Kolagen, cynk i siarka z Morza Martwego to najlepsze kosmetyki

Moda na thalassoterapię nie przemija. Współczesna kosmetologia czerpie z bogactwa składników, jakie kryją morskie głębiny, ale lecznicze właściwości wody morskiej oraz zamieszkujących ją stworzeń doceniano już w starożytności1.

Artykuł na: 6-9 minut

Na szczególną uwagę zasługuje kilka składników, dzięki którym pielęgnując ciało, dbamy także o nasze zdrowie: morski kolagen, jad meduzy, sól morska, algi i minerały. Co im zawdzięczamy?

Morski kolagen nawilża skórę

Podstawowym białkiem budulcowym tkanki łącznej jest kolagen. To właśnie on nadaje skórze elastyczność i odpowiednie napięcie. Zapewnia także optymalne nawilżenie skóry i chroni ją przed utratą wody. Z wiekiem skóra staje się wiotka i sucha, ponieważ stopniowo traci zdolność do wytwarzania kolagenu, a jego malejąca ilość w tkance łącznej jest bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek. Kolagen Rybi NatiCol

Kolagen przyspiesza także regenerację naskórka i powoduje, że rany goją się szybciej, nie pozostawiając na ciele blizn. Pod jego wpływem ustępują podrażnienia wywołane przez zanieczyszczenia i inne czynniki związane ze środowiskiem. Wiemy również, że kolagen pozyskiwany z morskich stworzeń wykazuje silniejsze właściwości niż syntetyczny czy bydlęcy, ponieważ jego cząsteczki są dużo mniejsze i łatwiej przenikają przez warstwy skóry. Kolagen otrzymywany z rybich skór i meduz jest bardzo podobny do ludzkiego i być może właśnie dlatego jest tak bardzo skuteczny2.

Morze kontra zmarszczki

Ekstrakt z meduzy stał się cenionym składnikiem ekskluzywnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Bywa on nazywany jadem z meduzy - czy słusznie? Oczywiście nie można wykluczyć, że do kosmetyku dostanie się fragment ciała tego stworzenia z komórkami parzydełkowymi, jednak ekstrakt powstaje z zamrożonego i rozkruszonego parasola tego morskiego stworzenia, który ich nie zawiera, za to jest w nim obecny kolagen i fibrylina, niezwykle cenna dla urody.

Fibrylina jest glikoproteiną biorącą udział w formowaniu włókien elastyny, która odpowiada za utrzymanie w dobrym stanie ścian naczyń krwionośnych, tkanki płuc, więzadeł i ścięgien. Zadaniem elastyny jest sprawić, by rozciągnięta tkanka powróciła do pierwotnego kształtu bez uszkodzenia własnej struktury. Dotyczy to również skóry, której zapewnia odpowiednie napięcie i sprężystość. Jako składnik kosmetyków fibrylina wykazuje właściwości ujędrniające i oczyszczające. Dzięki niej skóra wygląda młodziej, a zmarszczki stają się mniej widoczne3. Mężczyzna z maseczką na twarzy

Sól morska

Sól morską pozyskujemy zarówno do celów spożywczych, jak i kosmetycznych. Z uwagi na swoje właściwości nazywana jest białym złotem. Średnie zasolenie słonych mórz i oceanów na świecie wynosi około 35 promili, co oznacza, że w 1 kg wody rozpuszczone jest 35 g soli (jedna łyżeczka soli waży około 6 g). Już kilkukrotna kąpiel w słonym morzu poprawia wygląd cery, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, zmniejsza zmiany trądzikowe i wygładza skórę. Okazuje się bowiem, że sól cechuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i bakteriobójczymi. Co więcej, dobroczynny wpływ soli na skórę nie kończy się wraz z kąpielą, ponieważ jej drobiny w postaci białego nalotu pozostają na ciele i nadal wykonują swoją pracę.

Sól morska działa jak naturalny peeling, złuszczając martwe komórki naskórka i i pobudzając tym samym wzrost nowych. Dzięki niej skóra staje się gładka i miękka. Jednak kąpiele w soli morskiej są korzystne nie tylko dla skóry, mają znaczenie dla całego organizmu. Wdychanie aerozolu solankowego, wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych i zatok, oczyszcza ciało i łagodzi stany zapalne. Cennym składnikiem aerozolu jest jod, pierwiastek niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, która ma ogromny wpływ na metabolizm organizmu oraz stan naszej skóry, włosów i paznokci4.

Morskie ciekawostki

  • Sól morska, poza chlorkiem sodu, zawiera także cenne mikro- i makroelementy: wapń, magnez, krzem, selen, potas, jod, cynk, fosfor, żelazo i chrom
  • René Quinton, francuski biolog żyjący ponad sto lat temu, dowiódł, że skład mineralny wody morskiej jest bliźniaczo podobny do osocza krwi i płynów ustrojowych zarówno pod względem zawartości samych składników, jak i ich wzajemnych proporcji. Zawiera jedynie więcej soli
  • Algi morskie są także cenionym źródłem  witamin, takich jak A, E, C, B1, B2, B5, B6, B12, oraz mikroelementów: wapnia, żelaza, miedzi, cynku, bromu, jodu, magnezu, chloru i manganu

Glony, czyli algi morskie

Algi morskie to jedno- lub wielokomórkowe organizmy, które przybierają postać nawet kilkumetrowych roślin, tworząc tzw. podwodne lasy. To istne skarbnice witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych korzystnych dla zdrowia i urody. Kwas alginowy, otrzymywany z komórek wodorostów, wyróżniają silne właściwości wiązania wody. Dodawany jest do kosmetyków jako zagęstnik, jednak sam także korzystnie wpływa na skórę, intensywnie ją nawilżając i zapobiegając utracie wody. Wiąże toksyny i działa immunostymulująco5. Kwas hialuronowy pozyskiwany z glonów morskich niczym się nie różni od występującego naturalnie w skórze człowieka, w macierzy międzykomórkowej. Dlatego jest w stanie zapewnić skórze odpowiednie napięcie i sprężystość6. Spirulina

Obecne w glonach niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie mikrouszkodzeń naskórka. Jednym z najcenniejszych jest kwas gamma-linolenowy (GLA), który działa antyalergicznie, a wspomagając odbudowę naskórka, chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Polecany jest szczególnie do pielęgnacji cery wrażliwej i atopowej7. Przed zakażeniami bakteryjnymi skóry ochronić nas mogą występujące w algach morskich alkohole hydroksylowe: sorbitol i D-mannitol. To idealne składniki dla cery tłustej i skłonnej do trądziku - obie substancje hamują rozwój bakterii bytujących na skórze. Łagodzą stany zapalne oraz zmniejszają w ewidentny sposób wydzielanie łoju8. Za jędrność i sprężystość naszej skóry odpowiada elastyna, niestety z wiekiem organizm traci zdolność do jej wytwarzania. W tym przypadku pomocna jest aosaina, białko, które hamując działanie enzymów rozkładających elastynę, zapobiega wiotczeniu i starzeniu się skóry. To właśnie dzięki obecności aosainy algi tak doskonale redukują rozstępy i wygładzają zmarszczki9.

Minerały z Morza Martwego

Morze Martwe jest najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym na Ziemi. Na dnie skrywa ponad stumetrową warstwę niezwykle cennego mułu. W błocie z Morza Martwego są obecne poza solą liczne minerały. Cynk jest niezbędny do powstania kolagenu, ujędrnia skórę i przyspiesza leczenie zmian dermatologicznych, takich jak trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry. Siarka wchodzi w skład białek, z których zbudowane są włosy i paznokcie, bierze też udział w syntezie kolagenu. Ma silne właściwości przeciwłojotokowe. Magnez wzmacnia naskórek, wygładza go i łagodzi podrażnienia, pomaga ograniczyć nadmierna potliwość. Wapń łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia włosy i paznokcie.

Potas, którego niedobory objawiają się szorstką i suchą skórą oraz trądzikiem, łagodzi stany zapalne i wygładza cerę. Jod, doskonale wchłaniający się przez skórę, jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, która reguluje nasz metabolizm. Jednym z pierwszych objawów niedoczynności tego narządu, wynikającej z braku jodu, są zmiany skórne, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Ważnym składnikiem mułu z dna Morza Martwego jest również sól morska, która działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Złuszcza także martwy naskórek, co ułatwia wchłanianie kosmetyków. Głęboko oczyszcza i wygładza skórę10. Z dobrodziejstw thalassoterapii możemy korzystać w ośrodkach spa i salonach piękności, które oferują wyrafinowane zabiegi kosmetyczne, lub w domowym zaciszu - kosmetyki z darami morza są cenione na całym świecie.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18265720
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5422559/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1692929/pdf/11911778.pdf
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5221345/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19527480
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4975646/
  8. https://www.notoare.com/index.php/index/explorer/getPDF/17223318
  9. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/surowce-kosmetyczne-pochodzace-z-morz-i-oceanow,18078
  10. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757-899X/305/1/012003/pdf
Autor publikacji:
Kamila Makowska-Serkis

Absolwentka SGGW w Warszawie, entuzjastka zdrowego stylu życia i racjonalnego żywienia. Na bieżąco śledzi nowinki ze świata medycyny, w sposób szczególny interesuje się medycyną mitochondrialną, mikrobiologią i pediatrią. Od lat zgłębia tajniki holistycznego podejścia do zdrowia człowieka.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny