Domowe sposoby na peeling enzymatyczny

Substancje pozyskane z owoców pomogą pozbyć się martwych komórek naskórka, zanieczyszczeń i toksyn, rozjaśnią przebarwienia oraz odżywią i nawilżą skórę.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Jedną z najdelikatniejszych form złuszczania jest eksfoliacja, która wykorzystuje właści­wości zawartych w owocach enzymów. Stąd nazwa: peeling enzy­matyczny. Mogą go stosować osoby z cerą wrażliwą, suchą i naczynkową. Rozchwytywany kosmetolog Jordan Pacitti przestrzega, by nie chodzić co miesiąc na peeling chemiczny. Cho­ciaż kwasy usuwają zewnętrzną warstwę naskórka, dodając cerze blasku, z czasem mogą sprawić, że stanie się ona cieńsza. Dzieje się tak, ponieważ osłabiają one skórę poprzez jednoczesne wywoływa­nie odwodnienia, nadmiernego prze­tłuszczania, zaczerwienienia i podraż­nienia tkanki. Ekspert zwraca też uwagę, że uszkadzamy skórę poprzez nadmierne ścieranie (stosując peelingi z plastikowymi granulkami)1. Choćby z tych powodów warto sto­sować znacznie przyjaźniejsze naszej cerze owocowe kosmetyki domowej roboty.

Jakie korzyści daje peeling enzymatyczny?

Zasada działania enzymatycz­nych peelingów opiera się na proteo­lizie. To proces chemiczny, który dąży do rozkładu białek na peptydy i ami­nokwasy. Enzymy skutecznie, choć delikatnie i nieinwazyjnie, rozpuszczają białka, znajdujące się w zrogowaciałych, martwych komórkach. Nie przenikają do głębszych warstw skóry, dlatego nie powodują podrażnień i nie naru­szają naturalnej bariery ochronnej. Stosując peelingi enzymatyczne, odblokujesz zatkane pory i popra­wiasz mikrocyrkulację. Ponadto, takie oczyszczenie skóry sprawi, że nakła­dane później na skórę składniki od­żywcze będą się lepiej wchłaniać. Opryszczka, silny trądzik z rop­nymi wykwitami, podrażniony lub uszkodzony naskórek albo uczulenie na dany owoc są przeciwwskaza­niem do eksfoliacji enzymatycznej.

Z czego zrobić domowy peeling enzymatyczny?

Odżywczy peeling z papai

Jest bogatym źródłem witaminy C i E, minerałów oraz kwasu foliowego. Wspaniale odżywia cerę i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zawiera naturalne antyoksydanty: luteinę, argininę i likopen, które regenerują komórki skóry i zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Natomiast zawarty w tym owocu enzym papaina, wykazuje dzia­łanie złuszczające i rozjaśnia przebarwienia. Do przygotowania peelingu użyj ¼ szklanki pokrojonej papai zmiksuj w blenderze lub rozgnieć na papkę widelcem. Dodaj 1/4 szklanki gruboziarnistego cukru oraz sok z połówki umytej limonki. Mieszaj wszystkie składniki aż do uzyska­nia konsystencji gładkiej pasty. Rozprowadź delikatnie kolistymi ruchami na twarzy i zostaw na kilka do maksymalnie 30 min. Po tym czasie dokładnie spłucz skórę2.

Peeling z kiwi do cery tłustej i miesza­nej

Ma 3 razy więcej witaminy C niż pomarań­cza. Zawiera także witaminy A, E i z gru­py B oraz enzymy aktynidynę i papainę, które skutecznie pomagają rozpuścić i usunąć martwy naskórek. Ponadto – jak wykazało pewne badanie z 2005 r.– znaj­dujące się w kiwi polisacharydy stymulują m.in. produkcję komórek skóry keratynocytów3. Rozgnieć owoc na gładką masę, dodaj 2 łyżki zmielo­nych płatków owsianych oraz pół łyżeczki miodu. Wszyst­ko dokładnie wymieszaj. Powstałą masę nakładaj na oczysz­czoną skórę twarzy.  Po kwadransie dokładnie spłucz letnią wodą. Taki zabieg działa ściągająco na skórę, dlatego przeznaczony jest raczej do cery tłustej i miesza­nej. Peeling sprawdzi się dobrze u osób z cerą ze skłonnością do powstawania zmian trądzikowych i zaskórników.

maseczka z kiwi
Domowy peeling z kiwi. Rozgnieć owoc na gładką masę, dodaj 2 łyżki zmielo­nych płatków owsianych oraz pół łyżeczki miodu.

Peeling z ananasa do cery przetłuszczającej 

Ten tropikalny owoc pod gru­bą skórką skrywa prawdziwe bogactwo witamin i minerałów oraz co najmniej 5 cennych enzymów znanych pod wspólną nazwą – bromela­ina – które rozpuszczają martwy naskórek, a także mają właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Co więcej, dzięki dużej zawar­tości witaminy C ananas likwiduje przebarwienia, wzmacnia naczynka krwionośne oraz rozjaśnia cerę4. 3-cmentymetrowy plaster świeżego plastra (obrany ze skórki) zmiksuj na gładką masę i do­daj do niego tyle mąki kukurydzianej, by uzy­skać konsystencję papki. Nałóż na oczyszczo­ną skórę twarzy na 3-5 min, omijając okolice oczu. Po tym czasie spłucz letnią wodą. Taki peeling jednocześnie wygładza skórę, oczyszcza i zamyka pory oraz rozjaśnia koloryt. Warto wspomnieć, że mąka kukurydziana jest delikatnym środkiem złuszczającym i świet­nie wchłania sebum, dlatego powinny ją sto­sować osoby o cerze przetłuszczającej się.

 

 

Antyoksydacyjne mango

Jak podają niemieccy i pakistań­scy uczeni mango to cenne źródło składników odżywczych i enzymów. Przy czym tych ostatnich ma sporo – począwszy od ułatwiających tra­wienie, przez biorące udział w pro­cesach oddychania komórkowego po przeciwdziałającą procesom starzenia się katalazę. Ta ostatnia uznawana jest za kluczowy enzym przeciwutleniający, który pomaga chronić komórki przed toksycznymi reaktywnymi formami tlenu. Nic więc dziwnego, że maska z man­go poprawia elastyczność skóry i wspomaga jej odnowę. Rozgnieć lub zblenduj pół mango i nałóż na twarz, omijając okolice oczu. Po 15-30 min zmyj letnią wodą5.

Maseczka z awokado

W niewielkiej misce rozgnieć umyte i obrane awokado, dodaj 1 łyżkę mąki z brązowego ryżu i mieszaj do powstania pasty. Wtedy dodaj łyżkę świeżo wyciśniętego soku ananasowego. Całość dokładnie wymieszaj. Następnie nałóż pastę na skórę i pozwól, by zaschła. Zmyj letnią wodą. Mąka pochłonie nadmiar sebum, awokado pomoże zrównoważyć produkcję łoju, a przy tym odżywi skórę dobrymi tłuszczami. Natomiast sok dostar­czy bromelainy – enzymu złuszczającego naskórek. Zamiast soku z ananasa możesz też użyć bromelainy w proszku.

Dobroczynne działanie figi na skórę

Zawarta w tym pysznym owocu ficyna jest enzymem ponad 20-krotnie mocniejszym niż papaina. To musiało ściągnąć na nią uwagę naukow­ców. Dr James Q. Del Rosso, dermatolog z Las Vegas przeprowadził serię doświadczeń dotyczących stosowania płynu do mycia i balsamu nawil­żającego zawierających mieszankę 3 proteaz (bromelainy, ficyny i aktyni­dyny). Dowody in vitro sugerują, że może ona zmniejszać stany zapalne skóry (m.in. w atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy) poprzez łagodzenie działania niektórych kluczowych białek fizjologicznych, takich jak cyto­kiny, metaloproteinazy i substancja P. Ponadto wykazano, że preparaty zawierające mieszankę tych enzymów łagodzą świąd po oparzeniach6.

figi
Figi wspomagają syntezę kolagenu, chronią przed wolnymi rodnikami i regenerują skórę.
  • Maska figowa
    2-3 dojrzałe figi zblenduj lub roz­gnieć widelcem, dodaj 2-3 łyżki gęstego, naturalnego jogurtu i do­kładnie wymieszaj. Gotową papkę delikatnie rozprowadź na twarzy, jednocześnie kolistymi ruchami pocierając skórę. Maseczkę zostaw na ok. 15-20 min. Po tym czasie zmyj twarz letnią wodą. Taka maska wyka­zuje właściwości delikatnie złuszczają­ce, rozjaśniające i oczyszczające skórę.
  • Peeling z fig
    Rozgnieć dojrzałą figę, dodaj 2 łyżeczki soku wyciśniętego z poma­rańczy, łyżeczkę cukru. Połącz wszystko i oszczędnie skrop oliwą. Ponownie wymieszaj. Pestki z owocu oraz cukier zapewnią mecha­niczne złuszczanie, natomiast ficyna rozpuści komórki martwego naskórka. Dlatego warto, nakładając mieszankę, najpierw wykonać lekki masaż skóry (omijając okolice oczu), a następnie zostawić ją na twarzy na 15-20 min, by enzym mógł zadziałać. Potem zmyj papkę letnią wodą. Taki peeling wygładzi cerę i rozjaśni przebarwienia7.

Odżywczy peeling z dyni i siemienia lnianego

Kilka kawałków świeżej dyni, umytej i pozbawio­nej skórki zmiksuj w blen­derze. ¼ szklanki pełno­tłustego jogurtu greckiego zmieszaj z łyżką miodu. Następnie dodaj do nich ¼ szklanki pulpy dynio­wej oraz łyżkę nasion lnu. Wszystko dokładnie wymieszaj. Powstałą pastę nakładaj na skórę palcami, lekko pocierając. Pozostaw do wyschnięcia. Zmyj letnią wodą. Nasiona lnu zapewnią delikatne, mechaniczne złuszczanie, a enzymy z dyni i za­warta w jogurcie laktoza eksfoliację mechanicz­ną. Dlatego ta maska świetnie usuwa martwy naskórek i odblokowuje zatkane pory. Z kolei miód nawilży i odżywi cerę.

Rozjaśniająca borówka brusznica

Z wyciągu z listków tej rośliny (podobnie jak z mącznicy lekarskiej) pozyskuje się arbutynę. Kosmetyki zawierające ten en­zym robią furorę w krajach Azji, bowiem dzięki niemu mają działanie rozjaśniające – hamuje on bowiem syntezę melaniny. Jednak to nie jedyna właściwość arbutyny. Związek ten ma również działanie prze­ciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące przebarwienia8. Jeśli jednak masz śniadą cerę i chciałabyś, by taka pozostała, raczej unikaj preparatów z arbutyną. Natomiast, gdy chcesz je stosować, rób to przed snem.

Jak wykonać peeling enzymatyczny?

Przed nałożeniem domowego peelingu oczyść dokładnie twarz. Jeśli po raz pierwszy używasz peelingu z danym owocem, zawsze najpierw zrób próbę na małym obszarze skóry (np. na ręce) i sprawdź, czy nie pojawi się podrażnie­nie ani reakcja alergiczna. Peeling enzymatyczny na­kładaj na lekko wilgotną skórę, delikatnie masując twarz. Po wszystkim zmyj go letnią wodą. Na koniec przetrzyj twarz tonikiem i nałóż krem nawilżający.

Bibliografia
  • Grigore A. „Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej EKOpielęgnacji”, Wydawnicwo Galaktyka, Łódź 2015
  • Phcog Rev. Jul-Dec, 2008, 2(4): 266-70
  • J Cell Physiol. 2005 Mar;202(3): 717-22
  • Biochem Eng J 2010; 52: 205-11
  • Molecules. 2020 Nov; 25(22): 5396
  • J Clin Aesthet Dermatol. 2013 Jun; 6(6): 14-22
  • Biotechnol Bioproc E 2019, 24: 288-97, doi: 10.1007/s12257-019-0010-0
  • Antioxidants (Basel). 2021 Jul; 10(7): 1129
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny