Cera naczynkowa - jak o nią dbać domowymi sposobami?

Domowe kosmetyki wzmocnią kapilary, złagodzą podrażnienia i poprawią kondycję skóry.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Potrafi być prawdziwym utrapieniem. Szybko się rumieni, łatwo zdradza swoje niedoskonałości i - jakby tego było mało - jest wymagająca.

U podstaw większości problemów z tym typem skóry, leży płytkie unaczynienie, które sprawia, że jest on podatny na wszelkie bodźce: zmiany temperatur, ostre przyprawy, alkohol, emocje... I żeby nie było za łatwo, cerę naczynkową mogą też podrażniać kosmetyki. Wystarczy chwila nieuwagi, zła dieta, brak snu, a staje się nadwrażliwa, sucha i zaczerwieniona.

Żeby doprowadzić ją do porządku, potrzeba przemyślanej i systematycznej pielęgnacji. Na szczęście dzięki naturalnym kosmetykom, można wzmocnić naczynka krwionośne, złagodzić podrażnienia i uniknąć przesuszenia skóry oraz zmniejszyć ryzyko pojawiania się krępujących rumieńców.

Cerze naczynkowej służą przede wszystkim substancje wykazujące działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także poprawiają elastyczność ścianek naczyń i przywracają skórze blask.

Na liście pożądanych składników znajdują się witaminy C i K, rutyna oraz flawonoidy, które znajdziesz m.in. w wyciągu z kasztanowca zwyczajnego, ekstrakcie z miłorzębu japońskiego czy wyciągu z oczaru wirginijskiego1. Ma to tym większe znaczenie, że jak donoszą badacze z laboratorium Shiseido, naczynia włosowate odgrywają ważną rolę w elastyczności skóry.

Nawilżający tonik lipowy

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) to ziółko, o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Podobnie jak powszechnie stosowane siemię lniane zawiera sporo śluzów, a ponadto mnóstwo flawonoidów, w tym uszczelniającą naczynia krwionośne rutynę2.

Łyżkę suszonych kwiatów lipy zalej w małym rondelku szklanką wody i doprowadź do wrzenia. Na małym gazie gotuj jeszcze ok.10 min, aż wywar delikatnie zgęstnieje, ale w dalszym ciągu będzie cieczą. Następnie przecedź. Po ostudzeniu przelej tonik do buteleczki, możesz go trzymać 3 dni w lodówce.

Przecieraj skórę twarzy codziennie rano i wieczorem. Ładnie nawilża, łagodzi stany zapalne i świetnie sprawdza się w okolicach oczu.

Maseczka z węglem aktywnym

Badanie z 2019 r. sugerowało, że jest ona w stanie najpierw powiększyć pory i je oczyścić. I, co nie jest bez znaczenia, rozszerzone pory powracały do swoich zwykłych rozmiarów w ciągu godziny po zabiegu3! Rozgnieć 3 tabletki węgla aktywnego - tego stosowanego w kłopotach jelitowych. Ma on właściwości oczyszczające, bakteriobójcze i ściągające.

Wymieszaj je z 2 łyżkami nawilżającego kremu, który Cię nie podrażnia. Dodaj łyżeczkę olejku arganowego, który redukuje zaczerwienienia, wyrównuje kolor i wspomaga walkę z wypryskami i trądzikiem. Dodaj kilka kropli soku z cytryny. Sok tego owocu rozjaśnia cerę i usuwa przebarwienia. Ponadto delikatnie złuszcza naskórek.

Teraz wszystko dokładnie wymieszaj, tak by uzyskać jednolitą masę. Nałóż ją na umytą ciepłą wodą skórę. Po 20 min zmyj ją pod prysznicem. Powtarzaj raz w tygodniu.

Kokosowy demakijaż

Olej kokosowy dostarczy skórze kwasu laurynowego i witaminy E oraz mających antyoksydacyjne działanie fitosteroli. Wszystkie one mają wpływ na dobrą kondycję naczyń krwionośnych4.

Dlatego warto sięgać po olej kokosowy jak najczęściej. Tym razem użyj go do demakijażu. Na zwilżoną wodą twarz, nałóż niewielką ilość oleju i wmasuj go w skórę przez ok. 1 min, szczególnie skupiając się na okolicach oczu i rzęsach, ponieważ z reguły najtrudniej jest usunąć tusz.

Następnie przetrzyj te miejsca zwilżonymi wodą wacikami. Umyj twarz ciepłą wodą i znów przetrzyj wacikiem.

Peeling z zielonej herbaty na twarz 

Zalej łyżeczkę lub 1 torebkę zielonej herbaty szklanką wrzątku. Następnie do miseczki, w której będziesz przygotowywać peeling, wlej 2-3 łyżki napoju. Gdy przestygnie, dodaj łyżkę miodu i łyżkę cukru. Całość wymieszaj. Nakładaj na miejsca, gdzie skóra jest szczególnie sucha. Zielona herbata opóźnia starzenie skóry, miód zaś działa nawilżająco.

Okład wzmacniający naczynka

Ekstrakt z oczaru wirginijskiego jest bogatym źródłem ściągających związków, które mogą sprawić, że białka w komórkach skóry ściślej się ze sobą zwiążą, zwężając pory i naczynia włosowate w pobliżu powierzchni skóry9. 6 łyżeczek wyciągu z tego zioła zmieszaj z 4 łyżeczkami ekstraktu z hibiskusa (możesz dodać taką samą ilość serum proteiny jedwabiu).

Nawilż tym gazę i przyłóż na umytą skórę twarzy na 20 min. Po tym czasie delikatnie osusz skórę i nałóż krem. Nie tylko wzmocnisz naczynka, ale też wygładzisz cerę.

Maska oczyszczająca

Ze względu na jej działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, regenerujące i oczyszczające wybierz glinkę pomarańczową francuską. Jest ona polecana do skóry dojrzałej, suchej, naczynkowej zmęczonej. Kopiastą łyżkę glinki połącz z połową łyżeczki oleju z nasion dzikiej róży.

Możesz do nich dodać po 2 krople naparów z ruszczyka i nawłoci, które są bogatym źródłem redukującej obrzęki i kruchość naczyń rutyny.

Po wymieszaniu nałóż maskę na twarz, omijając okolice oczu i ust. Pozostaw na 15 min. Nie dopuść do wysuszenia maski, gdyż jej zaschnięcie może spowodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Aby nie wyschła, co jakiś czas spryskuj ją wodą.

Po upływie kwadransa spłucz obficie ciepłą, ale nie gorącą wodą. Po osuszeniu skóry nałóż na twarz swój ulubiony krem nawilżający.

Peeling enzymatyczny

Zmiksuj pół papai lub ćwiartkę ananasa, dokładnie wymieszaj go z 2-3 łyżkami mąki owsianej i nałóż na twarz. Po kwadransie zmyj letnią wodą. Enzymy zawarte w owocach rozpuszczą martwy naskórek i oczyszczą skórę5.

Kojące okłady

Obierz ze skórki kilka kasztanów jadalnych i zblenduj je. Następnie przełóż je do garnka z niewielką ilością wody i podgrzewaj przez ok. 2 min, nie doprowadzając do wrzenia. Gdy masa przestygnie, nakładaj ją na skórę. Kasztany są doskonałym źródłem makroelementów i mikroelementów oraz witamin C i E, które mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne6.

Maseczka odżywcza

Niepozorne kiwi zawiera w sobie dużą ilość cennych dla cery naczynkowej witamin A, C, E i K. Obierz owoc, drobno posiekaj, dodaj łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny i łyżeczkę skrobi ziemniaczanej, a następnie całość wymieszaj. Zostaw na skórze na ok. 20 min.

Lniana kuracja 

Ukojenie, świeży wygląd i odpowiednie nawilżenie, zapewni również maseczka z siemienia lnianego. Jest ona bogata w witaminę E, która skutecznie dotleni naszą skórę8. Łyżkę zmielonego siemienia lnianego zalej połową szklanki wrzątku i wymieszaj. Gdy papka wystygnie, możesz do niej dodać kilka kropel soku z cytryny lub oleju lnianego.

Całość wymieszaj i nałóż delikatnie na twarz. Po upływie kwadransa zmyj ciepłą wodą. Maska wzbogacona olejem działa rewitalizująco i zalecana jest dla cery naczynkowej starzejącej się i zwiotczałej.

Maseczka nagietkowa

Do glinianej miseczki wsyp po łyżeczce skrzypu, kwiatu nagietka, kwiatu rumianku oraz ziela kasztanowca - wymieszaj i zalej wrzątkiem. Gdy zioła się zaparzą, odsącz je i dosyp 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej (mikstura powinna być zawiesista).

Wystudzoną maskę nałóż na twarz na 15-20 min. Dzięki niej obkurczysz i wzmocnisz naczynia krwionośne, a przy okazji nawilżysz, odżywisz i ujędrnisz cerę7.

Maseczka marchwiowa

Zetrzyj na tarce jedną marchewkę, dodaj do niej łyżkę jogurtu naturalnego oraz łyżeczkę oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszaj. Maseczkę nałóż na twarz i po 15 min zmyj. Ta mikstura nawilża skórę, nadając jej zdrowy brzoskwiniowy odcień, ale też obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne.

Czego unikać przy cerze naczynkowej?

Niestety czarna lista przy cerze naczyniowej jest długa. Unikaj długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, wizyt w solarium lub saunie, a także długich i gorących kąpieli oraz parówek - sprzyjają one rozszerzaniu naczyń krwionośnych.

Zrezygnuj z mechanicznych, ostrych peelingów. Nie kupuj kosmetyków z alkoholem etylowym i mocnymi substancjami zapachowymi, a także takich, które zawierają mentol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy oraz kwasy AHA i BHA - mogą one podrażnić cerę i wywołać rumień.

Bibliografia
  • Revista Brasileira de Farmacognosia 2015, 25(5): 533-41, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009
  • Food Sci. Technol, Campinas, 40(Suppl. 1): 113-20, June 2020
  • IJPRT July- December 2019, 9(2): 44-8
  • J Tradit Complement Med. 2018 Jan 17;9(1):5-14
  • Nat Prod Res. 2018 Jun;32(11):1333-6
  • Doi:10.19103/AS.2018.0042.05
  • Acta Poloniae Pharmaceutica - Drug Research, 2011, 68(5): 693-701
  • Biomed Res Int. 2015;2015:862391
  • J. Inflam. 2011;8:27, doi:10.1186/1476-9255-8-27
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny