Jak zadbać o nogi? Naturalne sposoby na piękne i zdrowe nogi

Otwarte parki, zniesione przymusowe odosobnienie i do tego jeszcze ponad 20-stopniowe temperatury zachęcają do noszenia strojów eksponujących nogi. Nim to jednak zrobimy, trzeba o nie zadbać – usunąć włoski, nawilżyć i zmniejszyć obrzęki.

25 sierpień 2020
Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Czy zdarza Ci się, że po usunięciu włosów na łydkach Twoja skóra jest zaczerwieniona i piecze albo swędzi? Takie podrażnienia są najczęściej spowodowane goleniem na sucho, zbyt mocnym przyciskaniem maszynki lub stępionym ostrzem. Przyczyną świądu może też być nadmierne przesuszenie skóry. W lecie też często doskwierają nam obrzęki.

Nogi puchną w czasie upałów, gdy żyły rozszerzają się, by oddać część ciepła zgromadzonego w ciele i w ten sposób je schłodzić. Na szczęście ze wszystkimi tymi problemami możemy sobie poradzić, stosując domowe sposoby.

Naturalne sposoby na pielęgnację nóg

Okład z liści kapusty na opuchnięte nogi

Liście kapusty umyj, osusz ręcznikiem papierowym i włóż na godzinę do lodówki. Następnie rozbij je tłuczkiem tak, aby puściły soki. Dopiero wtedy owiń liśćmi opuchnięte miejsca. Na zielony okład nałóż folię spożywczą, a następnie owiń go bandażem. Po kwadransie wymień liście. Powtórz zabieg jeszcze przynajmniej 2 razy. Możesz też taki okład zostawić na noc.

Ćwiczenia pomagają uniknąć obrzęków

Prostym sposobem na to, by uniknąć obrzęków, są ćwiczenia. Po godzinie stania lub siedzenia w jednej pozycji wykonaj kilka prostych ćwiczeń, np. pomaszeruj w miejscu przez kilka minut, kręć kółka stopami. Siedząc na krześle, podeszwą roluj podłożoną pod stopę piłkę, długopis lub butelkę.

Napinaj i rozluźniaj mięśnie łydek. Wchodź i schodź po schodach (przynajmniej 2 piętra). Kilkanaście razy stań na palcach, a potem gwałtownie opuść się na pięty. Natomiast jeśli siedzisz przy biurku, to oprzyj stopy płasko o podłogę i na przemian unoś pięty i palce.

Depilacja kurkumą

Przegląd 8 badań wykazał pozytywny wpływ kurkumy stosowanej miejscowo na skórę1. Nic więc dziwnego, że mieszkanki Azji chętnie sięgają po tę przyprawę. Stosują ją także do depilacji, gdyż osłabia włoski i hamuje ich wzrost, a przy tym nie podrażnia.

Stołową łyżkę kurkumy połącz z 2 łyżkami mąki z ciecierzycy, następnie dodaj łyżkę jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszaj składniki, aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Przed nałożeniem pasty starannie oczyść skórę, którą planujesz wydepilować, a następnie nałóż mieszankę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków (możesz do tego użyć pędzelka lub szpatułki). Pozostaw do wyschnięcia na 20-30 min. Po tym czasie wykonaj masaż, by bardziej spotęgować działanie preparatu. Następnie usuń pastę wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj przez kolejne 4 dni.

Maska z ziemniaka i soczewicy pomocna przy depilacji

Pół szklanki soczewicy zalej 2 szklankami zimnej wody i zostaw na noc. Rano obierz małego ziemniaka i wyciśnij z niego sok. Następnie zmiksuj odcedzoną soczewicę na pastę. Dodaj do niej sok z ziemniaka, pół łyżki soku z cytryny i pół łyżki miodu. Dokładnie wymieszaj. Uzyskaną papkę nanieś na skórę i pozostaw na 20 min. Po tym czasie zetrzyj maskę papierowym ręcznikiem.

Soczewica osłabi cebulki włosów, przez co łatwiej się ich pozbędziesz, a sok z ziemniaka ma właściwości rozjaśniające, dzięki czemu włoski, które zostaną, staną się mało widoczne. Natomiast miód nawilży skórę i złagodzi ewentualne podrażnienia2.

Maska aloesowa łagodzi skórę

Utnij 3 duże liście aloesu. Umyj je i wydrąż z nich miąższ. Jego 2 łyżki zmieszaj z 2 łyżkami oleju kokosowego. Taką papką posmaruj nogi. Zostaw na kwadrans, a następnie zmyj chłodną wodą. Aloes działa kojąco i nawilżająco, a przy tym pomaga zwalczyć uczucie ciężkich nóg. W pewnym badaniu dowiedziono, że preparat zawierający olej z kiełków pszenicy oraz ekstrakty z aloesu i kurkumy najlepiej nawilżał skórę6.

Peeling z kawy złuszcza naskórek

Miękkim i wiotkim włoskom trudniej przebić się przez naskórek, więc wrastają pod skórę. Tworzy się wtedy stan zapalny. Można mu zapobiec, systematycznie co 2-3 dni złuszczając naskórek, a następnie zmiękczając go i nawilżając przy użyciu oliwki lub balsamu. Wyniki badania z 2013 r. sugerują, że kwas kawowy zawarty w nasionach to przeciwutleniacz, który może podnieść poziom kolagenu i zmniejszyć przedwczesne starzenie się komórek4.

Jak przygotować peeling z kawy? 4 łyżki stołowe mielonej kawy wsyp do kubka i zalej wrzątkiem, tak by centymetr wody przykrywał fusy. Odstaw pod przykryciem do zaparzenia. Gdy fusy opadną na dno, a płyn przestygnie, odsącz nadmiar wody. Do pozostałej papki dodaj pół szklanki cukru i ¼ kubka oliwy z oliwek. Wymieszaj i nakładaj na skórę. Peeling wykonuj kolistymi ruchami od kostek do kolan, spłucz ciepłą wodą. Jak się okazuje, warto też pić kawę – osoby sięgające po 4 lub więcej filiżanek tego napoju dziennie znacznie rzadziej zapadały na trądzik różowaty niż osoby, które robiły to rzadko5.

Uważaj przy goleniu - nie rób wielu powtórzeń

Eksperci Gillette obliczyli, że średnia liczba ruchów przy goleniu to 170, z których prawie 120 to powtórki. Uważaj, wykonując kolejne pociągnięcia w tym samym miejscu, zwłaszcza, gdy skóry nie chroni już powłoczka preparatu do golenia. Prowadź maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i pilnuj, by nie przyciskać jej zbyt mocno.

Kąpiel z sokiem z cytryny na obrzęki

Gdy masz opuchnięte nogi, do wanny z letnią wodą wyciśnij sok z całej cytryny. Zanurz się na kwadrans. To obkurczy naczynka i pozwoli zmniejszyć obrzęki.

Masaż pod prysznicem daje ulgę zmęczonym nogom

Eksperci z Mayo Clinic wskazują, że ulgę zmęczonym, ciężkim i opuchniętym nogom przyniesie także masaż pod prysznicem. Stań pod strumieniem letniej wody i szczotką do ciała masuj nogi szybkimi, okrężnymi ruchami. Posuwaj się od stóp i łydek do bioder.

Gdy dotrzesz do pachwin, obniż nieco temperaturę wody i powtórz zabieg, masując ciało od dołu do góry. Skończ, kiedy woda będzie całkowicie zimna. Osusz nogi, zaczynając od stóp. Jeżeli to one są najbardziej opuchnięte, masuj je gumowymi piłeczkami z kolcami albo małą butelką z wodą. Przez kilka minut przesuwaj jeżykiem po stopach w przód i w tył lub – jeśli go nie masz – przetaczaj butelkę po podłodze podeszwą.

Herbatka z pokrzywy lub hibiskusa na obrzęki 

Torebkę ziół albo łyżkę suszu zalej szklanką wrzącej wody. Odstaw do zaparzenia na 10 min. Pij 2 szklanki letniego naparu dziennie. To wspomoże pracę nerek i przyspieszy usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Pamiętaj, że pokrzywę można stosować przez 2 tygodnie, a potem należy zrobić 2-tygodniową przerwę.

Maska bananowa działa kojąco na nogi

Rozgnieć 2 dojrzałe banany i wymieszaj z połową szklanki brązowego cukru, dodaj do nich 3 łyżeczki oleju kokosowego. Wszystkie składniki wymieszaj. Powstałą masę nakładaj na skórę nóg, lekko ją przy tym wcierając. Potem pozostaw na ok. 10 min. Po tym czasie dokładnie spłucz skórę ciepłą wodą.

Pasta z papai i kurkumy osłabia włoski na nogach

Surowy owoc papai rozetrzyj na pastę i dokładnie wymieszaj z łyżeczką sproszkowanej kurkumy. Nanieś na skórę, dokładnie masując owłosione miejsca. Pozostaw na kwadrans, a na koniec dokładnie spłucz ciepłą wodą, by usunąć pomarańczowe zabarwienie, jakie daje przyprawa. Zawarte w papai enzymy skutecznie osłabią włoski i spowodują ich wypadanie, a ponadto mają działanie przeciwzapalne, przyspieszają gojenie się wykwitów skórnych oraz hamują procesy starzenia skóry3.

Pasta z płatków owsianych działa łagodząco na skórę

Ekstrakty z płatków owsianych wykazują znaczącą poprawę kliniczną w zakresie suchości skóry, łuszczenia się, szorstkości i intensywności swędzenia. Kolejne badania dowiodły ich działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego. Połącz ze sobą równe części zmielonych płatków owsianych i jogurtu naturalnego (po 2 łyżki na jedną nogę). Możesz dodać też łyżeczkę miodu. Dokładnie wymieszaj i nałóż mieszankę na podrażnioną skórę. Zostaw pastę na 30 min, a następnie zmyj ciepłą wodą. Stosuj 2 razy dziennie przez 3 dni7.

Kąpiel z sodą na świąd

Wsyp do wanny pół szklanki sody oczyszczającej. Zanurz nogi w wodzie na 10-15 min. W ten sposób ukoisz świąd. Pamiętaj, woda powinna być ciepła, a nie gorąca!

Ułożeniu nóg do góry pomaga przy obrzękach

Najstarszym sprawdzonym sposobem na letnią opuchliznę jest uniesienie obrzękniętych nóg. Możesz oprzeć je o ścianę, oparcie fotela albo poduszkę. Wystarczy, by były uniesione ok. 15 cm powyżej serca. W takiej pozycji pozostań na ok. 15-30 min. W ten sposób ułatwisz odpływ płynów nagromadzonych w tkankach, co zmniejszy obrzęk.

Balsam migdałowy na suchą skórę

Do niewielkiego garnuszka wlej 300 ml oleju z migdałów i 150 ml oleju z awokado. Dodaj 90 g czystego wosku pszczelego. Podgrzewaj na niewielkim ogniu przez ok. 5-7 min, ciągle mieszając. Wosk pszczeli powinien się w całości rozpuścić. Stopniowo dodawaj 180 ml wody mineralnej, nie przerywając mieszania.

Zdejmij garnuszek z ognia. Gdy mikstura ostygnie do ok. 40 stopni C, dodaj 5 ml lawendowego olejku eterycznego. Mieszaj do momentu, aż masa całkowicie wystygnie. Teraz możesz wmasować ją w suche łydki (i inne partie ciała). To, czego nie wykorzystasz, przechowuj w lodówce.

Herbaciany okład na zaczerwienienia skóry

Torebkę czarnej herbaty zalej wrzątkiem. Pozostaw do ostygnięcia. Następnie nawilż gazę lub płócienną szmatkę i przyłóż do podrażnionej skóry. Pozostaw na 2-3 min. Powtarzaj ten zabieg kilka razy dziennie. Kwas taninowy zawarty w naparze zmniejsza zaczerwienienie.

Pasta cukrowa do depilacji 

3 łyżki miodu zmieszaj z 6 łyżkami cukru i 3 łyżkami wody. Podgrzej w kąpieli wodnej, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Gdy lekko przestygnie, nanieś pastę na skórę i przyłóż pasek materiału na kilka sekund. Po tym czasie szybkim i mocnym ruchem oderwij pasek od skóry.

Nawilżaj i natłuszczaj po depilacji

Jeśli chcesz uniknąć podrażnień podczas golenia, przed zabiegiem zmocz skórę w ciepłej wodzie, rozprowadź po niej olej kokosowy lub rzepakowy (w taki sposób, aby się "świeciła"). Tłuszcz zmiękczy włoski, zapewni maszynce poślizg i tym samym zmniejszy ryzyko zacięcia oraz pozostawi skórę nawilżoną i elastyczną. Po depilacji opłucz skórę pod bieżącą wodą i wytrzyj ręcznikiem.

Bibliografia
  • Phytother Res. 2016 Aug;30(8):1243-64
  • J Cosmet Dermatol. 2013 Dec;12(4):306-13
  • Journal of Medicinal Plants Studies 2013, 1(1):7-15
  • Anal. Methods, 2013, 00, 1-3
  • JAMA Dermatol. 2018;154(12):1394-1400
  • Pharmacognosy Res. 2010 May-Jun; 2(3): 146–151
  • J Drugs Dermatol. 2015 Jan;14(1):43-8
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny