Jesteś terapeutą?

Standardy sanitarne w gabinecie kosmetycznym. Na co zwrócić uwagę, będąc klientem?

Znalezienie dobrego salonu kosmetycznego nie jest wcale takie proste. Pod uwagę musimy brać nie tylko lokalizację gabinetu, ponieważ priorytetem zawsze ma być najwyższa jakość oferowanych usług. Znaczenie mają też warunki higieniczne i standardy sanitarne, jakie stosuje dana placówka. To od tego zależy przecież efekt i bezpieczeństwo korzystania z wybranych zabiegów, jak również nasze zdrowie. Kwestie te rozważa się dzisiaj jeszcze bardziej wnikliwie, na całym świecie wciąż panuje przecież pandemia koronawirusa.

13 październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut pacjent zagrożenia
Zdrowe zakupy

Pierwsze wrażenie

Gabinet kosmetyczny ma być przede wszystkim czysty, wręcz sterylny. Zarówno całe wnętrze, jak i personel ma być schludny. Odzież wierzchnia musi znaleźć się w poczekalni, recepcja ma być wolna od filiżanek po kawie, a podłoga ma dosłownie lśnić. To oczywistości, ale jednak takie detale mają wpływ na pierwszą ocenę miejsca. Zawsze warto też zwrócić uwagę na zapach. O sterylności świadczy ten nieco chemiczny, jednak ten nie jest zbyt przyjemny. Znacznie lepsze wrażenie wywoła kwiatowy, przyjemny aromat odświeżaczy powietrza.

Weryfikacja kompetencji personelu

Profesjonalny gabinet kosmetyczny ma jasno wytyczony regulamin funkcjonowania, z którym powinien zapoznać się każdy klient. Podczas pierwszej wizyty problemem nie powinno być też sprawdzenie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji specjalistów - świadczyć o tym będą dyplomy oraz certyfikaty ukończenia poszczególnych kursów i szkoleń.

Wyposażenie gabinetu

Znaczenie ma wyposażenie gabinetu w innowacyjny, nowoczesny sprzęt, natomiast znacznie ważniejsze są standardy wykonywanych zabiegów. Kosmetyczka powinna realizować pracę w rękawiczkach typu https://emedical24.pl/rekawice-winylowe, zaś wszelkie akcesoria mają być dezynfekowane albo o ile to możliwe, jednorazowego użytku. Jeśli w salonie nie są stosowane najwyższe standardy sterylności i higieny, pacjenci narażeni są na zakażenia bakteryjne czy wirusowe, w tym wirusowe zapalenie wątroby, a nawet HIV. Dotyczy to również tak prostych usług, jak powszechnie realizowany manicure hybrydowy.

Środki szczególnej ostrożności w czasie pandemii koronawirusa

Przy wejściu do salonu kosmetycznego powinien być umieszczony dystrybutor do dezynfekcji dłoni, a klienci nie powinni być wpuszczani bez ochronnej maseczki, która zasłania usta oraz nos. W maseczkach powinien pracować również personel.

Gabinet kosmetyczny musi być zdezynfekowany po wizycie poprzedniego klienta i zaraz przed przyjęciem kolejnego. Dezynfekowane ma być nie tylko miejsce pracy i wszelkie narzędzie, ale też fotel, na którym siedzi klient, a nawet klamka drzwi wejściowych.

Pamiętajmy, że gabinet kosmetyczny musi być sterylny dokładnie tak samo, jak ten lekarski czy sala szpitalna. Nie ma w nim miejsca na niedopatrzenia czy bagatelizowanie standardów sanitarnych. Tego rodzaju obiekty podlegają kontroli Sanepidu, a w razie zauważenia błędów w zakresie bezpieczeństwa i higieny, można taki obiekt zgłosić do odpowiednich organów.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT