Jesteś terapeutą?

Seks i choroba przewlekła. Nie pozwól, by problemy zdrowotne odebrały wam radość z seksu

Istnieje wiele powodów, dla których pewne pary przestają uprawiać seks. Zdecydowanie najczęściej ma to związek z chorobą przewlekłą. Na szczęście można ten problem rozwiązać.

Artykuł na: 6-9 minut sex rak
Zdrowe zakupy

Satysfakcja seksualna pozostaje w zasięgu każdego, kto jej pragnie, a wiele osób z problemami zdrowotnymi wciąż jej potrzebuje. I nie chodzi tu tylko o zaspokojenie własnych oczekiwań w tym względzie. Aktywność seksualna dostarcza korzyści zdrowotnych – na przykład obniża ciśnienie krwi, poprawia jakość snu i przynosi ulgę w bólu.

Życie intymne a choroba - od czego zacząć?

Jeśli odmawiasz sobie intymności seksualnej z powodu problemów ze zdrowiem, pora zacząć postrzegać ją z innej perspektywy. Zamiast patrzeć na zbliżenie jako na sprawdzian, czy oboje będziecie mieli orgazm, dostrzeż okazję do wspólnego odczuwania przyjemności. I to od was, od ciebie zależy, jak ją osiągniecie.

Aby na nowo móc rozpocząć przygodę z seksem, porozmawiaj o tym z dwiema osobami, którymi są:

  • Twój lekarz - wraz ze swoją "drugą połówką" umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, kardiologa, onkologa czy innego specjalisty, który się tobą opiekuje. Poproś go o wytłumaczenie, w jaki sposób twoje problemy zdrowotne mogą wpłynąć na życie seksualne i czy istnieją leki, które zminimalizują ten wpływ.
  • Twój partner/partnerka - to ważne, abyście rozmawiali ze sobą o życiu intymnym. Nie czekaj z tym na odpowiednią chwilę ani nie rozpoczynaj takiej rozmowy po nieudanym doświadczeniu seksualnym. Porusz ten temat na spacerze czy przy relaksującej lampce wina – najlepiej dzień przed planowanym zbliżeniem. Nie obarczaj drugiej strony winą za poprzednie niepowodzenie i podkreśl, że zależy ci jedynie na tym, by doświadczenie to było w przyszłości przyjemniejsze. Wymieńcie między sobą opinie na ten temat.

Na podstawie tego, co wyniknie z rozmowy z lekarzem i partnerem/partnerką, rozważ podjęcie kolejnych kroków. Mogą pomóc ci przywrócić życie intymne na właściwe tory.

Ból pleców a seks

Wyobraźmy sobie, że mężczyzna z bólem pleców ma uprawiać seks w pozycji najpopularniejszej wśród Amerykanów (70%): partnerka leży na plecach, on znajduje się nad nią i wykonuje krótkie, gwałtowne ruchy. To idealny przepis na niekomfortowe zbliżenie.

Jaka jest najlepsza pozycja seksualna przy bólach pleców?

W takim przypadku można zaproponować partnerce pozycję odwrotną, w połączeniu z okrężnymi, napierającymi ruchami. Jeśli to kobieta cierpi z powodu bólu, najlepiej, by partnerzy przyjęli pozycję, w której ona siedzi tyłem na partnerze, lekko zwrócona do niego bokiem. W przypadku, gdy oboje są obolali, akcję najlepiej przenieść pod prysznic: ciepła woda zmniejszy ból stawów i kręgosłupa.

W przypadku przewlekłego bólu towarzyszącego np. zwyrodnieniu stawów, twój lekarz może skierować cię do fizjoterapeuty, który podpowie ci, jakie pozycje seksualne najlepiej przyjmować.

Co pomoże cieszyć się z seksu przy bólu pleców?

Pomogą również leki przeciwbólowe i zastosowanie maty rozgrzewającej (poduszki elektrycznej) na 30 minut przed seksem. Metody te powinny przynieść ulgę w bólu pleców i stawów na co najmniej godzinę. Nawet jeśli dyskomfort nie zniknie całkowicie, zdecydowanie się zmniejszy. A po orgazmie ból na pewien czas jeszcze bardziej złagodnieje.

Co zrobić gdy rak odbierze ochotę na seks?

Terapia onkologiczna, w tym operacja chirurgiczna, naświetlanie i farmakoterapia, może wywołać ból, zmęczenie i inne problemy, zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. W przypadku raka piersi to naturalne, że kobiety martwią się o reakcję partnera na zmiany w ich ciele. Naturalne jest również to, że pacjentki obawiają się, czy ich piersi po rekonstrukcji, która niestety zmniejsza czucie, będą reagowały na dotyk.

Rozmawiaj z partnerem o swoich emocjach związanych z chorobą i seksem

Nie bój się poruszać tego tematu w rozmowach z partnerem, wyjaśnij mu, co w twoim przypadku wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu. Niektóre kobiety nie chcą, by partner dotykał zrekonstruowanej piersi, a inne tego pragną. Jeszcze innym przeszkadza pieszczenie brodawek, za to dobrze reagują na pieszczoty spodniej części piersi.

Na jakość pożycia intymnego wpływają również takie choroby jak rak szyjki macicy, rak jądra czy rak jamy ustnej. Wielu mężczyzn z rakiem prostaty, który występuje stosunkowo często, deklaruje na przykład, że bardziej zależy im na odczuwaniu bliskości niż tradycyjnym zbliżeniu i orgazmie.

Niezależnie od przyczyny problemów związanych z życiem intymnym rozmawiaj z partnerem/partnerką o swoich odczuciach. Możesz też przygotować listę pieszczot, które sprawią ci przyjemność w łóżku.

Nadmierna masa ciała a popęd seksualny

Mówi się, że kochanego ciała nigdy za wiele. Jednak otyłość utrudnia niekiedy zbliżenia z przyczyn czysto fizycznych, ale też psychologicznych. Osoby z nadwagą często myślą: nie czuję się teraz atrakcyjnie, ale to się zmieni, gdy schudnę.

Oczywiście pozbycie się zbędnych kilogramów to dobry pomysł, ale uzależnianie jakości (i w ogóle obecności) życia seksualnego od schudnięcia już dobrym pomysłem nie jest. Naucz się kochać swoje ciało i dbać o nie.

Co pomaga w łóżku przy nadwadze?

Wyjdźcie poza schematyczny seks w pozycji misjonarskiej, która może wzbudzać kompleksy, jeśli w okolicach brzucha ma się nieco więcej ciała. Zamiast tego spróbujcie pozycji na łyżeczkę lub innej bocznej. Albo kombinacji łączącej siedzenie z klęczeniem – kobieta siada na brzegu sofy, plecy ma podparte poduszkami, mężczyzna zaś klęczy przed nią.

Jak usprawnić życie seksualne przy chorobach płuc i serca?

Zmęczenie związane z chorobami serca lub płuc może przygasić żar miłości. Jednak największy problem stanowi tutaj obawa, że ciężkie, krótkie oddechy towarzyszące igraszkom okażą się niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Jeśli w tym tkwi problem, po prostu porozmawiaj z lekarzem, czy twój stan zdrowia pozwala na uprawianie seksu.

Oto prosty test, który możesz sam przeprowadzić: spróbuj pokonać schody między dwoma piętrami – jeśli uda ci się to zrobić bez większych problemów, prawdopodobnie poradzisz sobie również z seksem.

Masturbacja pomoże określić ryzyko przy chorobach serca i płuc

Jeśli wciąż masz wątpliwości i trochę się denerwujesz, rozładowanie napięcia powinno cię uspokoić. Masturbacja pobudza w takim samym stopniu jak seks we dwoje, a do tego daje ci możliwość przekonania się, jak pieszczoty wpływają na twoje tętno i oddech – bez poczucia presji.

Choroba Parkinsona i schorzenia pokrewne a seks

Osoby doświadczające drgawek, skurczów mięśni i innych problemów związanych z utratą kontroli nad ciałem wciąż mogą czerpać radość z seksu.

Jak wesprzeć swoje życie seksualne przy chorobach neurologicznych?

Ustal z partnerką (partnerem) jakiś kod słowny związany z uprawianiem seksu – na wypadek, gdyby twoje ciało odmówiło współpracy podczas zbliżenia. Wystarczy jedno słowo, np. "skurcz", by twój partner wiedział, że potrzebujesz chwili przerwy.

Warto wtedy przyjąć na pewien czas "pozycję zaufania", abyście mogli upewnić się, czy masz jeszcze siłę i ochotę na kontynuowanie igraszek. U niektórych par sprawdzi się w tym przypadku przytulenie, u innych leżenie obok siebie. Przytulająca się para

Autor publikacji:
Barry McCarthy
Barry McCarthy
barry.mcCarthy@ktociewyleczy.pl

Doktor nauk medycznych, psycholog, terapeuta specjalizujący się w rozwiązywaniu problemów seksualnych i małżeńskich, profesor na American University w Waszyngtonie; wraz z dr. Michaelem Mertzem napisał książkę "Enduring Desire: Your Guide to Lifelong Intimacy".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health 1/2021
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2021
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT