Jesteś terapeutą?

Długie życie w zdrowiu: 4 ważne czynniki

Panie doktorze, ile jeszcze mi zostało? Na to klasyczne pytanie, które z upodobaniem zadają bohaterowie amerykańskich filmów, niezwykle trudno jest odpowiedzieć. Na szczęście grupa zmyślnych Szwajcarów opracowała prostą tabelkę, która daje nam pojęcie o rokowaniach.

23 luty 2015 Artykuł na: 2-3 minuty
długowieczność zagrożenia ruch dieta
Zdrowe zakupy

Przewidywania lekarzy dotyczące długości życia ich pacjentów nierzadko mocno odbiegają od rzeczywistości. Teraz istnieje prosta ankieta, która pozwala ocenić szanse na przeżycie kolejnych 10 lat (zakładając, że dana osoba jest w 65. albo 75. roku życia).

Badacze znaleźli sposób na wyliczenie procentowej szansy przeżycia następnych 10 lat, przy założeniu, że pacjent ma 65 bądź 75 lat. Determinują to cztery aspekty stylu życia, które mają ogromny wpływ na występowanie chorób serca, raka, cukrzycy oraz przewlekłych dolegliwości ze strony układu oddechowego, czyli np. astmy.

Oto cztery ważne pytania:

 

Fot. Archiwum

1. Czy palisz papierosy?

2. Ile pijesz alkoholu?

3. Ile czasu poświęcasz na aktywność fizyczną?

4. Czy zdrowo się odżywiasz, a przede wszystkim, czy jesz dużo owoców?

 

Najbardziej szkodliwe jest palenie papierosów. Jeśli jesteś 75-letnim palaczem, Twoje szanse na przeżycie następnej dekady wynoszą 57% w porównaniu z osobami niepalącymi. Wszystkie pozostałe czynniki zwiększają ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 10 lat o 15%.

A zatem, jeżeli masz 75 lat i występują u Ciebie wszystkie czynniki ryzyka - palisz, dużo pijesz, nie ćwiczysz i kiepsko się odżywiasz - Twoje szanse na dożycie 85 lat wynoszą jedynie 35%. U osoby w tym samym wieku bez żadnego czynnika ryzyka szanse te równe są 67% - a więc prawie dwa razy tyle. Innymi słowy, osoba ta najpewniej będzie żyła o całe 10 lat dłużej!

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przeanalizowali w 1977 r. tryb życia oraz przyczyny zgonów występujące u 16721 osób między 16. a 90. rokiem życia. Ich badania potwierdziły to, co wiadomo od dawna: nie unikniemy konsekwencji naszych wyborów. 65-latek o złych nawykach ma taki sam poziom ryzyka, co zdrowo żyjąca osoba o 10 lat starsza - ale sytuacja zmieni się, gdy on sam dożyje 75 lat.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT