchomione podczas alergii. Charakter ostry sugeruje zakażenie; przewlekły świadczy raczej o charakterze alergicznym lub autoimmunologicznym.

U alergika z katarem siennym bez szczegółowego wywiadu można mylnie rozpoznać przeziębienie, a oglądając zaczerwienienie skóry bez historii choroby nie da się rozróżnić alergii, oparzenia słonecznego lub chemicznego, wysypki wirusowej i autoimmunologicznej.

Ból - objaw zapalenia

Zmęczenie – istotny objaw wymuszający odpoczynek, którego celem jest ułatwienie powrotu do zdrowia.

Rozbicie i poczucie bycia chorym – występują częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Gorączka – większość mikroorganizmów ginie pod wpływem ciepła.

Katar i łzawienie oczu – wypłukują mikroby.

Kaszel i kichanie – usuwają mikro - organizmy z dróg oddechowych.

Astma oraz zwężenie dróg oddechowych, świsty – wibracje wydychanego powietrza odrywają mikro - organizmy, które wpadają w śluz i są z nim usuwane podczas kaszlu i kichania.

Wymioty – istotny mechanizm chroniący przed zatruciem pokarmowym oraz usuwający mikroby z dróg oddechowych (podczas kaszlu).

Biegunka, kolka – również zapobiegają zatruciu.

• Zapalenie pęcherza – częste oddawanie moczu wypłukuje bakterie.

Objawy zapalenia przewlekłego Jeśli masz objawy zapalenia przewlekłego, weź pod uwagę alergię, nietolerancję i choroby z autoagresji. Przyczyną alergii mogą być:

Pokarm i dodatki żywnościowe:

pszenica, nabiał i inne silne alergeny; popularne dodatki do żywności, np. barwniki spożywcze.

Alergeny wziewne: roztocza, pyłki, sierść zwierząt, pleśnie.

Chemikalia: toksyczne metale, pestycydy, lotne związki chemiczne, w tym perfumy.

Pasożyty jelitowe: drożdże, bakterie, pasożyty, robaki.

Wpływ powyższych czynników może być nasilany przez:

Promieniowanie elektromagnetyczne.

Zjawisko to jest prawdziwe i coraz bardziej powszechne. Obejmuje reakcję na telefonię komórkową, Wi-Fi, komputery, telewizory i podobne urządzenia. Objawy występują w wyniku aktywacji kanałów wapniowych, która prowadzi do podrażnienia błon.

Hałas i infradźwięki. Syndrom turbin wiatrowych jest potwierdzonym zaburzeniem, o nasileniu zależnym od zmian amplitudy. Mechanizm powstawania dolegliwości jest dwojaki: zaburzenia snu oraz infradźwięki, które powodują wibracje w jamach ciała, skutkujące bólami głowy, niepokojem, pobudzeniem, drżeniami, zawrotami głowy i zaburzeniami jelitowymi.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT