Jesteś terapeutą?

Drogocenne kosmetyki ze srebrem i złotem

Kosmetyki ze srebrem koloidalnym i nanocząsteczkami złota zyskują coraz większą popularność. Są powszechnie dostępne, więc każda z nas może teraz... poczuć się jak Kleopatra.

17 marzec 2020 Artykuł na: 4-5 minut
skóra
Zdrowe zakupy

Słynna królowa Egiptu doceniała pielęgnacyjne właściwości srebra. Wodę z dodatkiem tego metalu oraz kilku innych składników stosowała jako bazę kremów do twarzy. Z kolei złoto znane było już w starożytnych Chinach jako środek zwalczający wiele chorób i poprawiający stan skóry.

Kosmetyki z domieszką srebra

Ten pierwiastek naturalnie występuje w glebie i wodzie, dlatego mimowolnie dostarczamy go do organizmu z pokarmem. Srebro wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Już w starożytności medycy stosowali srebro jako środek odkażający rany i przyspieszający ich gojenie.

Dzisiaj wykorzystuje się je w postaci koloidu, który można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Kosmetyki z dodatkiem srebra koloidalnego (kolargolu) to idealne rozwiązanie dla kobiet, które muszą mierzyć się z trądzikiem i wypryskami skórnymi.

Srebro działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a także łagodzą podrażnienia i poprawiają stan skóry. Co ciekawe, kosmetyki ze srebrem są skuteczne również w przypadku opryszczki wargowej.

Srebro koloidalne pomaga też w łagodzeniu objawów chorób autoimmunologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, a także w przebiegu alergicznej reakcji skórnej1. Antyseptyczne właściwości kolargolu zostały potwierdzone naukowo2.

Srebro koloidalne jest również dostępne w postaci płynu, który można wcierać w skórę lub pić, oczywiście po wcześniejszym ustaleniu dawki z lekarzem. Ale uwaga! Nadmierne spożycie może sprawić, że nasza skóra zmieni odcień na niebieski!

Kosmetyki z dodatkiem złota

Złoto jest świetnym nośnikiem substancji obecnych w kosmetykach, a ponadto ułatwia i zwiększa ich wchłanianie, co przekłada się na skuteczność zabiegów pielęgnacyjnych. W sprzedaży dostępne są kremy i maści z dodatkiem złota koloidalnego, które zmieniają koloryt blizn, czyniąc je mniej widocznymi. Ponadto złoto znajduje się w kremach opóźniających procesy starzenia, ponieważ zwiększa ono elastyczność kolagenu, a tym samym zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Na rynku dostępne są też maseczki do twarzy z dodatkiem złota, kolagenu i witaminy C, której absorpcję ułatwia właśnie ten cenny kruszec. Kosmetyki ze złotem poprawiają ukrwienie twarzy, przyczyniając się do jej lepszego odżywienia, a witamina C jako silny przeciwutleniacz niszczy wolne rodniki tlenowe, co wpływa pozytywnie na stan skóry3.

Istnieją też salony spa oferujące relaks w pomieszczeniach wyłożonych złotem. Przebywanie w nich gwarantuje wyciszenie i odprężenie, a nastrojowa muzyka ułatwia wejście w stan medytacji.

A czy ktoś jeszcze pamięta, że w Kotlinie Kłodzkiej w miejscowości Złoty Stok znajduje się nieczynna już kopalnia złota, która przez 700 lat dostarczyła aż 16 ton tego kruszcu? Obecnie jest otwarta dla zwiedzających – oferuje wiele atrakcji także dla dzieci. Na pewno warto ją zwiedzić, choć przebywanie w powietrzu z unoszącymi się pyłkami złota na pewno nie zadziała tak, jak zawierające ten kruszec kosmetyki.

Bibliografia
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15115512
  • http://stm.sciencemag.org/content/5/190/190ra81
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2974145/
Holistic Health 1/2020
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2020
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2020
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Poczekaj, może to cię zainteresuje
Close icon
Nasze magazyny