Jesteś terapeutą?

100 sposobów na przeżycie 100 lat

Zestawiliśmy poręczną listę 100 najbardziej pożytecznych porad, które pomogą w pełnym zdrowiu dożyć sędziwego wieku.

30 lipiec 2014
Artykuł na: 49-60 minut długowieczność medycyna naturalna dieta
Zdrowe zakupy

Wiele wymienionych tu wskazówek kłóci się z tym, co wpajają nam lekarze, jednak wszystkie one są podparte solidnymi naukowymi dowodami. Znajdziesz tu ogólne sugestie dotyczące optymalnej diety, najkorzystniejszych sposobów wychowywania dzieci czy prowadzenia zdrowego trybu życia. Ponadto podpowiadamy, jak radzić sobie bez często szkodliwych farmaceutyków i inwazyjnych badań diagnostycznych.

Wśród naszych przepisów na zdrowie znalazło się również niezwykle istotne oczyszczenie domu i całego najbliższego otoczenia. Typowy dom skażony jest bowiem toksyczną mieszanką organicznych chemikaliów, pól elektromagnetycznych, łatwopalnych gazów oraz innych zanieczyszczeń. Ogólnie rzecz biorąc, wnętrza mieszkań w porównaniu ze świeżym powietrzem często zawierają nawet 10-krotnie wyższy poziom skażenia.

W naszym zestawieniu nie zabrakło też porad, by dbać o ducha. Zgodnie z motywem nieustannie powracającym w wynikach badań, najlepszym lekarstwem może okazać się wypracowanie silnych więzi społecznych.

Przeczytaj więc poniższe wskazówki i zastosuj je w codziennym życiu, a zapewne uda Ci się w zdrowiu i szczęściu przeżyć wiele długich lat.

Zdrowa dieta

 1. 1Dostosuj dietę do warunków biochemicznych swojego organizmu
  William Wolcott, światowy autorytet w dziedzinie typów metabolicznych i autor książki The Metabolic Typing Diet (New York, NY: Doubleday, 2000), poszedł w ślady swego mentora, doktora Williama Kelleya, badając sposób, w jaki sympatyczny i parasympatyczny podukład nerwowy reguluje różne procesy metaboliczne i, co za tym idzie, narządy i gruczoły.
  Według teorii Kelleya, w większości przypadków wpływ jednego z podukładów przeważa nad wpływem drugiego, zależnie od tendencji indywidualnych organizmu. Dlatego też pożywienie korzystne dla jednej osoby, dla innej może być szkodliwe. Stosowanie diety wysokoproteinowej przyniesie odmienne rezultaty dla typów "białkowych" oraz "węglowodanowych". Wolcott odkrył, że dostosowanie diety dostosowanej do typu metabolicznego pomogło wielu poważnie chorym (w tym na raka) w odzyskaniu zdrowia.
 2. 2Zbadaj swoją równowagę kwasowo-zasadową w odniesieniu do typu metabolicznego
  Wpływ, jaki ma na nasz organizm jedzenie, zależy w dużej mierze od regulacji homeostatycznych, w tym autonomicznego układu nerwowego, który sprawuje główną kontrolę nad metabolizmem. Zdaniem Wolcotta, warzywa zwiększą zasadowość organizmu osoby o dominującym układzie parasympatycznym, a zakwaszą organizm osoby o typie sympatycznym, "wolno spalającej". Poznaj swój typ metaboliczny i odżywiaj się w zgodzie z nim, tak by utrzymać odpowiedni poziom zasadowości organizmu.
 3. Jedz ekoprodukty

  Żywność pochodzenia naturalnego zawiera znacząco mniej pestycydów, które mogą odpowiadać za wiele chorób, w tym raka.

  3Wybieraj ekologiczne produkty pełnoziarniste, zwłaszcza sezonowe owoce i warzywa uprawiane lokalnie
  Pestycydy uważane są za sprawcę wielu chorób, w tym bezpłodności, raka, wad wrodzonych, schorzeń skóry oraz impotencji. Inwentarz żywiący się nie ziarnami, a trawą (jak powinien) oraz naturalne warzywa i owoce zawierają znacznie więcej podstawowych składników odżywczych. Oprócz tego znajduje się w nich nawet 10 tys. razy więcej innych substancji niezbędnych ludziom do utrzymania zdrowia. Niestety nawet ekologiczne wędliny i inne wyroby mięsne mogą zawierać rakotwórcze azotany, dlatego upewnij się, że kupujesz je od producentów gwarantujących ich brak.
 4. 4Przyrządzaj posiłki samodzielnie
  Unikaj przetwarzanych produktów: puszek, mrożonek, konserw i wszelkiej innej żywności naszpikowanej "chemią". Staraj się stosować jak najbardziej zróżnicowaną dietę; większość alergii pokarmowych zagraża osobom, które stale spożywają te same produkty. Ogranicz do minimum "śmieciowe jedzenie" oraz produkty z puszek czy butelek, gdyż mogą one zawierać bisfenol A. Unikaj też picia wody z plastikowych butelek, ponieważ często znajdują się w niej niezwykle szkodliwe ftalany, które zaburzają gospodarkę hormonalną.
 5. 5Jedz porządne śniadanie
  Przyjęcie rano dużej części przeznaczonych na dany dzień kalorii pomaga ograniczyć apetyt w późniejszych porach, co ma znaczenie w leczeniu i zapobieganiu otyłości. Poza tym ominięcie śniadania zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, wysokiego ciśnienia oraz cukrzycy.
 6. 6Nie rezygnuj z nasyconych kwasów tłuszczowych i nigdy nie wybieraj produktów "light"
  Wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w olejach roślinnych z kukurydzy, soi itd. uznawane są powszechnie za "dobre tłuszcze", tymczasem okazuje się, że mogą one zwiększać skłonność do zapadania na nowotwory. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego mogą natomiast chronić przed zawałem, osteoporozą czy nawet rakiem. Dwa zakrojone na szeroką skalę badania wykazały, że regularne spożywanie tłuszczów nasyconych może zahamować rozwój choroby, w przeciwieństwie do sprzyjającej mu diety bogatej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany. Zdecydowanie unikaj jednak tłuszczów trans, które powstają w wyniku tzw. hydrogenacji, a więc procesu przyłączenia atomu wodoru do cząsteczek ciekłego oleju roślinnego, co zestala go w temperaturze pokojowej. Tłuszcze trans łączy się bowiem ze zwiększonym ryzykiem występowania zawałów serca i udarów.
 7. 7Nie licz kalorii
  Odpowiednią wagę utrzymuj poprzez stosowanie diety niskiego indeksu glikemicznego (IG). Jest ona skuteczniejsza w redukowaniu nadwagi w porównaniu z innymi dietami, kategoryzuje bowiem węglowodany według ich wpływu na poziom glukozy i insuliny we krwi. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym tylko nieznacznie na niego wpływają, natomiast te o wysokim powodują nagły przypływ cukru do krwiobiegu.
  Unikaj żywności przetwarzanej przemysłowo oraz "białego jedzenia" (jasnego chleba, białego cukru, białego ryżu) i produktów smażonych. Zamiast tego wybierz ryby, fasolę, większość warzyw.
 8. 8Nie pij niefiltrowanej wody
  W dostępnych nam zasobach wodnych może znajdować się nawet 350 różnych toksycznych chemikaliów, a oprócz tego nie brakuje w nich odpadów przemysłowych, chorobotwórczych mikroorganizmów, związków chloru i fluoru oraz ponad setki substancji farmaceutycznych. Kobiety w ciąży, które piją mocno chlorowaną wodę, dwukrotnie zwiększają tym samym ryzyko urodzenia dziecka z poważnymi wadami wrodzonymi.
  Zastanów się nad zainstalowaniem filtru odwróconej osmozy z dodatkiem filtru węglowego - w ten sposób całkowicie oczyścisz swoją wodę. Pamiętaj jednak, by przyjmować wtedy suplementy diety, gdyż filtr pozbawia wodę również cennych minerałów.
 9. 9Przyjmuj odpowiednio zrównoważoną ilość kwasów omega-3 i omega-6
  Postaraj się, aby spożywać właściwą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-3 i omega-6, są one bowiem odpowiedzialne za regulację podstawowych funkcji organizmu, a ich niedobory prowadzą nierzadko do chorób zwyrodnieniowych. Idealne proporcje między omega-3 a omega-6 to około 1 do 1,7, jednak typowa zachodnia dieta przynosi stosunek bliższy 1 do 20, gdyż znaczna ilość NNKT to omega-6 znajdujące się w ziarnach słonecznika, kukurydzy itd. Generalnie postaraj się przyjmować więcej omega-3 (np. kwasu eikozapentaenowego EPA) i ogranicz omega-6 (np. kwas gamma-linolenowy). Zdecyduj się na więcej tłuszczów rybich i oleju lnianego, w których przewaga omega-3 wynosi 60%.
 10. 10 Uważaj na ryby
  Większość dostępnych w sklepach ryb skażona jest odpadami przemysłowymi i zawiera wysoki poziom rtęci. Dotyczy to również ryb hodowlanych, które są niewłaściwie karmione. Unikaj tuńczyka i innych ryb głębinowych, gdyż to właśnie one zawierają najwięcej rtęci. Staraj się spożywać różne gatunki ryb, aby nie narazić się na nagromadzenie konkretnego metalu ciężkiego w organizmie.

Zdrowe trawienie

 1. 11Ogranicz lub wyeliminuj pszenicę
  Organizmy wielu ludzi nie radzą sobie z tym stosunkowo nowym pokarmem w ludzkiej diecie, między innymi dlatego, że wprowadzano do niego tyle modyfikacji genetycznych. Każde ziarno zawiera aglutyninę kiełków pszenicy (ang. wheat-germ agglutinin - WGA), której niewielkie ilości mogą zahamować produkcję białka zwanego czynnikiem wzrostu nerwów, a które jest niezbędne do utrzymania zdrowych neuronów.8 WGA może też zaburzać gospodarkę hormonalną, prowadzić do chorób zwyrodnieniowych, wrzodów, odporności na insulinę oraz problemów z nerkami i z układem trawiennym. Ponadto może niszczyć komórki oraz wywoływać chroniczne stany zapalne. Zamiast pszenicy zdecyduj się więc na inne zboża, np. proso, grykę, komosę ryżową, kukurydzę i ryż.
 2. 12Zrezygnuj z homogenizowanych i pasteryzowanych niskotłuszczowych przetworów mlecznych
  U ludzi spożywających duże ilości produktów mlecznych notuje się wyższy poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, co łączy się ze zwiększonym ryzykiem zapadania na nowotwory.
  Mężczyźni z najwyższym poziomem IGF-1 dotyczy czterokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na raka prostaty z powodu spożywania odtłuszczonego mleka, które pozbawione jest sprzężonego kwasu linolowego o działaniu antyrakowym.
 3. 13Pozbądź się alergii i nietolerancji pokarmowych
  Oprócz pszenicy, alergie i nietolerancje najczęściej wywoływane są przez następujące produkty: kukurydzę, soję, cukier, warzywa z rodziny psiankowatych (ziemniaki, pomidory, bakłażany, słodką i ostrą paprykę), drożdże, jajka i przetwory mleczne. Zbadaj, czy cierpisz na nietolerancję pokarmową, stosując dietę eliminacyjną.
 4. Jedz zielone warzywa

  Zielone warzywa liściaste to doskonałe źródło wapnia, pomagają więc ochronić się przed złamaniami. Zjadaj przynajmniej jedną porcję dziennie.

  14Jedz zielone warzywa bogate w wapń
  Produkty mleczne przyspieszają proces eliminacji wapnia z organizmu, a suplementy tego minerału nie są najlepiej przyswajalne. Pewne badanie wykazało, że zwiększenie spożycia mleka pasteryzowanego nie chroni przed złamaniami kości. Z kolei zjadanie porcji zielonych warzyw liściastych każdego dnia, a nie raz w tygodniu, może obniżyć ryzyko złamań nawet o połowę.
 5. 15Zbadaj poziom zakwaszenia żołądka
  Jeśli cierpisz na zgagę bądź masz problemy z wypróżnianiem się, zbadaj poziom zakwaszenia żołądka w specjalistycznej placówce.
 6. 16Przekonaj się, czy Twoje jelita "przeciekają"
  Gdy ściany jelita grubego są zbyt przepuszczalne, czyli pozwalają większym cząsteczkom pokarmu na przeniknięcie do krwiobiegu, może to prowadzić do zmniejszonego wchłaniania składników odżywczych oraz wywoływać reakcje alergiczne. Przebadaj się więc pod tym kątem i "uszczelnij" jelito za pomocą probiotyków z dodatkiem glutaminy i glutationu. Jeśli doskwierają Ci problemy ze strony układu pokarmowego, zgłoś się na badanie kału na obecność pasożytów oraz stężenie grzybów Candida.
 7. 17Odstaw cukier
  Wszelkie rodzaje cukru, i białe, i brązowe, powodują próchnicę i cukrzycę, a już 10 g wystarczy, by tymczasowo obniżyć sprawność limfocytów o całe 40%. Spożywanie cukru może wywoływać nieswoiste zapalenie jelit, kamienie nerkowe i żółciowe, nadciśnienie, raka żołądka i błony śluzowej macicy, a nawet krótkowzroczność. Cukier po prostu szkodzi. Koniec, kropka.
 8. 18Oczyszczaj organizm
  Wszyscy mamy w sobie iście wybuchową mieszankę około 100 000 wszechobecnych chemikaliów zanieczyszczających otoczenie, a dziś wiemy już, że niektóre z nich mają zdolność kumulacji w ludzkim organizmie (konkretniej w tkance tłuszczowej), co prowadzi do licznych problemów zdrowotnych. Dlatego chodź często do sauny, wykonuj ćwiczenia fizyczne i przyjmuj dużo błonnika, alg Chlorella Spirulina oraz kolendry, bowiem wszystkie one oczyszczają organizm z metali ciężkich.
 9. 19Unikaj syropu glukozowofruktozowego
  Syrop glukozowofruktozowy znajduje się w niemal każdym przemysłowo przetwarzanym jedzeniu oraz napoju (w jednej coca-coli znajduje się około 17 łyżeczek), a niestety w procesie wytwarzania absorbuje on zabójczą rtęć. Unikaj też sztucznych słodzików, takich jak aspartam, który u zwierząt powoduje uszkodzenie neuronów mózgowych i może prowadzić do rozwoju nowotworów.
 10. 20Pij nieco alkoholu
  Wypijanie przysłowiowego kieliszka wina raz na kilka dni jest nawet bardziej korzystne dla kondycji serca niż całkowita abstynencja. Czerwone wino zawiera bardzo zdrowy resweratrol, który m.in. zapobiega stanom zapalnym.

Najlepsze suplementy

Idealnie byłoby, gdyby wszyscy mogli uprawiać własne warzywa i hodować zwierzęta gospodarskie na wolnym wybiegu, jednak większość z nas nie ma takiej możliwości. Z tego też powodu najpewniej masz pewne niedobory witaminowe, bez względu na to, jaką dietę stosujesz. W miarę możliwości przebadaj się u doświadczonego dietetyka, który podpowie, jakich składników odżywczych Ci brakuje, i jak uzupełnić je odpowiednimi suplementami.

 1. Przyjmuj suplementy

  Zwłaszcza przeciwutleniacze, np. witaminę E, cynk i selen, które pomagają zminimalizować szkody czynione przez wolne rodniki

  21Przyjmuj suplementy multiwitaminowe wysokiej jakości
  Wybierz produkt uznanej marki albo dobierz wszystkie podstawowe minerały oddzielnie.
 2. 22 Przyjmuj właściwą ilość witaminy D
  Około jednej trzeciej całej populacji ma deficyty witaminy D, a wśród jej właściwości znajduje się zapobieganie większości nowotworów i chorób serca. Witamina ta poprawia przy tym odporność i wydolność organizmu. Osoby regularnie przyjmujące suplementy witaminy D żyją dłużej o około 7%. Witamina ta jest w sposób naturalny produkowana przez organizm, gdy ma on kontakt z promieniami słonecznymi - wystarczy od 5 do 15 minut na słońcu między 10 rano a 15, bez kremu do opalania. Jeśli pora roku na to nie pozwala, przyjmuj suplementy o 600 -1000 jednostek międzynarodowych witaminy D dziennie (dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia odpowiednia dawka to 400 -1000 jednostek międzynarodowych dziennie).
 3. 23Codziennie zażywaj przeciwutleniacze
  Aby ograniczyć uszkodzenia wywołane obecnością wolnych rodników, toksycznych odpadów metabolizmu, każdego dnia przyjmuj odpowiednią ilość witaminy A (do 25 000 jednostek międzynarodowych w postaci betakarotenu albo 10 000 jednostek międzynarodowych w postaci retinolu), 1-3 g witaminy E (tokotrienol, do 600 jednostek międzynarodowych), cynku (10-50 mg), selenu (200 mcg) oraz witaminy C (1-3 g). Przyjmuj też dobry suplement witamin z grupy B zawierający przynajmniej 50 mg tiaminy i ryboflawiny oraz 50 mcg witaminy B12.
 4. 24Nie zapomnij o magnezie (200-400 mg/dzień) i chromie (100 mcg/dzień)
  Wedle zakrojonych na szeroką skalę badań przeprowadzonych przez brytyjski ośrodek Biolab, z wiekiem tracimy coraz więcej obu tych minerałów, a są one niezbędne do utrzymania dobrej kondycji serca. Magnez jest też niezbędny dla zdrowia kości i jest lepiej przyswajalny niż suplementy wapnia.
 5. 25Przyjmuj "dobre" bakterie
  Zainwestuj w probiotyk wysokiej jakości, zawierający bakterie Lactobacillus, Bifidobacteriium, Saccharomyces boulardii i niezjadliwe szczepy E. coli oraz paciorkowców.

Zdrowy dom

  1. 26 Wybierz miejsce zamieszkania z dala od linii wysokiego napięcia, stacji elektroenergetycznych i torów kolejowych
   Badania wykazały, że u dzieci śpiących w pobliżu linii wysokiego napięcia występuje zwiększone ryzyko zapadnięcia na białaczkę. Warto zbadać pole elektromagnetyczne w naszym domu za pomocą specjalistycznego sprzętu.
  2. 27Korzystaj z kuchenki elektrycznej
   Dwutlenek azotu produkowany przez kuchenki gazowe i bojlery często zbiera się w powietrzu i może prowadzić do artretyzmu oraz astmy i innych alergii. Pewne amerykańskie badanie wykazało, że kuchenki gazowe generują zagęszczenie dwutlenku azotu rzędu 200-400 ppb. Oznacza to, że typowa kuchnia zawiera atmosferę o zanieczyszczeniu, które zwykle uważa się za alarmowe. Jeżeli korzystasz z pieca na gaz, spróbuj umieścić go na zewnątrz domu.
  3. 28Ogranicz kontakt z lotnymi związkami organicznymi
   Te pochodne petrochemikaliów, np. benzen czy formaldehyd, znajdują się w sklejce, płycie wiórowej, panelach drewnianych, papierze oraz farbach i dodatkach. Wszystkie te elementy wydzielają opary lotnych związków organicznych w temperaturze pokojowej, co powoduje podrażnienia gałki ocznej i dróg oddechowych, uszkodzenie pamięci, a być może nawet raka. Wybieraj więc farby ekologiczne i prawdziwe drewno. Możesz pozbyć się lotnych związków organicznych z mieszkania, podkręcając temperaturę do 38 stopni Celsjusza i otwierając wszystkie okna. Powtarzaj te czynności przez 2, 3 dni.
  4. 29Sprawdź stan rur
   Stosowanie rur ołowianych zostało jakiś czas temu zakazane, jednak spora część domów nadal jest w nie wyposażona, a woda nimi płynąca jest w rezultacie skażona ołowiem. Picie takiej wody może uszkadzać mózg oraz obniżać iloraz inteligencji u dzieci.
  5. 30Zamontuj drewniane podłogi najwyżej częściowo przykryte dywanami
   Dywany zbierają więcej alergenów niż odkryte podłogi, poza tym często spryskane są niebezpiecznymi pestycydami, które wydzielają się stopniowo do pomieszczenia.
  6. 31Ogranicz kontakt z polami elektromagnetycznymi w domu
   Komputer i telewizor powinny stać w rozsądnej odległości od domowników. Ustaw łóżka i krzesła w odległości przynajmniej dwóch metrów od nich i innych źródeł fal elektromagnetycznych. Wszelkie zasilane prądem lub bateriami urządzenia powinny znajdować się co najmniej 60 cm od głowy. Nie śpij pod włączonym kocem elektrycznym i odłączaj od prądu wszystkie urządzenia w sypialni (telewizor, komputer, telefon itp.).
  7. 32

   Uważaj z laptopem

   Mężczyźni nie powinni korzystać z Wi-fi z laptopem na kolanach, gdyż ma to niekorzystny wpływ na płodność.

   Upewnij się, że wszyscy używają komputerów bezpiecznie
   Mężczyźni nie powinni korzystać z Wi-fitrzymając laptop na kolanach, gdyż może to mieć negatywny wpływ na nasienie i płodność. Lepiej jest korzystać z internetu, wspomagając się kablami.
  8. 33Wybieraj bezpieczne środki czystości
   Większość zwyczajnych preparatów do czyszczenia zawiera mieszankę chemikaliów toksycznych dla ludzi i zwierząt. Kupuj więc środki pozbawione m.in. laurylosiarczanu sodu (SLS), fenoli, formaldehydu, naftaliny. Unikaj równie szkodliwych odświeżaczy powietrza oraz materiałów impregnowanych.
  9. 34Zwróć uwagę, czy w farbie nie ma ołowiu
   Stosowanie w domu farby zawierającej ołów obecnie jest mniej prawdopodobne, jednak w wielu starszych obiektach zachowała się ona do dziś. Jej użycie grozi zatruciem ołowiem, zwłaszcza u dzieci.
  10. 35Zrób porządek z zanieczyszczeniami elektrycznymi
   Zdarzające się okresowo impulsowe przepięcia w sieci 50 Hz mogą powodować promieniowanie elektromagnetyczne wywołujące wiele schorzeń, w tym astmę, stwardnienie rozsiane, szumy uszne i nadwrażliwość na elektryczność. Wszelkie objawy ulegają złagodzeniu, gdy usunie się źródło takich fal. Polecamy zaopatrzenie się w filtr Grahama- Stetzera (www.stetzerelectric. com), który usuwa zanieczyszczenia elektryczne i elektromagnetyczne w pomieszczeniach przez odcinanie impulsów wysokiej częstotliwości.
  11. 36Wybieraj bezpieczne kosmetyki
   Perfumy i kosmetyki zawierają ogromną ilość substancji rakotwórczych i mutagennych oraz toksycznych metali ciężkich. Najnowsze badania wykazały, że makijaż i kosmetyki mające w składzie kadm odgrywają istotną rolę w rozwoju bardzo groźnego raka piersi. Namawiaj wszystkie kobiety i nastolatki w rodzinie do korzystania z nietoksycznych produktów pielęgnacyjnych.
  12. 37Prowadź samochód na benzynę lub prąd
   Auta na gaz rzeczywiście są tańsze i produkują mniej dwutlenku węgla, jednak emitują przy tym większą ilość cząsteczek materii stałej, lotnych związków organicznych i tlenku azotu, a wszystkie te substancje są szkodliwe dla człowieka. Odpowiadają one za prawie jedną trzecią zanieczyszczenia powietrza toksynami. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska określiła spaliny dieslowe jako potencjalny kancerogen.

 1. 38Używaj naturalnych środków chwastoi owadobójczych
  Pestycydy, którymi spryskujemy ogrody, mogą powodować rozwój nowotworów, zwłaszcza białaczki u dzieci, guzów mózgu i raka prostaty. Przyczyniają się też do powstawania wad wrodzonych, uszkodzeń tętnic i innych chorób. Przestaw się więc na ekopestycydy i inne naturalne metody walki z chwastami i szkodnikami.
 2. 39Wybieraj bezpieczne środki pielęgnujące
  Unikaj szamponów i innych preparatów toaletowych, które zawierają TEA (trietanolaminę), DEA (dietanolaminę) i SLS, mocno perfumowanych i nanotechnicznych oraz farb do włosów (zawierających rezorcynol i p-fenylediaminę, czyli PPD, które mogą powodować raka, a nawet nagłą śmierć).
 3. 40Ogranicz korzystanie z telefonu komórkowego
  Ponad 200 różnych badań sugeruje, że istnieje zależność pomiędzy występowaniem guzów mózgu i bezpłodności a długoterminowym korzystaniem z telefonu komórkowego, zwłaszcza w dzieciństwie. W toczącej się ostatnio sprawie we Włoszech sąd uznał istnienie bezpośredniego związku między intensywnym używaniem komórki a guzem mózgu. Gdy nie korzystasz z telefonu, trzymaj go przynajmniej na odległość wyciągniętego ramienia od głowy, i zamiast rozmawiać, lepiej pisz SMS-y.

Nabierz formy przed poczęciem

Upewnij się, że Twój organizm jest gotowy na ciążę, badając jego stan pod kątem dietetyki, ewentualnych infekcji itp.

Zdrowe dzieci

 1. 41Nabierz formy przed poczęciem
  Zanim zajdziesz w ciążę, udaj się do lekarza specjalizującego się w żywieniu, który zbada stan Twojego organizmu i doradzi, jakich składników przyjmować więcej lub unikać, oraz jak radzić sobie z zakażeniami wewnątrz organizmu i z ewentualnym nagromadzeniem metali ciężkich, co może prowadzić do bezpłodności i poronienia.
 2. 42W czasie ciąży ogranicz liczbę wykonywanych testów (np. USG)
  Wykonywanie częstych USG może przyczyniać się do niedowagi dziecka, opóźnienia nauki mowy i dysleksji (patrz punkt 57). Jeżeli nie ma powodów do niepokoju, poczekaj z robieniem dziecku zdjęć do narodzin.
 3. 43Karm dziecko piersią
  Daj swemu dziecku ten nieoceniony dar i karm je piersią najdłużej, jak to możliwe (przynajmniej jeden rok wg Światowej Organizacji Zdrowia). Oprócz tego, że dostarcza to dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, np. niezbędnych kwasów tłuszczowych, mleko matki chroni przed alergiami, polepsza wzrok i zwiększa iloraz inteligencji. Nie przejmuj się poradami ekspertów i nie podawaj dziecku dodatkowego pokarmu, chyba że coś jest wyraźnie nie tak. Zazwyczaj dziecku w zupełności wystarcza mleko, które dostaje, gdy tego zapragnie.
 4. Zastanów się nad szczepionkami

  Całkowicie bezpieczne szczepionki nie istnieją. Dowiedz się wszystkiego co możesz o zastrzyku, zanim się na niego zdecydujesz.

  44 Dowiedz się wszystkiego o szczepionkach
  Całkowicie bezpieczne szczepionki nie istnieją. Oficjalne organizacje, takie jak Amerykańska Państwowa Akademia Nauk czy CDC, niechętnie przyznają, że wszystkie szczepionki mogą powodować trwałe szkody lub nawet śmierć. Zanim zdecydujesz się na szczepionkę, zadaj sobie następujące pytania: czy ta szczepionka jest niezbędna? Na ile jest skuteczna i bezpieczna? Pod szczególną rozwagę weź szczepionki przeciw chorobom rzadkim albo niezagrażającym życiu u zdrowych, dobrze odżywionych dzieci. Możemy do nich zaliczyć szczepionkę MMR (przeciw różyczce, śwince i odrze), przeciw rakowi szyjki macicy, zapaleniu wątroby typu B oraz zapaleniu opon mózgowordzeniowych typu C.
 5. 45Zawsze najpierw podejrzewaj alergie
  Jeśli Twoje dziecko cierpi na wiele nawracających chorób, np. ból ucha, problemy skórne czy bóle w obrębie układu pokarmowego albo nadmierną ruchliwość, zbadaj, czy nie ma ono alergii pokarmowej lub uczulenia na składniki chemiczne używane na co dzień.
 6. 46Nie dawaj dziecku plastikowych zabawek zawierających ftalany
  Dowiedziono, że szkodliwe chemikalia powodują nieprawidłowy rozwój hormonalny u chłopców.
 7. 47Unikaj podawania zbędnych farmaceutyków, np. antybiotyków, jako leków na łagodne choroby
  Antybiotyki mogą mieć wpływ na występowanie cukrzycy w wieku dziecięcym, a leki na przeziębienia i grypę mogą mieć bardzo niebezpieczne działania niepożądane lub nawet prowadzić do śmierci, podobnie jak sterydy. Unikaj np. stosowania salbutmolu na astmę - i tak nie jest skuteczny, a może jeszcze pogorszyć stan dziecka.
 8. 48Nie stosuj metylofenidatu i podobnych leków na nadmierną ruchliwość
  Leki takie zwiększają ryzyko występowania problemów ze strony układu krążenia, a poza tym nierzadko wywołują kolejne zaburzenia psychiczne, a nawet śmierć. Jeśli Twoje dziecko ma ADHD, problem leży najpewniej w spożywaniu cukru i produktów przetwarzanych przemysłowo. Sztuczne barwniki, takie jak tartrazyna używana w sokach, czy salicylany mogą prowadzić do nadaktywności i problemów z koncentracją.
 9. 49

  Uważaj na fluorki

  Fluorki w paście do zębów i wodzie pitnej mogą obniżać IQ u dzieci.

  Kupuj pastę do zębów bez fluorków i filtruj wodę, jeśli jest fluoryzowana
  Według naukowców z Harvardu, wysokie stężenie fluorków w wodzie pitnej może znacząco obniżyć iloraz inteligencji dziecka, co wiąże się z problemami w nauce.
 10. 50Wygoń dzieci na dwór
  Większość noworodków i dzieci ma za niski poziom witaminy D, czasem nawet do tego stopnia, że zaburza to proces rozwoju kości. Według pewnej teorii, chronienie dzieci przed brudem i zarazkami powoduje de facto osłabienie ich odporności i uniemożliwienie ich organizmom odpowiedniego reagowania na infekcje i inne czynniki zewnętrzne. Choroby z rodzaju egzemy są o wiele rzadziej spotykane u dzieci, które żyją w mniej sterylnych warunkach, np. na wsi.

Zastanów się dwa razy, zanim poddasz się poniższym badaniom

 1. 51Oznaczenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi - rak prostaty
  Od czasu wynalezienia tego badania na raka prostaty w 1987 roku, błędnie zdiagnozowano za jego pomocą ponad milion mężczyzn na całym świecie. Ponadto pokazuje ono fałszywy wynik negatywny w jednej trzeciej przypadków; wykonywanie go ma sens dopiero w zaawansowanym stadium raka. Zrezygnuj z leczenia statynami, które zwiększają ryzyko występowania tego rodzaju raka o 1,5 raza, ogranicz przy tym węglowodany, unikaj czerwonego mięsa i stosuj dietę śródziemnomorską.
 2. Mit mammografii

  Mammografia nie wykrywa raka we wczesnym stadium ani jego złośliwych odmian.

  52 Rutynowa mammografia (chyba że jest podejrzenie raka)
  To inwazyjne badanie - wykorzystujące promieniowanie do wykrywania raka - nie "widzi" nowotworów we wczesnym stadium, a zdarza się też, że omija złośliwe guzy. Na każdą kobietę, której rak został poprawnie wykryty, przypada wiele zdrowych kobiet, które niepotrzebnie przejdą przez piekło dodatkowych badań lub nawet terapii, bo mammografia nieprawidłowo je zdiagnozowała. Zamiast tego polecamy badanie termograficzne.
 3. 53Badanie ciśnienia krwi
  Istnieje bardzo wiele czynników zaburzających wynik takiego testu o 5 mmHg: przebywanie na mrozie, niedawne spożywanie alkoholu, niewłaściwa pozycja ramienia, nieprawidłowy rozmiar rękawka, a nawet sama obecność lekarza (tzw. efekt białego fartucha). Ciśnienie krwi spada w ciągu nocy i właśnie wówczas najlepiej można przewidzieć ewentualne problemy ze strony układu krążenia, np. zawał. Wybierz lepiej badanie monitorujące ciśnienie krwi przez 24 godziny.
 4. 54Rutynowa cytologia
  Wielu lekarzy wciąż namawia pacjentki na coroczną cytologię, mimo iż wiadomo, że badanie to może przynieść więcej szkód niż korzyści. Przede wszystkim daje ono wiele fałszywych wyników pozytywnych - nieprawidłowo "widzi" zmienioną tkankę tam, gdzie wcale jej nie ma, a to oczywiście prowadzi do dalszych inwazyjnych testów i niepotrzebnych zmartwień. National Health Service, brytyjski system służby zdrowia, zaleca wykonywanie cytologii raz na trzy lata dla kobiet powyżej 21. roku życia i raz na pięć lat dla tych w przedziale wiekowym od 30 do 65 lat.
 5. 55Rutynowe prześwietlenia dentystyczne
  Twój dentysta pewnie powtarza Ci, że to bezpieczniejsze niż latanie samolotem, ale prawda jest taka, że prześwietlenia dentystyczne mogą potrójnie zwiększać ryzyko występowania meningiomy, rodzaju guza mózgu. Dzieci, którym regularnie wykonuje się to badanie przed 10. rokiem życia, są najbardziej zagrożone. Częste testy mogą też zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca, dlatego też zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Yale, należy wykonywać je rzadko.
 6. 56Badanie tomografią komputerową
  Ta metoda diagnostyczna daje trójwymiarowy obraz wnętrza ciała, dzięki czemu jest niezwykle skuteczna w wykrywaniu wczesnych objawów raka, krwotoków wewnętrznych, chorób serca, udarów czy schorzeń neurologicznych. Jednak, jak twierdzi Królewskie Kolegium Lekarskie z Edynburga, standardowo wykonywane dwa, trzy badania dają porównywalny poziom napromieniowania co bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki, a jeden skan równy jest około 500 standardowym prześwietleniom klatki piersiowej. Poddawanie temu badaniu dzieci znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u nich raka, dlatego lepiej poprosić o jakąkolwiek inną metodę obrazowania.
 7. Starannie rozważ USG w czasie ciąży

  USG często "widzi" poronienie, podczas gdy nie miało ono miejsca i ciąża trwa nadal.

  57 Rutynowe USG w czasie ciąży
  To popularne badanie wykorzystujące pulsujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości pozwala obejrzeć płód, ale daje często tak mylny obraz, że być może nawet jedna na 23 kobiety niepotrzebnie przerwała ciążę po tym, jak usłyszała od lekarza, że poroniła. Według specjalistów z Londynu i Belgii, test ten często wykazuje bowiem poronienie, podczas gdy ciąża nadal trwa. Poczekaj zatem z wykonaniem USG, aż wystąpią jakieś niepokojące objawy, i poczekaj z przerywaniem ciąży jeśli usłyszysz, że poroniłaś.
 8. 58Densytometria kości
  Jest to najczęściej przepisywane badanie wykrywające osteoporozę, które najczęściej wykonywane jest w obrębie miednicy oraz kręgosłupa. Jednak mineralna gęstość kości nie jest równa w obrębie całego szkieletu i mimo że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca testowanie tych dwóch miejsc, nie daje to miarodajnego obrazu faktycznego stanu wszystkich kości. Diagnozowanie osteoporozy wciąż pozostawia wiele do życzenia, dlatego też bardzo możliwe, że usłyszysz nie do końca prawdziwy werdykt, zwłaszcza jeśli nie ukończyłaś 65. roku życia.
 9. 59Biopsja
  To badanie polega na wycięciu drobnego fragmentu zmienionej tkanki w celu zbadania, czy ma ona charakter nowotworowy. Oprócz zakażenia, nakłucia organu i powodowania krwawienia i bólu, biopsja może nawet wspomóc rozprzestrzenianie się raka. W przypadku raka piersi ryzyko nawrotu choroby w miejscu nakłucia wynosi około 1:15. Zamiast biopsji zażądaj więc wykonania pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej bądź obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.
 10. 60Angiografia i tomografia komputerowa
  Użycie znacznika dożylnego i tomografii komputerowej w celu zbadania wnętrza tętnic zastępuje obecnie test wysiłkowy. Jest to jednak wyjątkowo inwazyjna metoda i, jak twierdzą badacze ze Stanford University School of Medicine, podwaja liczbę wykonywanych zabiegów, dlatego też poproś raczej o tradycyjny test wysiłkowy.

10 sytuacji, które zwykle nie wymagają interwencji lekarza

 1. 61Ból pleców
  Około 80% z nas cierpi na bóle pleców, jednak medycyna nie oferuje zbyt wiele w tej kwestii oprócz potencjalnie niebezpiecznych operacji (skutecznych jedynie w jednej czwartej przypadków) oraz leków. W większości przypadków to raczej osteopata, kręgarz bądź specjalista techniki Aleksandra może pomóc, tak samo jak aktywność fizyczna.
 2. 62Ból ucha
  Powiedzmy sobie szczerze, antybiotyki po prostu nie działają na ból ucha. Usunięcie migdałków nie pomoże natomiast w zapaleniu ucha środkowego. Zamiast tego poczekaj na wyleczenie nieco czasu i potraktuj chore miejsce olejkiem z dziewanny, i homeopatycznym preparatem z sasanki (Pulsatilla), ogrzewaj je za pomocą czapki i butelki z ciepłą wodą lub ewentualnie zdecyduj się na wizytę u kręgarza bądź na zabieg akupunktury ucha. Zanim pozwolisz, by w uchu dziecka założono dreny, ogranicz mu spożycie cukru oraz tłuszczu i sprawdź, czy nie cierpi na nietolerancję pokarmową albo alergię sezonową.
 3. 63Infekcje
  Jeśli masz do czynienia z typową, niegroźną infekcją, wypróbuj echinaceę, olejki z goździków, lawendy, cytryny, majeranku, mięty, niaouli (Melaleuca), sosny, rozmarynu i tymianku. Stosuj też preparaty gorzknika kanadyjskiego, miód manuka, olejek drzewa herbacianego oraz czosnek i żurawinę, wszystkie one są bowiem skuteczną alternatywą dla antybiotyków.
 4. 64Chodź do lekarza na wszelki wypadek, zwłaszcza jeśli jesteś po pięćdziesiątce.
  Jeśli na nic nie chorujesz, wizyty u lekarza same w sobie nie uchronią Cię przed tym, jednak dadzą okazję, żeby się porządnie zbadać i leczyć we wczesnym stadium ewentualnej choroby.
 5. 65Menopauza
  W większości przypadków podejście holistyczne - dieta, zioła - ulży Ci podczas przechodzenia przemiany w znacznie bezpieczniejszy sposób niż hormonalna terapia zastępcza, która jest powszechnie krytykowana z racji powiązania z występowaniem raka piersi. Współpracujący z nami dr Harald Gaier największy sukces odnotował, stosując tzw. Fitosterol N, zawierający korzeń rabarbaru.
 6. 66Chroniczne schorzenia niezagrażające życiu
  Egzema, łuszczyca, niegroźna odmiana astmy, artretyzm i inne choroby generalnie najlepiej leczyć metodami naturalnymi, farmaceutyki bowiem hamują tylko ich objawy. Zanim poddasz się dożywotniej terapii, przyjrzyj się więc alternatywnym rozwiązaniom.
 7. 67Odchudzanie
  Lekarze często proponują leki i inne preparaty odchudzające, które nie są jednak rozwiązaniem na dłuższą metę, wiele z nich daje bowiem niebezpieczne efekty uboczne. Najpierw sprawdź, czy nie masz nietolerancji pokarmowej, przebadaj tarczycę i popraw dietę, najlepiej włączając w nią dużo owoców i warzyw oraz pokarmy o niskim indeksie glikemicznym.
 8. 68Przeziębienia i grypa
  Lekarz nie jest w stanie przepisać niczego, co skutecznie wyleczy przeziębienie czy grypę, większość infekcji tego typu wywołana jest bowiem przez wirusy, wobec których antybiotyki są właściwie bezradne. Jeśli więc Twój układ immunologiczny jest zdrowy i pracuje jak należy, do wyleczenia się z grypy wystarczy zazwyczaj odpoczynek w łóżku, picie dużej ilości płynów oraz przyjmowanie cynku, echinacei, Pelargonium sidoides, Andrographis paniculata, witaminy C i probiotyków.
 9. 69Gorączka
  Podwyższona temperatura jest niezwykle zmyślnym sposobem organizmu na zabicie obcych patogenów wszelkiego pokroju, dlatego też przyjmowanie leków przeciwzapalnych spowalnia tylko proces oczyszczenia chorego miejsca. Pozwól organizmowi na samoleczenie i nie interweniuj przy gorączce, chyba że jest na tyle wysoka, że może zagrażać życiu lub zdrowiu. Gorączka przy zwykłej infekcji wirusowej czy bakteryjnej nie przekracza zazwyczaj 40,5 ˚ Celsjusza, a taka temperatura ogólnie rzecz biorąc nie jest niebezpieczna. Jeżeli jednak podejrzewasz poważniejszy problem, np. zapalenie opon mózgowo- -rdzeniowym, natychmiast udaj się do lekarza.
 10. 70Trądzik
  Wszelkie leki przepisywane przez lekarzy mają wiele okropnych działań niepożądanych. Izotretynoina, znana m.in. pod nazwą handlową Curacne i Aknenormin, może permanentnie uszkadzać rogówkę i słuch oraz powodować zapalenie trzustki, depresję, a nawet doprowadzić do samobójstwa. Zamiast tego spróbuj zmienić dietę: ogranicz przyjmowanie cukru, sprawdź, czy nie masz nietolerancji pokarmowej i ewentualnie poddaj się akupunkturze, która pomaga w 80% przypadków, albo wybierz zioła ajurwedyjskie, np. guggul (Commiphora wightii).

10 leków, których trzeba unikać za wszelką cenę

Nasze pismo wydawane jest w USA i Wielkiej Brytanii od prawie 25 lat. Od tego też czasu czekamy, aż natrafimy na jakikolwiek lek, oprócz antybiotyków, który rzeczywiście jest w stanie cokolwiek wyleczyć. Do tej pory takiego nie znaleźliśmy. Praktycznie wszystkie leki na rynku nadają się tylko do "konserwacji" - łagodzą objawy, zmniejszają ból itp. - ale de facto nie leczą. Pomimo zapewnień ze strony koncernów farmaceutycznych, że ich leki są w stanie celować w poszczególne receptory w ciele z iście laserową precyzją, prawda jest taka, że wiele niepowiązanych ze sobą układów ma bardzo podobne receptory, i dlatego właśnie leki wpływają na różne organy i dają działania niepożądane. Istnieje lepsze, alternatywne rozwiązanie dla praktycznie każdej choroby przewlekłej - ale nie dla przypadków nagłych, które bezsprzecznie są domeną konwencjonalnej medycyny. Jeśli Cię postrzelono, dźgnięto nożem czy potrącono samochodem, tylko medycyna konwencjonalna może Ci pomóc, w takich przypadkach należy więc niezwłocznie udać się do lekarza. W innym wypadku, lepiej unikać 10 leków przedstawionych poniżej (kolejność przypadkowa).

Unikaj aspiryny

Ten popularny lek stosowany na co dzień 7-krotnie zwiększa ryzyko udaru.

 1. 71Statyny
  Mogą prowadzić do raka oraz z pewnością powodują osłabienie mięśni.
 2. 72Prozac i inne antydepresanty
  Stosowanie takich leków może skutkować zwiększonym lękiem, próbami samobójczymi oraz uzależnieniem. Problem polega na tym, że są "wciskane" pacjentom na podstawie niesłusznego założenia, że równowaga chemiczna w ich mózgu jest zaburzona - to nieprawda.
 3. 73Leki blokujące TNF-a (czynnik martwicy guza)
  W zamyśle miały zastąpić przeciwbólowe inhibitory COX-2, jednak obecnie łączy się je z występowaniem raka i gruźlicy.
 4. 74Atypowe leki przeciwpsychotyczne
  Te leki nowej generacji, zwane "nowymi" przeciwpsychotycznymi, to m.in. olanzapina (Zyprexa), kwetiapina (Seroquel) i risperidon (Rispolept). Badania wykazały, że nie są one ulepszone w porównaniu z pierwszą generacją, mogą powodować chorobę Alzheimera i przyspieszać starzenie mózgu. Przynoszą też zaburzenia seksualne i depresję, pogarszając tym samym stan psychiczny pacjenta.
 5. 75Leki antycholinergiczne
  Dają one cały szereg działań niepożądanych, np. demencję.

 6. 76Bifosfoniany
  Te leki na osteoporozę spowalniają redukcję tkanki kostnej, ale jednocześnie mogą powodować migotanie przedsionków, chorobę serca, która może wywołać udar.
 7. 77Aspiryna
  Ten najpopularniejszy bodaj lek na co dzień stosowany jest głównie w ramach profilaktyki zawałowej i udarowej, jednak w rzeczywistości aspiryna zwiększa ryzyko udaru nawet siedmiokrotnie. Może również wywołać poważny krwotok w przewodzie pokarmowym. Pozostałe NLPZ-y mają ostrzeżenia, co do potencjalnych szkód w obrębie układu krążenia i przewodu pokarmowego, a po dziś dzień nie udało się dowieść, że faktycznie zmniejszają stan zapalny.
 8. 78Hormonalna terapia zastępcza i pigułki antykoncepcyjne
  Koncerny farmaceutyczne z całych sił starają się to ukryć, ale zarówno HTZ, jak i antykoncepcja bezsprzecznie wpływają na powstawanie raka.
 9. 79Leki przeciwpadaczkowe
  Leki te mogą prowadzić do samobójstwa oraz śmiertelnie niebezpiecznych chorób wątroby. Wiele nowych, np. Keppra (lewetyracetam), Topamax (topiramat) czy Sabril (wigabatryna), trzykrotnie zwiększa ryzyko depresji, samobójstwa i samookaleczania.
 10. 80Ezetrol i inne leki obniżające poziom cholesterolu II generacji
  Te specyfiki nie tylko nie działają, ale też niekorzystnie wpływają na wątrobę.

10 lekarskich porad, które warto kwestionować

 1. 81Obniż poziom cholesterolu we krwi
  Teoria, że produkty wysokotłuszczowe, np. mięso i przetwory mleczne, powodują nagromadzenie tłuszczu w tętnicach, nigdy nie została tak naprawdę udowodniona. Ludzie odżywiający się wysokotłuszczowym jedzeniem byli obserwowani przez 10 lat i okazało się, że nikt spośród nich nie dostał zawału. Badacze doszli do wniosku, że "nie ma dowodów" na istnienie połączenia między spożywaniem tłuszczu a chorobami serca. W istocie wysoki poziom "złego" cholesterolu LDL może być wręcz korzystny, zwłaszcza na stare lata.
 2. 82Rtęć w plombach jest nieszkodliwa
  Dentyści od lat powtarzają to jak mantrę, jednak Agencja Wywiadowcza BIO z ramienia Komisji Europejskiej nie zgadza się z nimi. Agencja zaleca zakazanie stosowania plomb amalgamatowych w przeciągu najbliższych 5 lat i całkowite wyeliminowanie stosowania plomb rtęciowych w Unii Europejskiej.
 3. 83Zrób angioplastykę
  Angioplastyka wieńcowa była "cudem" medycyny i odpowiedzią na zatkane tętnice, jednak ok. 10% pacjentów powracało do szpitala z powodu nagłych nawrotów choroby, a prawie jedna trzecia zabiegów wykonywanych jako interwencje planowe może mieć bardzo poważne skutki, nawet prowadzić do zgonu. Pacjenci, którym podano zestaw leków na serce, radzili sobie bez angioplastyki.
 4. 84Macica nie jest Ci już potrzebna
  Komisja ginekologów z University of California doszła do wniosku, że trzy czwarte zabiegów histerektomii jest wykonywanych niepotrzebnie. Oprócz pewnych niekwestionowanych przypadków, np. rak macicy czy niebezpieczny krwotok w czasie porodu, około 90% zabiegów usunięcia macicy może być zastąpionych mniej inwazyjną operacją, lekami, terapią alternatywną, suplementami diety czy po prostu przeczekaniem do menopauzy. Silne krwawienie menstruacyjne (najczęściej wywołane zaburzeniem równowagi hormonalnej), problemy z tarczycą czy mięśniaki można najczęściej wyleczyć suplementami lub drobnym zabiegiem chirurgicznym.
 5. 85Wczesna operacja przy raku prostaty jest niezbędna
  Mężczyźni we wczesnej fazie choroby często słyszą, że powinni poddać się radykalnemu zabiegowi usunięcia prostaty, w którym wycina się cały gruczoł. W najlepszym przypadku jest to jednak przejście z deszczu pod rynnę, bowiem grozi permanentną bezpłodnością i nietrzymaniem moczu. Jeśli nie przekroczyłeś 55. roku życia, masz większą szansę umrzeć z chorobą, a nie przez nią.
 6. Czy naprawdę potrzebujesz mastektomii?

  Specjaliści twierdzą, że nawet 70% zabiegów podwójnej mastektomii wykonywanych jest niepotrzebnie.

  86Wykonaj mastektomię na wszelki wypadek
  Ta okaleczająca operacja polega na usunięciu całej piersi, ściany klatki piersiowej, węzłów chłonnych i sporej części skóry. Nie daje to jednak większej przewagi nad mniej inwazyjną operacją usunięcia samego guza i stosowaniem radioterapii. Ponadto około 70% przypadków podwójnej mastektomii - usunięcia obu piersi po diagnozie - jest wykonywanych niepotrzebnie, bowiem rak i tak najprawdopodobniej nie rozprzestrzeniłby się.
 7. 87Przepuklinę pachwinową trzeba leczyć
  Rozsądny lekarz powinien poczekać z interwencją chirurgiczną, aż pacjent odczuwa ból lub dyskomfort, po części dlatego, że operacje niosą wysokie ryzyko nawrotu choroby i mogą przynieść więcej bólu niż sama choroba - tak jest u jednej czwartej pacjentów. Gdy ponad 700 mężczyzn z przepukliną zdecydowało się poczekać, większość z nich żyła normalnie, bez bólu i bez potrzeby przechodzenia operacji.
 8. 88Trzeba wyciąć pęcherzyk żółciowy
  Jak wynika z przeglądu 33 badań, cholecystektomia może podnieść ryzyko występowania raka okrężnicy. Operacja czasem nawet pogarsza sytuację poprzez naruszenie przewodów żółciowych i poluzowanie kamieni żółciowych, co przynosi problemy ze strony układu trawiennego. Kamienie można opanować odpowiednią dietą (unikaj cukru, czerwonego mięsa i produktów przetwarzanych przemysłowo) oraz unikaniem hormonalnej terapii zastępczej, która pogarsza sytuację.
 9. 89Nadczynność tarczycy leczy się operacyjnie
  W niemal jednej trzeciej przypadków tarczyca ustabilizuje się sama. Nawet jeśli tylko część tarczycy zostanie usunięta, po 8 latach jedynie 30% pacjentów wraca do normalnego poziomu hormonów przez nią produkowanych, 41% będzie miało permanentną niedoczynność tarczycy, a 12% wciąż będzie cierpieć na nadaktywność tego gruczołu.
 10. 90Potrzebujesz transfuzji krwi
  Ta rutynowa praktyka osłabia układ odpornościowy, zwiększa ryzyko infekcji, zapalenia płuc oraz raka. Badacze z Johns Hopkins Universty twierdzą, że u pacjentów po transfuzji podczas operacji wycinania nowotworu ryzyko nawrotu choroby wzrasta o 42%. Transfuzje powinny być zarezerwowane dla przypadków krytycznych, takich jak poważne urazy czy krwotok wewnętrzny, wtedy bowiem faktycznie mogą uratować życie.

Zdrowy tryb życia

  1. 91Nie chowaj się przed słońcem
   Promienie słoneczne to najlepsze źródło witaminy D, która chroni przed wieloma chorobami i schorzeniami. Większość ludzi żyjących na północy globu cierpi na niedobór witaminy D. Warto więc zdecydować się na rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i przyjmowanie suplementów z przeciwutleniaczami, np. selenem, beta-karotenem i witaminami C i E, które dają naturalną ochronę przed działaniem promieni słonecznych, bez potrzeby stosowania potencjalnie szkodliwych kremów do opalania.
  2. 92Śpij co najmniej 7 godzin
   Jak twierdzą eksperci, taka ilość snu może znacząco zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na raka. Brak snu wpływa na poziom insuliny we krwi, co prowadzi do nadwagi, a nawet cukrzycy. 7 godzin to wystarczająca ilość snu, podczas gdy 9 to już trochę za dużo - kobiety sypiające dłużej mają najwyższe ryzyko udaru.
  3. 93Oddychaj przez nos
   Nieprawidłowe oddychanie może doprowadzić do astmy, a nawet do ADHD. Jeśli nie oddychasz we właściwy sposób, wypróbuj metodę Buteyko bądź pranajamę, ćwiczenia oddechowe stosowane w praktyce jogi.
  4. 94Spaceruj
   Chodzenie, nawet w umiarkowanym tempie, jest istotne zwłaszcza dla kobiet - chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi i problemami z krążeniem w takim samym stopniu jak bieganie. Chodzenie sportowe pozwala nawet spalić więcej kalorii bez ryzyka uszkodzenia stawów. Używaj piłki do ćwiczeń, aby wzmocnić całe ciało (m.in. mięśnie brzucha i pleców podtrzymujące kręgosłup, biodra i pośladki). Ćwicz raczej z hantlami, a nie na sprzęcie na siłowni, gdyż jest on mniej skuteczny z holistycznego punktu widzenia.
  5. 95Śpij w prawdziwej ciemności
   Zbyt dużo światła podczas snu zaburza produkcję melatoniny, hormonu, który reguluje cykl dobowy naszego organizmu. Praca w nocy i spanie w zbyt jasnym pomieszczeniu mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Zaopatrz się w opaskę na oczy lub zaciemniające zasłony, zwłaszcza w słonecznych miesiącach letnich.

Znajdź społeczność dla siebie

Dołączenie do chociaż jednej grupy o połowę zmniejsza ryzyko zgonu. Więzi społeczne chronią też przed chorobami serca i udarem.

 1. 96Poszukuj nowych doznań
  Utrzymuj swój mózg w stanie aktywności i ciekawości, stawiaj sobie nowe cele - również fizyczne. Rutyna nie tylko nudzi, może nawet prowadzić do chorób. Jak Panksepp, psycholog z Bowling Green State University, twierdzi, że jednym z najważniejszych instynktów ludzkich jest poszukiwanie nowych doznań, rozwiązywanie problemów i ciekawość. Każde badanie nad długowiecznością wykazuje, że osoby stawiające sobie nowe cele i ciekawe świata mają znacznie większe szanse na długie i zdrowe życie. Prawdziwe zainteresowanie nowymi rzeczami i zmianami było czynnikiem gwarantującym długie życie grupie pielęgniarek z okresu amerykańskiej wojny secesyjnej. Staraj się zatem znajdować sobie różnorodne zajęcia, stawiaj sobie cele i rozwiązuj problemy.
 2. 97Kochaj swoją pracę i pomagaj innym
  Nie zadowalaj się niczym innym, jak pracą, która sprawia Ci autentyczną przyjemność i wykonuj ją z werwą. Ludzie żyjący w zgodzie ze sobą i swoją pracą żyją dłużej niż ci, którzy wiecznie walczą z otoczeniem. A najlepsza praca to taka, która służy innym ludziom.
 3. 98Znajdź społeczność dla siebie
  Wiele badań wykazało, że stres w dużej mierze wywodzi się z poczucia bezradności i samotności, a wszelkie działanie mogące naprawić więzi społeczne jest doskonałym lekarstwem. Jeśli dołączysz w tym roku do jakiejś grupy, zmniejszysz tym samym o połowę ryzyko śmierci, chorób serca czy udaru. Jeśli w Twoim otoczeniu nie funkcjonuje żadna społeczność, stwórz ją samodzielnie, za pośrednictwem kościoła, miejsca pracy czy organizacji zajmujących się sportem i rekreacją.
 4. 99Usuń stare "taśmy emocjonalne"
  Wypróbuj jedną z nowych psychologicznych metod pracy z energią, np. terapię pola myśli (TFT), czy techniki emocjonalnej wolności (EFT), które są "bezigłową" formą akupunktury, podczas których specjalista dotyka poszczególnych meridianów w ciele pacjenta, wypowiadając jednocześnie specyficzne frazy. Pewne badanie na pacjentach cierpiących na stres pourazowy wykazało, że TFT obniżyła go o ponad połowę.
 5. 100Kultywuj gotowość do empatii i wybaczania
  Jednym z najlepszych antidotów na stres jest szczere wybaczenie i empatia. Nauka wybaczania może pomóc w radzeniu sobie z depresją i stresem. Wdzięczność i hojność to potężne sposoby na uzdrowienie swojego życia.
 6. Bibliografia

  1. Environ Res, 1987; 43: 290-307
  2. J Nutr, 2004; 134: 104-11
  3. Am J Clin Nutr, 2004; 80: 1175-84; J Intern Med, 2005; 258: 153-65
  4. J Am Coll Nutr, 1996; 15: 325-39
  5. Cochrane Database Syst Rev, 2007; 3: CD005105
  6. Environ Health, 2008; 7: 23
  7. Am J Clin Nutr, 1991; 54: 438-63
  8. Scand J Gastroenterol, 2010; 45: 1197-202
  9. BMJ, 1999; 318: 1023-4
  10. Toxicol In Vitro, 2004; 18: 821-7
  11. Recent Pat Anticancer Drug Discov, 2012; 7: 14-30
  12. Science, 1998; 279: 563-6; Am J Clin Nutr, 2005; 81: 1147-54
  13. Am J Clin Nutr, 1999; 69: 74-9
  14. Dent Surv, 1976; 52: 46-8
  15. Altern Med Rev, 2000; 5: 52-63; Environ Health, 2011; 10: 9
  16. J Neuropathol Exp Neurol, 1972; 31: 464-88; Eur J Clin Nutr, 2008; 62: 451-62
  17. Am J Ind Med, 2010; 53: 1197-206
  18. Eur J Clin Nutr, 2010; 64: 561-8
  19. FASEB J, 2009; 23: 2412-24
  20. Am J Clin Nutr, 2004; 80: 16785-885
  21. Fertil Steril, 2012; 97: 39-45.e2
  22. Electromagn Biol Med, 2006; 25: 259-68
  23. PLoS ONE, 2013; 8: e72639
  24. Environ Health Perspect, 2002; 110: A458-64; Lancet Oncol, 2002; 3: 581
  25. Institute of Science in Society, ISIS Report 06/10/10; www.isis. org.uk/ argentinas RoundupHuman Tragedy.php
  26. Environ Health Perspect, 2012; 120: 1362-8
  27. Pediatrics, 2010; 125: 627-32
  28. Clin Exp Allergy, 1999; 29: 28-34
  29. J Natl Cancer Inst, 2009; 101: 1325-9
  30. Lancet, 2007; 370: 1219-29
  31. Am J Prev Med, 2013; 45: 248-9
  32. Cancer, 2012; 118: 4530-7
  33. N Engl J Med, 2007; 357: 2277-84
  34. Radiat Res, 2010; 174: 753-62
  35. Ultrasound Obstet Gynecol, 2011; 38: 503-9
  36. BMJ, 2000; 321: 396-8
  37. Acta Radiol Suppl, 2001; 42: 1-22
  38. JAMA, 2011; 306: 2128-36
  39. JAMA, 2006; 296: 1235-41; BMJ, 2004; 328: 487
  40. Ullman D. Discovering Homeopathy: Medicine for the 21st Century. Berkeley, CA: North At
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT