Jak pozbyć się zwiotczałej skóry na ramionach?

Jeśli chcesz na dobre pozbyć się zwiotczałej skóry na ramionach, połącz ćwiczenia fizyczne z ujędrniającymi zabiegami kosmetycznymi.

Artykuł na: 9-16 minut

Falbanki, motylki, firanki – te wszystkie ładne słowa określają zgoła niepiękne zjawisko: fałd skórny zwieszający się smętnie z kobiecego ramienia. Przyczyny problemu mogą być różne. Skóra traci jędrność po gwałtownym spadku wagi, po ciąży, z braku ćwiczeń czy wraz z wiekiem (gdy podtrzymujący ją kolagen ulega degradacji, a zmniejszająca się ilość kwasu hialuronowego powoduje słabsze nawilżenie).

Na szczęście można temu zaradzić, nie wychodząc z domu. I nie zajmie to więcej niż 30 min 2-3 razy w tygodniu!

Ujędrniająca maseczka na ramiona

Ubij białko z jajka, rozbełtaj żółtko, powoli wlej je do piany, ostrożnie mieszając. Do połowy szklanki jogurtu naturalnego (100 g) dodaj zawartość kapsułki z witaminą E i wymieszaj. Teraz połącz pianę z jogurtem. Wstaw do lodówki na ok. 5 min. Nałóż maskę na ramiona, lekko ją wcierając, aby składniki lepiej się wchłonęły. Po 10 min zmyj ją dużą ilością letniej wody. Powtarzaj zabieg 2-3 razy w tygodniu.

Tonik sokowy zwiększa napięcie skóry

Ćwierć szklanki soku wyciśniętego z jabłek wraz z pestkami (50 ml) zmieszaj z taką samą ilością soku z melona. Następnie nasącz szorstką gąbkę płynem i wmasowuj go w ramiona. Możesz to też wykonywać wacikiem. Kurację powtarzaj 2 razy w tygodniu. Naukowcy zauważyli, że ekstrakt z pestek jabłek zmniejsza przeznabłonkową utratę wody oraz poprawia właściwości mechaniczne skóry1. Badacze przypisują to działanie kwercetynie i hesperetynie2.

Melonowa odżywka ujędrnia skórę

Miąższ z jednego małego melona miodowego zmiksuj z połową szklanki mocnego naparu z zielonej herbaty. Gdyby papka wyszła zbyt gęsta, możesz dodać 50 ml wody. Gdy masa będzie gładka, nanieś ją na gazę, a następnie owiń takim kompresem ramiona. Pozostaw na 15-30 min. Po tym czasie spłucz skórę chłodną wodą.

Camellia sinensis zawiera polifenole, katechiny, a zwłaszcza EGCG, który jest silnym przeciwutleniaczem3. Odżywka z zielonej herbaty i melona poprawia nawilżenie skóry4 i prowadzi do jej rewitalizacji.

Kąpiel nagietkowa zwiększa napięcie skóry

Dwie torebki suszonych kwiatków nagietka zalej litrem wrzątku. Zostaw pod przykryciem na ok. 20 min. Po tym czasie przecedź, dodaj 3 łyżki naturalnego miodu i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej do wanny z ciepłą wodą i zanurz się na 20 min w kąpieli.

Taki zabieg pomaga na szorstką i przesuszoną (np. nadmiernym opalaniem) skórę. Calendula officinalis jest bogata w terpenoidy, karotenoidy, flawonoidy i lotne oleje5. Wyciąg z nagietka ma działanie nawilżające, wykazuje zdolność pobudzania napięcia skóry i poprawia jej elastyczność6.

Olejek o właściwościach ujędrniających

Do wyparzonej butelki wlej 10 łyżeczek oleju sezamowego, 5 łyżeczek oleju moringa, 2 łyżeczki oleju z kiełków pszenicy i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego, konwaliowego). Przed użyciem mocno wstrząśnij. Nakładaj na skórę ramion, gdy jest przesuszona, a także po opalaniu. Olej z moringi olejodajnej (Moringa oleifera) zapobiega utracie wilgoci z głębszych warstw skóry oraz powstawaniu zmarszczek.

Koi i przyspiesza gojenie skóry podrażnionej promieniowaniem UV. Ma właściwości przeciwutleniające7 i rewitalizujące skórę8. Natomiast olej z kiełków pszenicy poprawia nawilżenie, przeciwdziała starzeniu i usprawnia mikrokrążenie.

Peeling kawowy poprawia napięcie skóry

Wykorzystaj fusy z ostatnich 2 kaw. Mogą być z ekspresu lub parzone tradycyjną metodą. 4 łyżeczki fusów zmieszaj z łyżką gruboziarnistego cukru. Następnie dodaj 2 łyżki oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszaj. Nanoś na wilgotną skórę ramion pod prysznicem i kolistymi ruchami masuj ją od łokcia do barku przez ok. 5 min. Po tym czasie dokładnie spłucz ciepłą wodą i osusz ręcznikiem.

Peeling z kawy powtarzaj 1-2 razy w tygodniu. Taki peeling możesz stosować także na inne partie ciała. Uczeni wskazują, że Coffea arabica obfituje w związki aktywne, w tym kwas chlorogenowy, skondensowane proantocyjanidyny, kwasy chinowy i ferulowy, które mają właściwości przeciwutleniające9, a także wzmacnia ekspresję genów istotnych dla tworzenia kolagenu.

Ćwiczenia ujędrniają skórę

Zdaniem ekspertów wystarczy 20-minutowy blok ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu, by pozbyć się zdradliwych motylków na ramionach. Choć zwiotczała skóra najbardziej widoczna jest na dole ramienia, czyli tam, gdzie mieści się triceps, aby uzyskać optymalny efekt, należy trenować wszystkie mięśnie. Jeśli nie masz półkilowych hantli, nie przejmuj się. Wystarczą Ci 2 butelki wody mineralnej o pojemności 0,3 l.

Zacznij od mięśni naramiennych. Stań w lekkim rozkroku, tak by stopy były w równej linii z ramionami. Ściągnij łopatki i wypnij biust. Lekko ugnij ręce w łokciu i zwróć dłonie do środka. Następnie oddalaj ręce od ciała, a gdy skończy się zakres ruchu (łokcie będą przylegać do boków, a dłonie będą maksymalnie wychylone na prawo i lewo), wyprostuj łokcie i unieś ręce do góry, tak by znajdowały się na tej samej wysokości co ramiona, z dłońmi wciąż zwróconymi ku dołowi. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 15 razy. Ćwiczenia z hantlami

Pozostań w pozycji wyjściowej, dłonie skieruj do przodu, zginaj ręce, przybliżając hantle do ramion – przy wykonywaniu tego ruchu staraj się, by łokcie pozostawały w niezmiennej pozycji. Powtórz 15 razy. Stań prosto i lekko zegnij nogi w kolanach. Rozluźnij mięśnie brzucha i zrób skłon tak głęboki, by ciało było ułożone równolegle do podłoża. Teraz zegnij łokcie i ustaw przedramiona prostopadle do ziemi.

Następnie wyprostuj ręce. Ramiona podczas tego ćwiczenia powinny być nieruchome. Pozycję utrzymaj przez chwilę, po czym powoli, uginając ręce, powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 15 razy. Usiądź prosto na stabilnym, twardym krześle. Weź sztangielkę lub butelkę wody do jednej ręki i unieś ją nad głowę aż do pełnego wyprostowania ramienia.

Następnie ugnij ramię w łokciu i opuść ciężarek pod kątem prostym za głowę. Powoli powróć do pozycji wyjściowej. Zrób po 10 powtórzeń na każdą rękę. Rozłóż ramiona na boki z dłońmi skierowanymi ku górze. Wykonaj 10 ruchów okrężnych do przodu i kolejne 10 do tyłu.

Odwróć dłonie wewnętrzną stroną w dół i powtórz ćwiczenie. Zrób 30 pajacyków. Za każdym razem utrzymuj ręce wyprostowane i unoś je do samego końca do momentu, aż spotkają się w jednej linii z czubkiem głowy. Na koniec nie zapomnij o rozciąganiu. Prawą rękę unieś do góry i przechyl w lewą stronę. Lekko dociśnij prawy łokieć lewą ręką. Wytrzymaj przez 30 s, a następnie zrób to samo na drugą stronę. Powtórz po 10 razy na każdą.

Masaż na mokro zapobiega powstawaniu cellulitu

Choć mało się o tym mówi, również na ramionach, podobnie jak na udach i pośladkach, może pojawić się cellulit. By temu zapobiec, masuj je pod prysznicem szorstką gąbką lub rękawicą. Dzięki temu pobudzisz krążenie krwi. Jednocześnie polewaj ciało naprzemiennie ciepłą i zimną wody. Jeżeli masz słuchawkę z regulowanym strumieniem wody, możesz ją wykorzystać do masażu.

Tonik aksamitkowy poprawia elestyczność skóry

Łyżkę kwiatów Tagetes erecta zalej szklanką wrzątku, odstaw na 10 min pod przykryciem, a następnie przecedź. Po wystudzeniu przemyj ramiona naparem. Kwiaty aksamitki polecane są na zwiotczałą i zmęczoną skórę. Poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych, działają przeciwzmarszczkowo i spowalniają proces starzenia się skóry10.

Masaż na sucho na wzmocnienie mięśni

Olej migdałowy doskonale sprawdzi się w czasie masowania ramion – nie tylko zapewni poślizg, ale również wzmocni i ujędrni zwiotczałą skórę tej partii ciała. Dobre efekty przyniesie również masaż bańką chińską. Choć zabieg nie należy do zbyt przyjemnych, to doskonale poprawia napięcie skóry. Należy go powtarzać nawet 3 razy w tygodniu.

Jeśli ta forma ujędrniania jest zbyt bolesna, można zdecydować się na szczotkowanie skóry na sucho. Efekty są porównywane do najlepszych peelingów kawowych! Szczotkowanie sprawia, że skóra staje się gładsza, ma wyrównany koloryt, jest też bardziej elastyczna i jędrna.

Zabiegi na zwiotczają skórę na ramionach

  • Zabieg falami radiowymi o bardzo wysokiej częstotliwości powoduje podgrzanie głębokich warstw skóry. Następuje wówczas rozerwanie wiązań w strukturach kolagenu, co pobudza włókna kolagenowe do wzmożonej regeneracji. Efekty w postaci ujędrnienia skóry ramion są widoczne dopiero po kilku miesiącach. Zabieg trwa 0,5-2 godz., a dyskomfort i opuchlizna utrzymują się przez 1-2 dni.
  • Karboksyterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla. Substancja ta przyspiesza cyrkulację krwi, jednocześnie stymulując skórę do produkcji włókien kolagenowych. Powstały w wyniku zabiegu kwas węglowy rozpuszcza komórki tłuszczowe. Efektem jest wysmuklenie oraz poprawienie napięcia skóry. Zabieg trwa ok. 30 min. Zalecany jest jako bezbolesny środek w walce z obwisłą skórą, nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz cellulitem. Aby uzyskać widoczny efekt, należy powtórzyć go 6-8 razy w tygodniowych odstępach.
  • Nici liftingujące wszczepia się pod skórę. Tam stopniowo rozpuszczając się, stymulują syntezę kolagenu, fibroblastów, dzięki czemu powstaje naturalny stelaż, który podtrzymuje tkanki i unosi je, utrzymując w pożądanym kształcie i napięciu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jednoczesnego wymodelowania kształtu ramion.

Bibliografia

  • World Academy of Science, Engineering and Technology, vol. 47, pp. 896-899, 2010
  • Asian Journal of Chemistry, vol. 23, no. 2, pp. 810-812, 2011
  • Aging Clinical and Experimental Research, vol. 23,no. 5-6, pp. 333-336, 2011
  • International Journal of Academic Research, vol. 2,no. 2, pp. 121-126, 2010 .
  • B. Joanne, A. A. Linda, and P. J. David, Herbal Medicines, 2nd edition, 2002
  • Acta Poloniae Pharmaceutica - Drug Research, vol.68, no. 5, pp. 693-701, 2011
  • Journal of Food Composition and Analysis, vol. 19,no. 6-7, pp. 544–551, 2006; Phytotherapy Research,vol. 21, no. 1, pp. 17-25, 2007
  • Postepy Dermatologii i Alergologii, vol. 31, no. 2, pp.71-76, 2014
  • Cosmetic Dermatology, vol. 20, supplement 4,pp. 2-9, 2007; Journal of the American Academy of Dermatology, vol. 58, no. 2, supplement 2, p.AB64, 2008
  • Journal of the Chilean Chemical Society, vol.51, no. 2, pp. 883-886, 2006; Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, vol. 26, no. 6, pp.1071-1076, 2013
Autor publikacji:
Artykuł należy do raportu
Zachowaj zdrową i piękną skórę
Zobacz cały raport
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny