Jesteś terapeutą?

Tabletki wczesnoporonne a tabletki "dzień po" – różnice, działanie i dostępność

Nazwy "tabletki wczesnoporonne" i "tabletki dzień po" często stosuje się zamiennie, jednak tabletki te różnią się od siebie, a ich zażycie ma inne działanie na organizm. Dlatego warto poznać ich właściwości i wiedzieć, kiedy sięgnąć po którą tabletkę.

Artykuł na: 6-9 minut ciąża sex
Zdrowe zakupy

Czym są tabletki wczesnoporonne?

Tabletki wczesnoporonne inaczej nazywa się tabletkami poronnymi. Obie te nazwy sugerują, że nie jest to antykoncepcja awaryjna. Można tu raczej mówić o aborcji farmakologicznej, bowiem zażycie tabletki wczesnoporonnej to przerwanie już trwającej ciąży poprzez wywołanie poronienia.

Wiąże się to ze skurczami, bólem podbrzusza, krwawieniem, czasem z gorączką, wymiotami i stresem. Decydując się na przerwanie ciąży za pomocą pigułki, kobieta powinna mieć świadomość tego, czym są tabletki wczesnoporonne i jakie są ich skutki dla organizmu. Dlatego najlepiej byłoby taką decyzję skonsultować z lekarzem, który wyjaśni wszystkie wątpliwości, odpowie na pytania, a w razie potrzeby skieruje pacjentkę do szpitala. Tu jednak pojawia się pewien problem i zasadnicze pytanie - kto może skorzystać z tabletek wczesnoporonnych?

Kto może skorzystać z tabletek wczesnoporonnych?

W Polsce są one niedostępne jako forma aborcji. Aborcja w Polsce jest nielegalna, zatem również tabletki wczesnoporonne są nielegalne. Kobiety, które mimo wszystko chcą kupić te pigułki, mogą znaleźć taką opcję w zagranicznych serwisach internetowych.

Aborcja farmakologiczna - rodzaje leków

Jeśli kobieta postanawia przerwać ciążę za pomocą tabletki wczesnoporonnej, warto, żeby wiedziała, z jaką substancją ma do czynienia, zwłaszcza gdy zmuszona jest zrobić to na własną odpowiedzialność, bez konsultacji z lekarzem. Tabletki poronne można przyjmować do 9. lub nawet do 12. tygodnia ciąży bez kontroli lekarskiej (po 12. tygodniu przerwanie ciąży i usunięcie płodu powinno następować wyłącznie pod opieką ginekologa).

Pigułki poronne podaje się doustnie i/lub dopochwowo. Zawierają one substancje o nazwach: mifepristone (mifepriston) i misoprostol lub gemeprost. Mifeproistone i misoprostol znajdują się na liście kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce mifepriston nie jest zarejestrowany jako lek, misoprostol i gemeprost natomiast, jako leki z grupy prostaglandyn, są zarejestrowane, ale jako substancje czynne w lekach np. na wrzody przewodu pokarmowego.

Skutki uboczne tabletek wczesnoporonnych

 • ból i skurcze,
 • krwawienie z wylewem skrzepów i tkanki,
 • mdłości, wymioty, biegunki,
 • bóle i zawroty głowy,
 • gorączka,
 • reakcje alergiczne w postaci swędzących zgrubień na skórze.

Są to najczęstsze skutki uboczne tabletek wczesnoporonnych, pojawiające się u większości kobiet zwłaszcza po zażyciu misoprostolu. Zazwyczaj ustępują one samoistnie i nie wymagają leczenia, jeśli jednak nie ustąpią, szczególnie jeśli gorączka będzie utrzymywać się dłużej niż dobę – należy zgłosić się do lekarza.

Czym są tabletki "dzień po"?

Tabletki wczesnoporonne stosuje się w celu przerwania ciąży. Natomiast tabletki "dzień po" zażywa się, aby do ciąży nie dopuścić. Można więc powiedzieć, że jest to metoda antykoncepcyjna, uściślając jednak: jest to antykoncepcja awaryjna. Można z niej skorzystać po stosunku, kiedy inne metody albo nie zostały zastosowane, albo istnieje podejrzenie, że nie zadziałały.

Po tabletkę "dzień po" można się też zgłosić, kiedy doszło do gwałtu. Kto może wypisać tabletkę "dzień po"? Pigułki  "dzień po" dostępne są na receptę, może je zatem wypisać lekarz. Lekarz może też podpowiedzieć, jak sprawdzić, czy tabletka "dzień po" zadziałała oraz ile czasu działa. W Internecie dostępne są strony oferujące przekazanie recepty on-line, bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy trzeba postępować szybko. Pozostaje tylko pytanie: na jaką tabletkę się zdecydować?

Rodzaje tabletek "dzień po"

Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty – EllaOne i Escapelle. Tabletkę Escapelle należy zażyć do 72 godzin po stosunku, jej działanie jest jednak najbardziej efektywne w pierwszych 12 godzinach po stosunku. Opóźnia ona owulację, a także zagęszcza śluz w szyjce macicy, tym samym utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Z kolei tabletkę EllaOne można zażyć do 120 godzin po stosunku (czyli do 5 dni). Działanie tej pigułki zatrzymuje uwalnianie się komórki jajowej, hamuje owulację i wprowadza zmiany w wyściółce macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.

Jak skorzystać z tabletki "dzień po"?

Przyjęcie tabletki "dzień po" powinno być uzależnione od tego, jaki upłynął czas od stosunku oraz od wytycznych na ulotce. Jak wszystkie leki – również tabletki "dzień po" mają skutki uboczne. Należą do nich m.in. bóle i zawroty głowy, obrzęk i tkliwość piersi, wydzielina z dróg rodnych, problemy ze strony przewodu pokarmowego. Należy zawsze przeczytać ulotkę przed zażyciem leku, a najlepiej zażycie tabletki skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Warto raz jeszcze podkreślić, że tabletki "dzień po" to forma antykoncepcji awaryjnej, której nie należy stosować regularnie ze względu na jej inwazyjne działanie na organizm. Tabletki wczesnoporonne natomiast są rodzajem aborcji, która w Polsce jest nielegalna. Korzystanie z nich może generować ogromny stres, a w ostateczności może również wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Aby więc zapobiegać ciąży, najlepiej korzystać ze sprawdzonych metod antykoncepcji.

Bibliografia
 • Ashok, Premila W., Allan Templeton, Prabhath T. Wagaarachchi, and Gillian M.M. Flett. (2002) Factors affecting the outcome of early medical abortion: a review of 4132 consecutive cases. British Journal of Obstetrics and Gynaecology 109: 1281-1289
 • Cunha John P., DO, FACOEP, Misoprostol, RxList.com [dostęp: 17 grudnia 2020], https://www.rxlist.com/consumer_misoprostol_cytotec/drugs-condition.html
 • Cunha John P., DO, FACOEP, Mifepristone, RxList.com [dostęp: 17 grudnia 2020], https://www.rxlist.com/consumer_mifepristone_mifeprex/drugs-condition.htm.
 • Familienplanung, unabhängig und wissenschaftlich fundiert, Die „Pille danach”, Familienplannung.de [dostęp: 17 grudnia 2020], https://www.familienplanung.de/verhuetung/verhuetungspannen/pille-danach/.
 • Hamoda, Ashok, Flett and Templeton. A randomized trial of mifepriston in combination with misoprostol administered sublingually or vaginally for medical abortion at 13-20 weeks of gestation
 • Hamoda, Haitham, Premila W. Ashok, Gillian M.M. Flett, and Allan Templeton. (2005) Medical abortion at 9-13 weeks gestation: a review of 1076 consecutive cases. Contraception 71: 327-332
  Institut für Medizinische Anthropologie und Bioethik, Aktualisierung der Erkentnisse zur Wirkweise der “Pille danach”, IMABE.org [dostęp: 17 grudnia 2020], https://www.imabe.org/erklaerungen/aktualisierung-der-erkenntnisse-zur-wirkweise-der-pille-danach
 • Kruse, Beth, Suzanne Poppema, Mitchell D. Creinin and Maureen Paul. (2000) Management of side effects and complications in medical abortion. American Journal of Obstetrics and Gynecology 183(2): S65-S75
 • Planned Parenthood, How does the abortion pill work?, plannedparenthood.org [dostęp: 17 grudnia 2020], https://www.plannedparenthood.org/learn/abortion/the-abortion-pill/how-does-the-abortion-pill-work
 • World Health Organization, Essential medicines, who.int [dostęp: 17 grudnia 2020], https://www.who.int/topics/essential_medicines/en/
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT