Jesteś terapeutą?

Sposoby na siwe włosy

Istnieją naukowe dowody na to, że stosowanie odpowiednich suplementów diety i zmiana stylu życia mogą odsunąć w czasie depigmentację włosów.

Artykuł na: 6-9 minut witaminy włosy i paznokcie
Zdrowe zakupy

Suplementy kojarzą się nam zwykle z witaminami i innymi substancjami, które przyjmuje się, by poprawić funkcjonowanie organizmu. W ten sposób można wpłynąć na stan skóry, wątroby, żołądka czy oczu. Dotyczy to również włosów – odpowiednie odżywianie cebulek wzmacnia je, a nawet może opóźnić siwienie. Największe znaczenie mają w tym przypadku substancje o właściwościach przeciwutleniających – nie jest tajemnicą, że wolne rodniki przyspieszają również procesy starzenia się melanocytów, komórek odpowiadających m.in. za kolor włosów.

Witaminy z grupy B a siwienie włosów

Indyjscy specjaliści przeprowadzili wywiad medyczny wśród 52 osób, które zaczęły siwieć przed 20. rokiem życia, by poznać ich nawyki żywieniowe i ustalić, kiedy zaczęły się u nich pojawiać jaśniejsze pasma włosów. Następnie zarówno osoby z grupy badanej, jak i kontrolnej, złożonej z ochotników, których nie dotyczył problem przedwczesnego siwienia włosów, poddano badaniom w celu oznaczenia poziomu witamin i mikroelementów.

Wyniki badania poziomu witamin z grupy B u osób, które zaczęły siwieć przed 20. rokiem życia:

 • poziom witaminy B12 (kobalaminy) w grupie badanej wynosił średnio 198 pg/ml, podczas gdy w grupie kontrolnej było to 343 pg/ml;
 • większe niedobory kobalaminy zaobserwowano u osób z bardziej zaawansowanym siwieniem;
 • u tych samych pacjentów odnotowano niedobory kwasu foliowego;
 • poziom kwasu foliowego w grupie badanej wynosił średnio 6,22 ng/ml, a w grupie kontrolnej – 8,49 ng/ml;
 • nie odnotowano niedoborów witaminy B7 (biotyny), jednak zwrócono uwagę, że jej stężenie we krwi pacjentów z grupy badanej było mniejsze niż u członków grupy kontrolnej.

Średnia wieku pacjentów wynosiła 14 lat, z czego najstarszy uczestnik miał 20 lat, a najmłodszy siedem1.

Prawidłowe wartości witam, które są istotne dla zachowania naturalnego koloru włosów:

 • Witamina B7 (biotyna): 0,4–1,2 ng/ml
 • Witamina B9 (kwas foliowy): 1,8–9,0 ng/ml
 • Witamina B12 (kobalamina): 211–911 pg/ml

Żelazo, miedź i wapń — wpływ na siwienie włosów

Zespół egipskich specjalistów zaobserwował niedobory tych pierwiastków u osób dotkniętych przedwczesnym siwieniem. Naukowcy zaprosili do badania 60 ochotników z objawami przedwczesnego siwienia oraz 30, u których ich nie stwierdzono – jako grupę kontrolną. Wszystkich uczestników poddano badaniu krwi i obliczono dla każdego z nich BMI – indeks masy ciała. Zapoznano się też z historią chorób badanych i ustalono, w jakim wieku członkowie ich rodzin zaczynali siwieć.

Wyniki badania wpływu niedoborów żelaza, miedzi i wapnia na przedwczesne siwienie: 

 • średni poziom żelaza we krwi w grupie badanej wynosił 79 μg/dl, a w grupie kontrolnej 104 μg/dl;
 • średni poziom miedzi we krwi w grupie badanej wynosił 126 μg/dl, podczas gdy w grupie kontrolnej było to 196 μg/dl;
 • średni poziom wapnia we krwi w grupie badanej wynosił 9,5 mg/dl, a w grupie kontrolnej 9,9 mg/dl;
 • im niższy był poziom żelaza we krwi, tym bardziej zaawansowana była siwizna;
 • BMI nie miało wpływu na przedwczesne siwienie2.

Prawidłowe wartości składników mineralnych, które są istotne dla zachowania naturalnego koloru włosów:

 • Miedź: 0,8–1,3 mg/l
 • Wapń: 9–11 mg/dl
 • Żelazo: 60–180 μg/ml

Przyczyny przedwczesnego siwienia

Palenie papierosów przyśpiesza siwienie

Rzuć palenie – specjaliści twierdzą, że istnieją dowody na korelację miedzy nikotynizmem i przedwczesnym siwieniem. Przekonują o tym również jordańscy eksperci. W badaniu przeprowadzonym w Ammanie na University of Jordan wzięło udział 207 ochotników w wieku 18–65 lat, których przydzielono do grupy badanej (siwienie przed 30. rokiem życia) lub do grupy kontrolnej (brak oznak siwienia); w obu grupach była podobna liczba ochotników (104 i 103 osoby), zadbano również o to, by grupy nie różniły się pod względem liczby przydzielonych do nich kobiet i mężczyzn.

O przedwczesnym siwieniu mówimy wtedy, gdy u osoby rasy białej można dostrzec co najmniej 5 siwych włosów przed 20. rokiem życia. W przypadku Azjatów ta granica wieku wynosi 25 lat, a w odniesieniu do przedstawicieli rasy czarnej – 30 lat2

Autorzy badania wpływu palenia papierosów na siwienie ustalili, że:

 • niemal co druga osoba (40%) dotknięta przedwczesnym siwieniem paliła papierosy;
 • u palaczy proces przedwczesnego siwienia zaczynał się średnio 3 lata wcześniej niż u osób niepalących i siwiejących przedwcześnie3.

Zdaniem autorów badania palacze byli 2,5 razy bardziej narażeni na przedwczesne siwienie niż osoby niepalące3.

Stres zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego siwienia

Odpręż się i zrelaksuj – wyrzut noradrenaliny, jednego z hormonów stresu wytwarzanych w nadnerczach, może przyczyniać się do nagłego siwienia4. Nie poddawaj się więc stresowi, zacznij praktykować jogę, tai chi lub medytację, dołącz do wspólnoty religijnej. Jeśli do rozładowania emocji jest ci potrzebny wysiłek fizyczny, postaw na boks, tenis, jogging czy pływanie. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty – sesje terapeutyczne prowadzą do lepszego zrozumienia siebie i ułatwiają panowanie nad stresem.

Odkryj, co sprawia ci przyjemność – udowodniono, że uprawianie hobby wpływa pozytywnie na samopoczucie, zwiększa satysfakcję z życia i zaangażowanie w wykonywanie codziennych czynności, a ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju depresji5.

Przedwczesne siwienie a genetyka

Jeśli i w twojej rodzinie zdarzały się przypadki przedwczesnego siwienia, być może ma ono podłoże genetyczne. W takiej sytuacji nauka nie jest w stanie zaoferować skutecznego rozwiązania, jednak odkrycie genów powiązanych z utratą pigmentu włosów daje nadzieję na badania nad metodami ich wyciszenia6.

Istnieje jeszcze kilka innych możliwych przyczyn przedwczesnego siwienia, w tym zaburzenia pracy tarczycy i niektóre choroby nowotworowe7. Dlatego mimo przyjmowania suplementów warto skonsultować się ze specjalistą. Wczesne wykrycie problemu zdrowotnego umożliwia skuteczną interwencję lekarską i uniknięcie powikłań.

Farbowanie włosów z pielęgnacją

Wiele osób, a zwłaszcza kobiet, decyduje się na koloryzację włosów, aby zachować ich jednolitą barwę. Warto wybierać farby, które są w 100% organiczne. Nie zawierają one szkodliwych substancji chemicznych, takich jak agresywny amoniak, silikony czy parabeny, a więc mogą je stosować nawet osoby z wrażliwą skórą głowy.

Farby organiczne powstają z roślin o właściwościach koloryzujących. W ich skład wchodzą także oleje i wyciągi roślinne o działaniu pielęgnacyjnych, np. z mandarynki, grejpfruta, słonecznika, cytryny, brzoskwini, moreli, winogron czy jojoby. Często zawierają również masło shea, proteiny pszenicy bądź soi czy aloes. Ich dodatkowe działanie polega na tym, że odżywiają i regenerują cebulki włosów.

Naturalna farba do włosów

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health 5/2021
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 5/2021
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT