Jesteś terapeutą?

Domowe sposoby pielęgnacji cery i włosów

Warto sięgać po naturalne kosmetyki dostępne w sklepach, ale możesz także pokusić się o stworzenie własnych receptur. Przygotowanie maseczki czy peelingu nie jest trudne, a do tego masz pewność, że zastosowane składniki są w 100% naturalne. Oprócz ziół, owoców czy olejków wystarczy kilka produktów z domowej spiżarni, aby cieszyć się ekologiczną pielęgnacją.

Artykuł na: 9-16 minut medycyna naturalna skóra włosy i paznokcie
Zdrowe zakupy

Olej kokosowy (nierafinowany)

Jest to bardzo ceniony, delikatny emolient, stosowany także w kosmetykach dla dzieci oraz w profilaktyce atopowego zapalenia skóry (AZS)1. Ma delikatny, kokosowy zapach, a w temperaturze poniżej 25°C przybiera postać stałą.

Nie powoduje alergii i podrażnień. Polecany jest dla osób z bardzo suchą, pękającą i łuszczącą się skórą. Pomaga łagodzić uczucie suchości, szorstkości, pieczenia, a także wspiera przywracanie jej właściwego poziomu nawilżenia.

Świetnie sprawdza się też do pielęgnacji włosów - nawilża je i tworzy warstwę chroniącą przed przesuszeniem i łamliwością2. Zamyka łuski włosów i sprawia, że są one gładkie i błyszczące.

Olejowanie włosów

Zmocz włosy, odciśnij ręcznikiem nadmiar wody i delikatnie je rozczesz. Na lekko wilgotne nakładaj równomiernie olej kokosowy, aż włosy przestaną go chłonąć (ok. 2-3 łyżeczki). Owiń głowę ciepłym ręcznikiem i zostaw na 1 do kilku godzin. Następnie umyj włosy naturalnym, delikatnym szamponem.

Miękkie skórki

Olej kokosowy wtarty w skórki przy paznokciach zmiękczy je i poprawi ich kondycję, co ułatwi wykonanie manicure i pedicure. Pomoże również na zrogowacenia na piętach - posmaruj nim wieczorem wysuszoną i pękającą skórę pięt i pozostaw na noc.

Imbir

Jest wykorzystywany w kosmetykach do twarzy, ciała i włosów. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe3. Powstrzymuje nadmierną produkcję łoju i walczy ze stanami zapalnymi na skórze głowy. W kosmetykach do twarzy ogranicza wydzielanie sebum, więc polecany jest do cery tłustej i mieszanej.

Dzięki właściwościom rozgrzewającym i pobudzającym pomaga usprawnić krążenie, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i zwalczyć cellulit. Ujędrnia skórę i modeluje sylwetkę.

Maseczka do cery tłustej

Pomoże także zanieczyszczonej cerze z tendencją do trądziku i wyprysków. W szklanej miseczce wymieszaj sok z połówki grejpfruta z 1 łyżką miodu i ½ szklanki skrobi kukurydzianej. Nałóż maskę na oczyszczoną skórę twarzy. Pozostaw na 10-15 min i spłucz ciepłą wodą, a następnie delikatnie wklep w skórę ulubiony krem nawilżający. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Rozgrzewająca sól do kąpieli

Potrzebujesz: ⅓ szklanki soli Epsom, 4 łyżeczki obranego świeżo zmielonego korzenia imbiru, ½ łyżeczki mielonego cynamonu, kilka kropel olejku eterycznego, np. pomarańczowego lub lawendowego. Wszystkie składniki wymieszaj i całość dodaj do gorącej kąpieli, która powinna trwać ok. 20 min.

Imbir i cynamon pobudzają krążenie, co wpływa na stan skóry i pozwala rozluźnić mięśnie.

Peeling antycellulitowy

Rozgrzeje, pobudzi i pomoże w walce z cellulitem. Stosowany regularnie wygładzi i ujędrni skórę. W szklanym słoiku wymieszaj dokładnie ½ szklanki cukru, ¼ szklanki oliwy z oliwek, 3 łyżeczki świeżego, obranego i startego korzenia imbiru, skórkę z jednej, dokładnie umytej cytryny. Wmasuj miksturę w ciało kolistymi ruchami przez kilka minut, a następnie dobrze spłucz.

Peeling możesz przechowywać w lodówce do tygodnia.

Grejpfrut

Ma działanie przeciwutleniające, więc pomaga zapobiegać starzeniu się skóry4. Wysoka zawartość witaminy C wpływa na syntezę kolagenu, co poprawia jej elastyczność, niweluje zmarszczki i utrzymuje właściwy poziom nawilżenia. Ekstrakt z tego owocu chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zanieczyszczeniami środowiska. Wspomaga walkę z bliznami.

Ma również działanie depigmentacyjne - zmniejsza widoczność plam posłonecznych lub starczych. Wyciąg z grejpfruta działa ściągająco i złuszczająco oraz wspomaga usuwanie martwych komórek, ułatwiając naturalną regenerację skóry.

Peeling solny na dłonie

Wymieszaj 1,5 łyżki oliwy z oliwek, 4 łyżki gruboziarnistej soli himalajskiej oraz kilka kropli soku z grejpfruta. Nałóż na lekko zwilżoną skórę i delikatnie wmasuj w całe dłonie. Po kilkunastu minutach spłucz letnią wodą i użyj nawilżającego kremu do rąk. Taki zabieg wykonuj raz w tygodniu.

Oliwa z oliwek

Ze względu na swoje ogromne właściwości odżywcze nazywana jest "płynnym złotem". Zawiera witaminy A, E, F, które działają na skórę odżywczo i łagodząco. Sprawia, że staje się ona miękka, jędrna i gładka oraz pomaga utrzymać jej właściwy stopień nawilżenia6. Bogata w naturalne przeciwutleniacze oliwa zwalczania oznaki starzenia się skóry. Łagodzi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia przy wysuszeniu naskórka, a także zapobiega jego pękaniu.

Polecana jest do każdego typu cery, zarówno suchej, mieszanej, jak i tłustej. Jest również doskonałym środkiem regenerującym włosy i paznokcie. Sprawdzi się także do demakijażu - zastępując nią mleczka kosmetyczne, usuniesz nawet wodoodporny tusz7.

Zwalcz niedoskonałości cery dzięki oliwie

Jej właściwości oczyszczające pomagają w walce z trądzikiem. Przygotuj mieszankę oliwy z oliwek z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Stosuj punktowo na wypryski i krostki.

Pięknie dłonie i stopy

Zmieszaj oliwę z olejkiem ze słodkich migdałów w proporcji 1:1. Dodaj kilka kropel hydrolatu z lawendy. Nakładaj na dłonie i stropy, najlepiej na noc, a dodatkowo załóż bawełniane rękawiczki i skarpetki. Skóra będzie miękka, gładka i odżywiona, pozbędziesz się też zrogowaceń.

Olej z opuncji figowej

Zawiera witaminy E, A, C, B1, B6, a także całą gamę kwasów tłuszczowych, aminokwasów i antyoksydantów. Owoc tego sukulenta wytwarza substancję zwaną Opuntia G o właściwościach przeciwzmarszczkowych5. Intensywnie nawilża i regeneruje uszkodzony naskórek. Wspomaga gojenie, łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne i podrażnienia skóry. Wygładza ją oraz poprawia jej elastyczność i jędrność.

Reguluje pracę gruczołów łojowych i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Polecany w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Korzystnie wpływa także na włosy: wzmacnia je, regeneruje, dodaje im miękkości i blasku. Odżywia paznokcie i zmniejsza ich łamliwość.

Olejkiem z opuncji możesz wzbogacać kremy do twarzy, maski i odżywki do włosów. Regularne smarowanie specyfikiem skórek oraz płytki paznokciowej redukuje jej łamliwość i kruchość. To także znakomite serum na zniszczone końcówki włosów. Skutecznie chroni je przed rozdwajaniem, wzmacnia i chroni przed uszkodzeniami.

Jabłko

Ten popularny owoc zawiera wiele cennych składników, takich jak: sole mineralne, pektyny, flawonoidy, witaminy oraz kwasy. Nadaje skórze blasku, nawilża ją, ujędrnia i odżywia. Staje się ona miękka i gładka dzięki obecności kwasów AHA, które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka i działają rozjaśniająco8.

Ekstrakt z jabłka działa także silnie antyoksydacyjnie, hamując procesy starzenia oraz tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Po ten składnik powinny sięgnąć osoby z suchą, pozbawioną blasku i zniszczoną cerą, wymagającą silnej regeneracji, nawilżenia i odżywienia. Zawarta w nim witamina P uszczelnia naczynka krwionośne, dlatego jabłko pomaga też w problemach z cerą naczynkową.

Maseczka rozjaśniająca z jabłek

Umyj i zetrzyj na tarce jabłko razem ze skórką. Dodaj 2 łyżki mąki ziemniaczanej i kilka kropel soku z cytryny i nałóż na twarz na 15-20 min.

Maseczka oczyszczająca z jabłek

Jabłko zmiksuj z 1 łyżką miodu, łyżką jogurtu naturalnego i łyżką płatków owsianych. Nałóż na twarz, delikatnie wmasuj i zostaw na 15 min. Zmyj ciepłą wodą.

Jabłkowa maseczka do włosów

Działa regenerująco i nawilżająco. Doda włosom blasku i miękkości. 1 jabłko umyj i dokładnie zblenduj. Do szklanej miski wlej 1 szklankę niegazowanej wody mineralnej i 3 łyżki octu jabłkowego. Dodaj rozdrobnione jabłko i dokładnie wymieszaj. Mieszankę nakładaj na mokre włosy. Po upływie ok. 15 min spłucz ciepłą wodą.

Krem do cery mieszanej i tłustej

Przygotujesz go mieszając bezpośrednio przed aplikacją na dłoni żel aloesowy i olejek opuncjowy. Jeżeli stosujesz sam olej z opuncji, aplikuj go zawsze na zwilżoną skórę twarzy.

 

Zielona herbata na cerę

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty były znane już kilka tysięcy lat temu. Zawiera witaminy C i E oraz substancje, które zapobiegają starzeniu się komórek. Chroni przed promieniowaniem UV, opóźnia procesy starzenia się skóry i pomaga w rozjaśnianiu ciemnych plam12.

Doskonale oczyszcza. Jest pomocna w leczeniu trądziku, wyprysków i egzemy poprzez działanie antybakteryjne i redukujące stany zapalne. Ekstrakt z liści może pomóc w ukojeniu i złagodzeniu zaczerwienienia bardzo wrażliwej skóry. Zawarta w niej kofeina wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, dlatego polecana jest do cery z problemami naczynkowymi.

Tonik z zielonej herbaty

Zaparz 2 łyżeczki liści w szklance wody przez 5 min. Po ostudzeniu płyn przelej do szklanej butelki i przechowuj w lodówce maksymalnie kilka dni. Możesz także wzbogacić skład toniku. Jeżeli masz suchą skórę, do podstawowego przepisu dodaj ¼ szklanki soku lub żelu z aloesu. W przypadku cery tłustej i trądzikowej wymieszaj płyn w równych proporcjach z naparem z oczaru wirginijskiego.

Granat 

Zawiera kwasy organiczne, witaminy C, E, F, witaminy z grupy B oraz β-karoten, wapń, cynk, potas, selen i miedź. Jest silnym przeciwutleniaczem. Korzystnie wpływa na skórę, wykazując działanie przeciwzapalne oraz zapobiega powstawaniu przebarwień9.

Duża zawartość polifenoli w owocach granatu chroni przed stresem oksydacyjnym, powodującym fotostarzenie10.

Olej z nasion tego owocu przyczynia się do usuwania wolnych rodników, ma także właściwości łagodzące, regenerujące i odżywiające. Pomaga w odbudowie uszkodzonego naskórka, nawilża i odświeża skórę11.

"Granatowa" maseczka do każdego typu skóry

Ziarna z połowy owocu wydrąż i zmiksuj albo rozgnieć, dodaj 1 żółtko, po łyżeczce: miodu, płatków owsianych i oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj. Nałóż na twarz i dekolt na ok. 20 min. Po tym czasie zmyj ciepłą wodą i wklep ulubiony krem. Stosowana raz w tygodniu odświeża, nawilża i nadaje zdrowy koloryt zmęczonej i poszarzałej cerze.

Bibliografia
  • Int J Dermatol 2014; 53(1):100-8
  • J Cosmet Sci 2011; 62:203-7
  • Postępy Fitoterapii, 2004, nr 2, s. 71-76
  • J Food Measur Charac, 2021, 15: 4917-4928
  • Jędrzejko K i in., Rośliny kosmetyczne. Wyd. Śląska Akademia Medyczna, Katowice, 2006: 147
  • Frohn B., Oliwa z oliwek dla zdrowia i urody, Bauer-Weltbild Media, Warszawa, 2006
  • Lofthouse T., Oliwa: różne rodzaje oliwy i jej zastosowanie, Wydawnictwo K.E. Liber, cop., Warszawa, 2008
  • Inż Ap.Chem. 2015, 54, 2: 40-41
  • Biosci Biotechnol Biochem, 2005, 69: 2368-73
  • Photochem Photobiol, 2007, 83: 882-8
  • Pol J Cosmetol, 2016, 19: 2-5
  • Shai A. i in., Handbook of Cosmetic Skin Care, Marftin Dunitz, London, 2002
  • Med Plants, 2014, 4(5): 590-609
  • Dermatol Ther, 2007, 20(5): 330-342, 322-329
  • Dermatit, 2004, 5,3: 109-16
  • Panacea, 2015;3(52): 22-23
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT