Jesteś terapeutą?

Polubienie upływu lat przedłuża życie

Osoby pozytywnie nastawione do starzenia się żyją średnio niemal 8 lat dłużej, niż ci, którzy się tym zamartwiają. Kluczowy wiek to 5. dekada życia.

Artykuł na: 2-3 minuty długowieczność psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Jeżeli w tym czasie wykażemy się akceptującym i pogodnym podejściem do upływu czasu, najprawdopodobniej w dobrym zdrowiu doczekamy późnej starości. Czyli – jak ujęli to badacze z Uniwersytetu Stanu Oregon – mamy o wiele większe szanse, by stać się szczęśliwymi spełnionymi seniorami.

– To, w jaki sposób wyobrażamy sobie siebie na starość, ma ogromny wpływ na to, co faktycznie nas czeka – mówi mgr Shelbie Turner, jedna z naukowców. Grupie ochotników przedstawiono zakres pozytywnych i negatywnych wyrażeń odnoszących się do starzenia się i zapytano ich, w jakim stopniu zgadzali się lub nie zgadzali się ze stwierdzeniami. Okazało się, że nasze przekonania mają swoją moc.

Nawet stereotypowe komentarze, takie jak "starość nie radość" mogą naprawdę nam szkodzić. – Powinniśmy zdać sobie sprawę, że pewne negatywne skutki zdrowotne wcale nie mają podłoża biologicznego – mówi prof. Karen Hooker, inna badaczka. – Umysł i ciało są ze sobą nierozerwalnie połączone.

Bibliografia
  • IntJAgingHumDev, 2020;91415020981883

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT