Zadbane stopy na lato

Warto zadbać o to, by stopy pięknie prezentowały się latem – poznaj sprawdzone, proste i naturalne sposoby.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Aż 107 ścięgien, 28 kości, 19 mięśni, a to wszystko w niewielkiej z pozoru stopie. Jej budowa jest minicudem, zważywszy na to, że musi utrzymać ciężar naszego ciała, odpowiednią jego pozycję i zapewnić nam poruszanie się. I choć tak misternie zbudowana, to pozbawiona jest tkanki podskórnej, a także włosów i gruczołów łojowych. Wskutek braku płaszcza lipidowego – skóra stóp często jest narażona na przesuszenie, nadmierne rogowacenie i pękanie. Ma za to znacznie grubszy naskórek niż w innych częściach ciała i dużo większe zagęszczenie gruczołów potowych.

Stopy zmęczone ciepłym, zimowym obuwiem, wzmagającym potliwość i rogowacenie aż proszą się o spa, by pięknie prezentować się w letnich sandałkach podczas urlopowych wojaży. Pielęgnacyjne rytuały możesz przeprowadzić z wykorzystaniem produktów ze spiżarki, ale podpowiemy także, w jakie naturalne składniki o wszechstronnym działaniu możesz się zaopatrzyć w sklepie zielarskim, drogerii lub aptece. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku całej skóry – ważna jest odpowiednia higiena, nawilżanie i, co najistotniejsze – regularność pielęgnacji. Dzięki niej już za kilka tygodni lekko wkroczysz w letni sezon zachwycając zadbanymi stopami.

Wygładzająca maska ziemniaczano-jajeczna na stopy

Wygładzającą i powstrzymującą wysychanie skóry maseczkę przygotujesz z prozaicznych ziemniaków. 2 średniej wielkości kartofle ugotuj w mundurkach do miękkości. Obierz je ze skórki i rozgnieć, gdy są jeszcze ciepłe. Dodaj 2-3 łyżki mleka i surowe żółtko. Taki kompres nałóż na stopy i owiń przezroczystą folią kuchenną. Zdejmij go po ok. 15-20 min i opłucz stopy ciepłą wodą.

Olej z konopi nawilża skórę stóp

Nie tylko CBD sprawia, że konopie są cennym surowcem. Olej konopny korzystnie wpływa na skórę z łuszczycą, działa natłuszczająco, wspomaga usuwanie obumarłych komórek i przywraca prawidłowe podziały komórkowe2.

Badanie, w którym porównywano działanie oleju konopnego i z nieśmiertelnika (kocanki włoskiej) z placebo i grupą kontrolną (bez preparatów) wykazało u zdrowych ochotników poprawę nawilżenia skóry i redukcji TEWL, przy jednoczesnym prawidłowym pH3. W innym badaniu wykazano, że plastry zawierające olej konopny poprawiały nawilżenie skóry o 25% u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry w czasie zaledwie 6 godzin od aplikacji4.

Tropikalna maska z ananasa zmiękczająca naskórek

Kwasy owocowe, podobnie jak mocznik i inne substancje, mają zdolność do zmiękczania naskórka, ale również ochrony przed utratą wody. W przypadku ananasa złuszczające właściwości ma bromelaina. W badaniach porównujących krem z 2% ekstraktem z ananasa i placebo dowiedziono, że poziom nawodnienia naskórka poprawił się, a zmniejszyła się za to przeznaskórkowa utrata wody (TEWL)1.

Z kawałka ananasa (ok. 1/5 średniego owocu) i mleka kokosowego łatwo przyrządzisz tropikalną maseczkę. Rozdrobnij miąższ i dodaj mleko, tak powstałą papką posmaruj stopy i zawiń folię spożywczą. Po 20 min. obmyj nogi i dokładnie osusz.

Mocznik na zrogowaciałą skórę

Składnik ten, naturalnie występujący w skórze jako element cementu międzykomórkowego, stosowany w postaci kremów i maści, wykazuje działanie nawilżające lub zmiękczające – w zależności od stężenia. W badaniach, w których uczestnicy używali preparat z pochodną mocznika 5-ureidohydantoiną do leczenia i pielęgnacji suchej skóry – poprawa nastąpiła już po tygodniu kuracji. Zaobserwowano znaczący wzrost gęstości wspomnianego cementu w porównaniu z placebo (produktu zawierającego jedynie podłoże kosmetyczne)5.

Niższe stężenia mocznika, czyli 5-20% działają nawilżająco, zaś wyższe – 20-50% zmiękczająco. W przypadku stwardniałych, zrogowaciałych pięt warto stosować więc kremy o wyższych stężeniach – najlepiej aplikując je na noc. Regularne stosowanie, połączone z całościową pielęgnacją, pomoże Ci uporać się z nieestetycznym, pogrubiałym naskórkiem.

Domowa odżywka do paznokci

Przygotuj roztwór żelatyny w 1/2 kubka wody (zmniejsz proporcję żelatyny o ok. połowę wg przepisu na opakowaniu). Gdy roztwór przestygnie i zacznie być kleisty, dodaj po 1 łyżce olejku rycynowego, z wiesiołka, z ogórecznika i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Olej wiesiołkowy możesz zastąpić kilkoma kapsułkami witaminy A+E (wyciśnij ich zawartość).

Mieszanką posmaruj paznokcie u stóp oraz wały paznokciowe (w miejscu, z którego wyrasta paznokieć i wokół niego). Pozostaw na 15-20 min, zdejmij masę, w razie potrzeby opłucz wodą i dokładnie osusz. Mikstura nawilży skórki, zwłaszcza gdy są twarde i łuszczące, a także wspomoże wzrost i zdrowie paznokci.

Olejek z drzewa herbacianego zapobiega grzybicy stóp

Niezwykle silne działanie przeciwbakteryjne zawdzięcza on m.in. związkowi zwanemu terpinen-4-ol, który wykazuje aktywność przeciwko bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym, a także drożdżom i pleśniom. Z tego powodu może być stosowany zapobiegawczo przeciw grzybicy stóp, ale również odświeżająco i przeciwpotliwie, a w przypadku pęknięć pogrubiałego naskórka – wspierająco w gojeniu.

Możesz dodać kilka kropli do porcji kremu do stóp i nałożyć miksturę bezpośrednio na skórę, ale również przygotowywać kąpiele – do ciepłej wody wpuść 30 kropli i mocz stopy przez ok. 20 min.

Ochrona stóp z ula – maść propolisowa własnej roboty

Kleista substancja, którą pszczoły produkują do budowy i uszczelniania ula, zawiera substancje chroniące przed rozwojem bakterii, grzybów i namnażaniem wirusów – wszak zgodnie z powiedzeniam "ciepło jak w ulu" w takim środowisku istnieje ryzyko rozwoju patogenów. Ponadto propolis jest bogaty w flawonoidy, witaminy, sterole i kwasy roślinne. W kosmetologii i medycynie naturalnej jest on stosowany jako naturalny antybiotyk, który łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie ran6.

Leczniczą maść na pękające pięty przygotujesz samodzielnie. W zależności od tego, jakie chcesz uzyskać stężenie propolisu – przygotuj porcję w proporcji do wazeliny (np. 20% – 1 część propolisu i 4 części wazeliny). Nie przekraczaj stężenia 30%. W kąpieli wodnej rozpuść obie substancje i podgrzewaj delikatnie ok. 10 minut, przelej emulsję przez gazę do pojemniczka i pozostaw do zastygnięcia.

Olejek jojoba zmiękcza skórę stóp

Najprostsze, a zarazem najbardziej luksusowe spa dla stóp przygotujesz z użyciem tego ciekłego wosku o złoto-żółtym zabarwieniu. Powstaje on wskutek wyciskania nasion krzewu simondsii kalifornijskiej (Simmondsia chinensis), pochodzącego z Meksyku i jest jednym z najtrwalszych olejów – wytrzymuje temperaturę do 300°C i jest bardzo odporny na utlenianie.

W jednym z badań sprawdzano jego potencjał zmiękczający skórę. Już po 5 min od aplikacji wyraźnie wzrosła elastyczność skóry, która utrzymywała się przez wiele godzin. Dodatkowo, w ozonowanej wersji zapewnia jej hydrofobowość – staje się ona odporna na cząsteczki wody i nie wysycha nawet po myciu z użyciem mydła7.

Olej jojoba możesz po prostu wmasowywać w skórę stóp przed położeniem się spać. Idealnie się wsmarowuje i nie pozostawia uczucia tłustości.

Olejek jojoba

Jak pielęgnować stopy?

  • Unikaj frezarek, żyletek i agresywnego ścierania zrogowaciałego naskórka. Im bardziej inwazyjnie się z nim obchodzisz, tym szybciej ponownie narasta. 
  • Obcinaj paznokcie na prosto, bez zaokrąglania na brzegach. Unikniesz w ten sposób bolesnego wrastania w otaczające je wały.
  • Staraj się nie wycinać skórek, a jedynie je odsuwać. Odcinaj tylko te wysuszone i odstające. 
  • Dokładnie osuszaj stopy po umyciu – przestrzenie między palcami i wokół paznokci to ulubione miejsce ciepłolubnych bakterii i grzybów, nie dostarczaj im wilgoci.
  • Postaw na regularność – smaruj stopy na noc kremem codziennie, a zabiegi pielęgnacyjne polegające na kąpieli i pedicure wykonuj chociaż raz w tygodniu. 
  • Jeśli masz problemy z grzybicą stóp i/lub paznokci, w pierwszej kolejności uporaj się z tym problemem. Odpowiednie leki przepisze dermatolog, zaś wskazówki pielęgnacyjne uzyskasz u podologa. 
  • Noś wygodne, dobrze dopasowane obuwie i w razie potrzeby stosuj odpowiednie wkładki. Podeszwy powinny dobrze amortyzować stopę – w innym przypadku możesz odczuwać zmęczenie i bóle stóp.
Bibliografia
  • Acta Pol Pharm – Drug Res 2016; 73:485-94
  • Kowalczyk B. Fitoterapia w łuszczycy. Panacea 2008; 3(24):22-4
  • Pharmaceutics. 2021 Nov 12;13(11):1919
  • Membranes (Basel). 2020 Dec 31;11(1):26
  • Dermatol. Estet. 2002, 3(20), 18
  • Molecules. 2020 Jan 28;25(3): 556
  • G. Ital. Dermatol. Venereol. 2013, 148, 687-691.
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2022
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny