Sposoby na ujędrnienie skóry szyi - przepisy

Często wiek kobiety zdradza wygląd jej szyi. Skóra w tym miejscu jest cieńsza niż na twarzy i pozbawiona tłuszczowej podściółki. Co zrobić, gdy zaczyna tracić jędrność? I jak poradzić sobie ze zdradzieckimi zmarszczkami, gdy już się pojawiły?

Artykuł na: 17-22 minuty

Z wiekiem zmniejsza się biologiczna aktywność komórek organizmu, spowalniają procesy regeneracyjne oraz obniża się odporność na stres środowiskowy. Związany z menopauzą niedobór estrogenów przyspiesza proces wiotczenia – bowiem zahamowaniu ulega wtedy produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego.

Ponadto dochodzi do zaburzeń regeneracji keratynocytów, które budują naskórek. W efekcie skóra staje się cieńsza i traci elastyczność, co jest najbardziej widoczne na szyi i dekolcie.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można przywrócić skórze tego obszaru elastyczność i uniknąć piętna upływającego czasu.

Ujędrniające olejki dla skóry szyi

Do butelki wlej 1/2 szklanki oleju z pestek winogron, ¼ szklanki oleju z pestek dyni oraz łyżkę oleju lnianego. Dokładnie wymieszaj i przelej do ciemnej butelki.

Olej z pestek winogron jest lekki i dobrze się wchłania, działa też ściągająco, w czym przypomina działanie toników. Olej z pestek dyni nawilża i odżywia. Zmniejsza zmarszczki oraz zapobiega ucieczce wilgoci ze skóry. Natomiast olej lniany ma najwyższą zawartość kwasów omega-3 i -6, wzmacnia więc skórę i zapewnia jej młody wygląd.

Miksturę przechowuj w lodówce (nawet przez miesiąc). Przed nałożeniem na szyję lekko ogrzej ją w dłoniach. Smaruj 3 razy dziennie, najlepiej zaraz po kąpieli2.

Peeling z majonezu i soli

2 łyżki majonezu podgrzej w mikrofalówce do temperatury pokojowej. Następnie dodaj łyżkę gruboziarnistej soli lub cukru.

Nałóż na twarz, szyję i dekolt, delikatnie pocierając. Po ok. 10 min spłucz ciepłą wodą.

Powtarzaj co tydzień.

Sposób na ujędrnienie skóry

Ekstrakt Labisia pumila aplikowany miejscowo ma potencjał fotoochronny. Hamuje produkcję substancji zapalnych oraz niszczy wolne rodniki.

Nie dość na tym, w smarowanej nim skórze zmniejszona przez promieniowanie UVB synteza kolagenu i fibroblastów została przywrócona do normalnego poziomu.

Badacze z Południowej Korei uważają, że dzięki zawartym w nim bioflawonoidom i kwasom fenolowym wyciąg jest potężnym środkiem przeciwdziałającym starzeniu się skóry1.

Kompresy ujędrniające skórę szyi

Przygotuj 2 ręczniki. Jeden zamocz w gorącej wodzie, lekko odciśnij i przyłóż do gardła na ok. 20 s. Następnie wrzuć go do miski, a drugi ręcznik zamocz w chłodnej wodzie i przyłóż na skórę szyi na ok. 20 s.

Pamiętaj, by zawsze zaczynać od ciepłego okładu, a kończyć na zimnym. Każdy ręcznik przyłóż 5 razy. Potem delikatnie osusz szyję i wklep w nią krem lub oliwę i wykonaj masaż.

Możesz też do wody dodać soli bocheńskiej albo użyć ciepłego i zimnego naparu rumianku lub rozmarynu.

Maseczka na zmarszczki z banana

Dojrzałego banana umyj, obierz ze skórki i rozgnieć. Wymieszaj z 3 łyżkami schłodzonej maślanki.

Taką maseczkę nałóż na szyję, przykryj folią i owiń ciepłym ręcznikiem (podgrzej go wcześniej w piekarniku lub na kaloryferze). Zostaw na 30 min. Po tym czasie zmyj, delikatnie osusz skórę i wklep w nią odżywczy krem.

Banany

Nawilżająca odżywka z awokado

Jeśli czujesz, że Twoja cera jest zbyt przesuszona – 2 łyżeczki oleju z awokado wmasuj w szyję. Aby lepiej się wchłonął, możesz go lekko podgrzać, ale bądź ostrożna, abyś nie poparzyła delikatnej skóry.

W tym samym celu możesz też użyć dojrzałego awokado. Wystarczy połówka owocu. Usuń skórkę i pestkę, rozgnieć lub zblenduj miąższ, tak aby powstała jednolita masa. Jeśli nie daje się tego osiągnąć, dodaj łyżkę naturalnego jogurtu lub łyżeczkę oleju lnianego. Następnie nałóż masę na szyję i zostaw na kwadrans.

W ten sposób odżywisz skórę, przyspieszysz procesy regeneracji oraz spłycisz już istniejące zmarszczki.

Sposób na pozbycie się drugiego podbródka

Wyciągnij szyję do góry pod kątem 60°, a następnie wysuń żuchwę do przodu. Przytrzymaj 5 s. Powtórz ten ruch 20 razy. Dzięki temu drugi podbródek ulegnie zmniejszeniu.

Kompres na zwiotczałą skórę

W niektórych populacjach afrykańskich kobiety mielą owoce drzewa kiełbasianego na okład, który następnie rozprowadzają na dekolcie i piersiach, aby poprawić ich jędrność.

Eksperymenty naukowe potwierdziły, że składniki aktywne zawarte w owocach Kigelia africana działają ujędrniająco na skórę właściwą. Zawarte w nich izoflawony to fitoestrogeny działające na tkanki w sposób podobny do ludzkich estrogenów, natomiast saponozydy wywołują drenaż i odbudowę skóry, przywracając w ten sposób elastyczność i jędrność skóry właściwej11.

Nawilżający olejek z kamelii japońskiej

Może indukować syntezę kolagenu typu I, ma silne działanie nawilżające i jest bezpieczny w stosowaniu. Działa przeciwzmarszkowo i przeciwstarzeniowo.

W badaniach olejek nakładany na skórę zmniejszył przeznaskórkową utratę wody i nie wywołał żadnych niepożądanych reakcji.

Jak skorzystać z jego dobrodziejstw? Wystarczy wsmarować go w skórę szyi co drugi wieczór przed snem9.

Ujędrniający okład z mleka i natki pietruszki

3 łyżki drobno posiekanej natki zalej szklanką wrzącego mleka i odstaw do przestygnięcia. W jeszcze ciepłym naparze zamocz gazę i owiń nią szyję. Zostaw na 15-20 min.

Okład z mleka i pietruszki wygładza skórę i przywraca jej jędrność.

Odżywienie i odmłodzenie skóry szyi 

Ubij jedno białko jaja kurzego na sztywną pianę. Nałóż ją na szyję. Zostaw na 15 min. Po tym czasie spłucz maseczkę letnią wodą. Powtarzaj 2 razy w tygodniu.

W ten sposób nie tylko dostarczysz skórze składników odżywczych, ale też opóźnisz procesy jej starzenia i poprawisz napięcie.

Przeciwzmarszczkowy peeling kawowy

Od lat wiadomo, że ekstrakt z owoców kawowca wykazuje działanie przeciwutleniające (duża w tym zasługa zwłaszcza kwasów chlorogenowego, chinowego i ferulowego oraz proantocyjanidyn). Amerykańscy badacze odnotowali, że poprawił drobne linie, zmarszczki oraz pigmentację i ogólny wygląd5. Ponadto zwiększył produkcję prokolagenu typu I poprzez wymiatanie wolnych rodników6.

Zmieszaj 3 łyżki fusów z kawy, 2 łyżki cukru, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, oleju z migdałów lub arganowego oraz pół łyżeczki mielonego cynamonu, który jest obowiązkowym składnikiem ajuwerdyjskich mieszanek ujędrniających skórę. Ilość oleju dostosuj do pożądanej konsystencji. Jeśli fusy są dosyć mokre, można dać go mniej.

Całość powinna mieć jednolitą, papkowatą konsystencję. Nałóż na skórę szyi i dekoltu i delikatnie ją pocieraj. Następnie spłucz.

Kubek z ziarnami kawy

Okład z kopru ogrodowego

Jeżeli na Twojej skórze są już widoczne oznaki starzenia, przygotuj napar z kopru.

2 łyżki zioła zalej 0,5 l wrzątku i zostaw do przestygnięcia. Gdy będzie jeszcze ciepły, nasącz nim wielokrotnie złożoną gazę, lekko ją odciśnij, a następnie połóż na szyi. Przykryj woreczkiem foliowym lub folią spożywczą i owiń bandażem elastycznym. Zostaw na ok. 20-30 min. Po zdjęciu delikatnie osusz szyję. Powtarzaj co 3 dni.

Francuskie badania dowiodły, że po zabiegu z użyciem wyciągu z kopru skóra stała się bardziej elastyczna, a drobne zmarszczki zostały wygładzone10.

Wpływ nikotyny na skórę szyi

Dym tytoniowy uszkadza kolagen, a nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co oznacza, że skóra dostaje mniej tlenu i szybciej się starzeje.

Badanie przeprowadzone w 2013 r. na bliźniakach jednojajowych wykazało, że osoby palące miały znacznie więcej zmarszczek niż ich rodzeństwo, które nie paliło7. Uczeni zapewniają, że rzucenie nałogu sprawia, iż skóra wygląda aż o 13 lat młodziej8.

Przeciwzmarszczkowa maseczka z drożdży piwnych i jogurtu naturalnego

2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego połącz z łyżką stołową drożdży piwnych oraz łyżką stołową oleju z kiełków pszenicy. Mieszaj tak długo, aż uzyskasz gładką masę.

Nałóż ją na szyję i pozostaw do wyschnięcia (to zajmie mniej więcej kwadrans). Następnie spłucz maseczkę letnią wodą. Zabieg powtarzaj przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Drożdże piwne zawierają składniki odżywcze, które stymulują regenerację włókien kolagenowych, natomiast jogurt pomaga nawilżyć i odżywić skórę. Maseczka zapobiega powstawaniu zmarszczek na szyi, ale także wygładza już istniejące.

Wpływ ultradźwięków na skórę szyi

Działają na najgłębsze warstwy skóry. Ich efekt staje się widoczny w ciągu 2-6 miesięcy od pierwszego zabiegu. Uzyskane ujędrnienie może utrzymywać się nawet rok od zakończenia kuracji15.

Obecnie promowana jest technologia wykorzystująca innowacyjny system mikrowibracji kompresyjnych. Zabieg wygładza zmarszczki, ujędrnia tkanki, poprawia ich dotlenienie i odżywienie. Na razie nie ma jednak niezależnych badań potwierdzających jego skuteczność.

Astaksantyna - składnik ryb i owoców morza dobry dla naszej szyi

Najnowsze badania dowiodły, że substancja ta działa jako "wewnętrzny ekran słoneczny" oraz zapobiega degradacji kolagenu i tworzeniu się zmarszczek będących skutkiem wystawienia na działanie promieni UV.

Znajduje się w kilku rodzajach owoców morza, w tym łososiu, pstrągu tęczowym, krewetkach i homarach. Chociaż nie ma zalecanego jej dawkowania, w większości dotychczasowych badań wykorzystano 2-24 mg jako dzienny zakres dawek16.

Tonik z aloesu, ogórka i cytryny

Pomaga nie tylko usunąć makijaż i oczyścić skórę, bez naruszania jej ochronnego płaszcza lipidowego, ale też przywraca jej naturalne pH, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia i zwiększa wchłanialność kremów!

Przygotuj 1/2 szklanki soku wyciśniętego z aloesu, 1/2 szklanki soku z zielonego ogórka oraz wyciśnięty sok z całej cytryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, przelej do butelki i przechowuj w lodówce. Przecieraj takim tonikiem twarz, szyję i dekolt codziennie wieczorem.

Jak dowiedli hinduscy uczeni, świeży żel aloesowy wykazuje poprawę sprężystości i nawilżenia skóry4.

Odmładzający skórę szyi tonik z elektrolitami

Małą, bardzo dojrzałą brzoskwinię bez pestki rozgnieć na miazgę wraz ze skórką. Dodaj do masy pół szklanki wody kokosowej i dokładnie wymieszaj. Jeśli chcesz uzyskać gładką konsystencję, użyj blendera. Nakładaj płatkiem kosmetycznym na skórę szyi.

To doskonały tonik dla starzejącej się skóry. Brzoskwinie obfitują w witaminę C, która zwiększa produkcję kolagenu. Natomiast woda kokosowa jest bogata w cytokininy – hormony roślinne, które zapewniają skórze gładkość i elastyczność, a nawet zmniejszają zmarszczki.

Tonik przechowuj w zamkniętym słoiku w przez 2-3 dni2.

Masaż szyi i dekoldu

Gdy się kąpiesz lub jesteś pod natryskiem, zrób delikatny masaż szyi i dekoltu. Możesz używać do tego miękkiej szczotki, gąbki lub rękawicy zwilżonych zimną wodą.

Pamiętaj przy tym, by masować zgodnie z układem mięśni – od dołu ku górze, a dekolt dodatkowo na boki. Nie trzyj mocno.

Możesz też wykonać masaż kostką lodu. Owiń ją folią i przesuwaj nią po szyi kolistymi ruchami – od dołu do góry – ale tak, by nie naciągać skóry. Całość nie powinna trwać dłużej niż 2 min. Następnie osusz szyję i wklep w nią wcześniej ogrzany w dłoniach krem.

Masaż poprawia przepływ krwi i stymuluje fibroblasty, czyli komórki, które pomagają wytwarzać tkanki łączne, takie jak kolagen i elastyna. Niektóre badania sugerują, że może zwiększać produkcję mitochondriów. Odgrywają one kluczową rolę w metabolizmie tkankowym i komórkowym, a związek między ich dysfunkcją a starzeniem się skóry jest udowodniony3.

Przeciwzmarszczkowe działanie sake

Niedawno wykazano, że zarówno doustne, jak i miejscowe stosowanie wina ryżowego hamuje uszkodzenie bariery naskórkowej spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV12.

Wyniki badań sugerują, że może ono mieć znaczący wpływ przeciwstarzeniowy na skórę. Tym bardziej że, jak dowiedli Koreańczycy, stymuluje syntezę prokolagenu, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody oraz spłyca zmarszczki13.

Pielęgnacja skóry szyi wyciągiem z łopianu

Niektórzy uczeni są zdania, że przypadkowe uszkodzenie tkanki, np. w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe lub tworzenie reaktywnych form tlenu, powoduje powstanie chronicznego błędnego koła, które z biegiem czasu prowadzi do narastającego uszkodzenia macierzy.

Promieniowanie ultrafioletowe w małych i dużych dawkach indukuje kilka cytokin, w tym szczególnie TNF-α, który osłabia syntezę kolagenu w ludzkiej skórze. Efektem jest znaczne pogorszenie stanu tkanki łącznej, prowadzące do powstania zmarszczek oraz utraty elastyczności i jędrności skóry.

Rozwiązaniem tych problemów wydaje się łopian większy. Po pierwsze, działa przeciwzapalnie, hamując wydzielanie cytokin, i skutecznie chroni macierz zewnątrzkomórkową przed subklinicznym, przewlekłym zapaleniem tkanek. Po drugie, głęboko stymuluje metabolizm tkanki łącznej (np. syntezę kolagenu i hialuronianu), co prowadzi do regeneracji struktury skóry14. Miejscowe stosowanie ekstraktu z owoców łopianu zapewnia skuteczną pielęgnację skóry dojrzałej. A co najważniejsze – wyraźnie zmniejsza zmarszczki, nawet te na szyi, i to już po 4 tygodniach stosowania!

Łopian

Prawidłowa postawa wpływa na wygląd szyi

Skóra szyi nie podda się tak łatwo upływowi czasu, jeśli będziesz dbać o prawidłową postawę.

Zatem nie garb się, tylko chodź z dumnie uniesioną głową, wyprostowana i nie zapominaj wciągać brzucha. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się poprzecznych zmarszczek na szyi.

Ponadto staraj się spać na plecach, a najlepiej na poduszce rehabilitacyjnej, podpierającej kark.

Nawilżająca maska z majonezu, musztardy i jogurtu naturalnego

Zmieszaj 2 łyżeczki majonezu z łyżeczką musztardy stołowej oraz łyżeczką jogurtu naturalnego.

Masę aplikuj na szyję i delikatnie wklep ją w skórę. Po ok. 10-20 min dokładnie zmyj ciepłą wodą.

Bibliografia
  • J Biosci Bioeng. 2010 Mar;109(3):291-6
  • Grigore A.: „Szczęśliwa skóra”, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015
  • journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0172624
  • Int J Cosmet Sci. 2008 Jun;30(3):183-93
  • Dermatol Ther. Sep-Oct 2007;20(5):330-42
  • Food Chem Toxicol. 2011 Jan;49(1):309-18
  • Plast Reconstr Surg. 2013 Nov;132(5):1085-1092
  • Skinmed. Jan-Feb 2010;8(1):23-9
  • J Ethnopharmacol. 2007 May 30;112(1):127-31
  • Int J Cosmet Sci. 2011 Apr;33(2):157-63
  • Steroids. 2009 Jun;74(6):504-11
  • Biosci Biotechnol Biochem. 2007 Feb;71(2):427-34
  • J Biosci Bioeng. 2009 Mar;107(3):266-71
  • J Cosmet Dermatol. 2008 Dec;7(4):281-9
  • J Clin Aesthet Dermatol. 2017 Apr; 10(4): 24-29
  • Nutrients. 2018;10:522. doi: 10.3390/nu10040522
Autor publikacji:
Artykuł należy do raportu
Zachowaj zdrową i piękną skórę
Zobacz cały raport
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny