W grafiku wiosennych porządków powinien znaleźć się również czas dla skóry. Oczyszczanie to jeden z najbardziej priorytetowych etapów jej pielęgnacji przed wiosną i 3. najczęściej wykonywana nieinwazyjna procedura kosmetyczna.
Obumarłe komórki naskórka mogą blokować pory. Peeling udrażnia ujścia gruczołów łojowych i normalizuje ich pracę. Dzięki temu skóra odzyskuje świeży i zdrowy wygląd, a także lepiej przyswaja substancje odżywcze. Złuszczenie warstwy rogowej sprawia też, że cera staje się podatniejsza na nawilżanie.
Przygotowując odżywcze maski, warto zadbać, by zawierały antyoksydanty, takie jak witamina C, karetonoidy i bioflawonoidy, które pomogą zwalczyć uszkodzenia skóry.
Naturalny scrub do ciała
Solny scrub do ciała poprawiający mikrokrążenie
Sól bogata jest w minerały, które wykazują zbawienny wpływ na skórę. Połącz 1/3 szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego z 7-10 kroplami olejku z trawy cytrynowej. Do miski wsyp 2/3 szklanki soli himalajskiej lub morskiej, a następnie przelej tam tłuszcz. Wszystko wymieszaj. Nakładaj na skórę i pocieraj. Taki zabieg pobudzi ją do odnowy, odmłodzi i poprawi mikrokrążenie.
Cukrowy scrub złuszczający naskórek
10 łyżek nierafinowanego cukru trzcinowego połącz z łyżką oleju z pestek moreli lub awokado. Wymieszaj. Jeśli jest zbyt suchy, dodaj oleju.
Szorstki peeling cukrowy wcierany w skórę zapewni złuszczenie naskórka oraz poprawę krążenia krwi, dotlenia tkanki i poprawia kondycję skóry. Dzięki obecności kwasu glikolowego (zaliczanego do kwasów AHA) pochodzącego z trzciny cukrowej, brązowy cukier doskonale złuszcza z powierzchni skóry martwe komórki oraz przyspiesza proces jej odnowy3. Cukier to także naturalny humektant – higroskopijna substancja, której cząsteczki wychwytują i wiążą w skórze wilgoć, dzięki czemu zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Olej z pestek moreli zapobiega przesuszeniu i łagodzi stany zapalne skóry, natomiast olej z awokado doskonale nadaje się do cery dojrzałej – wspomaga jej elastyczność oraz jest bogaty w składniki odżywcze i nawilżające.
Przepisy na naturalne peelingi
Złoty antybakteryjny peeling
Umyj małe mango, przekrój na pół i obierz ze skórki. Następnie rozgnieć na papkę. Dodaj 1/3-1/2 szklanki brązowego cukru, po łyżeczce olejku migdałowego i oleju kokosowego oraz kilka kropli soku z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Peeling nakładaj na twarz i wmasowuj w nią przez ok. 5-10 min. Po tym czasie zmyj letnią wodą.
Nie wyrzucaj skórki z mango. Okazuje się, że ekstrakt metanolowy z niej doskonale goi rany. Zdaniem meksykańskich uczonych właściwości te zawdzięcza bogactwu flawonoidów oraz mangiferyny, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie5.
Peeling kokosowy zmiękczający skórę
Umyj cytrynę i zetrzyj z niej skórkę, a następnie z połówki wyciśnij sok. Połącz 3 łyżki cukru z łyżką nierozpuszczonego oleju kokosowego. Dodaj sok i skórkę cytrynową. Wszystko dokładnie mieszaj aż do uzyskania gęstej masy. Nakładaj okrężnymi ruchami. Olej kokosowy głęboko nawilża skórę, a dodatek soku i skórki cytrynowej rozjaśni ją i zmiękczy.
Jabłkowy peeling enzymatyczny do walki z trądzikiem
Jak się okazuje, najwięcej kwasu salicylowego mają jabłka Granny Smith. Jeśli chcesz walczyć z trądzikiem, przetrzyj plasterkiem tego owocu twarz, lub nałóż patyczkiem higienicznym jego sok wprost na problematyczne miejsca.
Natomiast, gdy potrzebujesz peelingu – zetrzyj jabłko na tarce i nałóż na skórę. Po 5 min usuń papkę i dokładnie spłucz ciało. Nie pozostawiaj jej dłużej. Granny Smith ma dużą kwasowość, która może podrażnić wrażliwą cerę.
Odmładzający peeling z granatem
Granat umyj, podziel na cząstki i zmiksuj w blenderze. Dodaj po łyżce mąki ryżowej, brązowego cukru i oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszaj. Peeling wstaw do lodówki na ok. 1 godz. Nakładaj na twarz i ciało kolistymi ruchami. Masuj przez 5-10 min, a następnie dokładnie spłucz skórę letnią wodą.
Owoc granatu odmładza i regeneruje skórę oraz przyspiesza gojenie się ran. Jak dowiedli ostatnio naukowcy z Chin, zawarte w skórce tego owocu polisacharydy znacząco łagodzą zmiany skórne w łuszczycy, zmniejszają przeznaskórkową utratę wody, poprawiają ochrony bariery skórnej oraz hamują zapalne cytokiny1.
Domowe peelingi do ust
Peeling do ust z kawy
Łyżkę fusów z małej czarnej połącz z łyżeczką miodu i odrobiną oliwy z oliwek lub z rozpuszczonym olejem kokosowym. Powstałą papkę nałóż na usta i delikatnie wmasuj w wargi.
Kawa pobudza mikrokrążenie i sprawia, że usta stają się pełniejsze. Natomiast miód odżywi je, a olej zapewni im odpowiednie nawilżenie. Te zadania spełni też śmietana. Możesz jej użyć zamiast miodu i tłuszczu.
Cynamonowy peeling do ust
Dokładnie wymieszaj po pół łyżki zmielonego cynamonu, miodu i oliwy z oliwek. Uzyskaną masę nałóż na koniuszek palca i delikatnie wmasuj w wargi. Po ok. 5-10 min umyj usta ciepłą wodą, a następnie nałóż odżywczy krem lub balsam do ust.
Domowe kosmetyki
Naturalne mleczko do demakijażu
Oczyszczoną marchewkę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, następnie wymieszaj z żółtkiem i 2 łyżkami płynnego miodu. Dolej do nich 100 ml świeżej, gęstej, słodkiej śmietanki i dokładnie wymieszaj. Odstaw na 2-3 godz., aby wszystkie składniki porządnie naciągnęły. Po tym czasie przecedź i odciśnij tak, aby pozostał płyn.
Mleczko nie tylko dobrze usuwa makijaż, ale też odżywia i natłuszcza skórę oraz poprawia jej koloryt. Działa też przeciwzmarszczkowo. W lodówce można je przechowywać maksymalnie przez tydzień.
Maska owsiana poprawiająca koloryt skóry
Połącz 3 łyżki płatków owsianych z łyżeczką miodu, łyżeczką soku z cytryny, łyżeczką jogurtu lub zamiast niego białkiem kurzego jaja. Dodaj ¼ szklanki ciepłej wody. Jeżeli masz bardzo suchą skórę, do maseczki dodaj łyżeczkę oliwy lub olejku migdałowego. Wszystko dokładnie wymieszaj. Następnie nałóż ją na umytą twarz i pozostaw na 10 min. Po tym czasie spłucz letnią wodą.
Maseczka przywróci skórze świeżość i zdrowy koloryt. Płatki owsiane działają antybakteryjne i przeciwzapalnie oraz łagodzą podrażnienia. Dodatkowo chronią skórę przed promieniami ultrafioletowymi4.
Marchewkowe wsparcie przeciwko wolnym rodnikom
Świeżo startą marchewkę wrzuć do słoika i zalej oliwą lub olejem lnianym, tak by tłuszcz ją całkowicie przykrył. Pozostaw na 2 noce w chłodnym miejscu, następnie przecedź. Tak uzyskanym maceratem marchewkowym możesz przemywać drobne wypryski i podrażnienia.
Możesz też zmieszać go z cukrem trzcinowym lub gruboziarnistą solą, uzyskując w ten sposób odżywczy peeling. Karotenoidy są istotnymi składnikami antyoksydacyjnego systemu ochronnego ludzkiej skóry. Ich cząsteczki obecne w tkance są zdolne do neutralizacji wolnych rodników2. Masę nakładaj na ciało i pocieraj kolistymi ruchami przez ok. 10 min. Następnie spłucz ciepłą wodą.
Migdałowo-miodowa pasta do rąk
Zmiel garść migdałów na proszek, a następnie dodaj do nich pół łyżki miodu oraz tyle mleka, by otrzymać konsystencję pasty. Mieszankę wmasuj w skórę dłoni przez 2 min. Po zabiegu umyj ręce ciepłą wodą. Następnie nałóż krem.
Siła salicylanów w walce z niedoskonałościami
Dermatolodzy z The First Affiliated Hospital of Chongqing Medical University w Chinach dowiedli, że peelingi kwasem salicylowym skutecznie leczą trądzik pospolity i redukują wydzielanie sebum na twarzy bez uszkadzania bariery skórnej. Ponadto u leczonych w ten sposób pacjentów odnotowano również poprawę nawilżenia skóry6.
Jeśli masz trądzik, wypróbuj maskę zawierającą naturalny kwas salicylowy. Zmiksuj 2 plastry melona kantalupa i nałóż na skórę z trądzikiem. Zmyj po 10 minutach letnią wodą.
Jak przechowywać kosmetyki domowej roboty?
Aby domowe produkty do pielęgnacji skóry służyły Ci jak najdłużej, pamiętaj o ich odpowiednim przechowywaniu. Przede wszystkim zadbaj o szczelność opakowania. Dzięki temu zminimalizujesz dostęp tlenu do kosmetyku. Najlepsze będą szklane pojemniki lub słoiczki. Nim przełożysz do nich preparat, dokładnie je umyj, wyparz i wysusz. Nie zapominaj przy tym o zakrętce lub wieczku. Przechowuj je w ciemnym miejscu i chłodzie – najlepiej w lodówce.