Jesteś terapeutą?

Jak pomóc przesuszonej skórze?

Za oknami wiatr i mróz, nic więc dziwnego, że większość czasu spędzamy teraz w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak suche powietrze w biurach i mieszkaniach, a także niskie temperatury panujące o tej porze roku na zewnątrz, nie sprzyjają regeneracji naszej skóry.

01 kwiecień 2020 Artykuł na: 4-5 minut
skóra

Dermatolodzy i kosmetolodzy przekonują, że właśnie dlatego jesienią i zimą trzeba o nią koniecznie zadbać. Jakie kosmetyki nam w tym pomogą?

Czy kremy nawilżające są rzeczywiście skuteczne?

Producenci kosmetyków namawiają nas do zakupu swoich produktów, przedstawiając korzyści wynikające z ich stosowania. Dotyczy to również kremów nawilżających, dlatego eksperci postanowili sprawdzić, czy ich używanie faktycznie poprawia stan skóry.

Przebieg badania:

W randomizowanym badaniu z podwójną ślepą próbą wzięło udział 132 pracowników szpitala, którzy mieli suchą skórę na dłoniach z powodu częstego ich mycia (15 razy dziennie) 

  • grupa badana stosowała kremy nawilżające
  • grupa placebo nie stosowała żadnych kremów

Eksperyment trwał 14 dni. Przetestowano 5 kremów nawilżających.

Wyniki badania: Zastosowanie kremów nie miało wpływu na stan skóry dłoni u osób z grupy badanej – nie uległ on ani poprawie, ani pogorszeniu. Stan skóry dłoni u osób z grupy placebo znacznie się zaś pogorszył.

Wnioski: Autorzy pracy uważają, że kremy nawilżające mogą chronić normalną i suchą skórę przed ubytkiem wody. Co prawda w toku badania nie wykazano, by kremy poprawiały stan skóry, jednak już samo zahamowanie procesu jej wysuszania należy ocenić pozytywnie1.

Który składnik kremów działa najlepiej?

W kremach nawilżających znajduje się wiele substancji czynnych. Czy wszystkie są równie skuteczne? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź specjaliści z Japonii.

Badanie przeprowadzono na łysej odmianie świń

  • eksperyment trwał 3 miesiące, od stycznie do marca
  • przebadano kremy dostępne zarówno w drogeriach, jak i aptekach, m.in. z heparynoidem i 10-procentowym mocznikiem

Sposób aplikacji kremów

  • 0,01 g każdego produktu na 7 losowo wybranych miejsc o powierzchni 4 cm2

Przebieg badania

  • aplikacja kremu: 5 dni w tygodniu (poniedziałek–piątek)
  • kontrola stanu skóry: między 14. a 21. dniem eksperymentu

Wnioski z badania: Autorzy pracy ustalili, że najlepiej na skórę oddziaływały kremy oparte na heparynoidzie, substancji wytwarzanej przez afrykańskiego ślimaka olbrzymiego. Zaledwie 5 dni aplikacji poprawiało stan skóry na 3 tygodnie2. Skuteczność pozostałych produktów nie była tak ewidentna.

Heparynoidy -  to substancje pozyskiwane od afrykańskiego ślimaka olbrzymiego, Achatina fulica (Lissachatina fulica). Są pochodnymi heparyny, związku o właściwościach przeciwzakrzepowych. Heparynoidy znajdują zastosowanie w procesie produkcji kremów łagodzących obrzęki i przyspieszających gojenie się ran, a także leków przeciwzakrzepowych.

Sam ślimak również jest niezwykły: długość jego ciała może przekraczać 20 cm, a waga – 800 g. W swoich ojczystych stronach Achatina często gości na stołach, a u nas zyskuje coraz większą popularność jako... zwierzę hodowane w domu.

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Harvarda nie ma znaczenia, który krem nawilżający wybierzemy – wszystkie produkty dostępne na rynku w większym lub mniejszym stopniu poprawią stan skóry. Powinniśmy więc dobrać taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, a także... osobistym preferencjom. Kto chciałby przez cała zimę smarować się kremem, którego zapach mu nie odpowiada?3

Co zatrzymuje wilgoć w skórze? 

  • EMOLIENTY, czyli specjalistyczne dermokosmetyki, które natłuszczają skórę i tworzą na niej warstwę zmniejszającą parowanie wody, dzięki czemu pozostaje ona w komórkach. Właściwości te zawdzięczają takim substancjom obecnym w ich składzie jak olej rycynowy czy olejek jojoba.

  • KOSMETYKI ZE SKWALENEM, przeciwutleniaczem będącym składnikiem warstwy lipidowej skóry, zapobiegającym tworzeniu się zmarszczek. Ponieważ skwalen ulega rozkładowi pod wpływem tlenu z powietrza i promieniowania UV, w kosmetyce wykorzystuje się coraz częściej jego stabilną pochodną w postaci skwalanu – organicznego związku chemicznego, któremu przypisuje się silne działanie nawilżające.

  • ODŻYWKI NA BAZIE SUBSTANCJI HIGROSKOPIJNYCH, których zadaniem jest wiązanie wody w naskórku po pozyskaniu jej z głębszych warstw skóry i z otoczenia (zwykle z powietrza). Wiele odżywek jest jednocześnie emolientami. Właściwości tego rodzaju odżywek wykazują takie substancje i produkty jak panthenol, sorbitol, urea, miód i gliceryna4.

Bibliografia

 

Holistic Health 6/2019
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 6/2019
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 6/2019
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Cat icon
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny holistycznej
Close icon
Nasze magazyny