Jesteś terapeutą?

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

07 luty 2019
Artykuł na: 2-3 minuty sex
Zdrowe zakupy

Wiele kobiet niepokoi się, że ich okolice intymne odbiegają wyglądem od przedstawianych w podręcznikach rysunków sromu. Tymczasem naukowcy uspokajają: nie ma jednego, uniwersalnego modelu waginy. Każda pani jest zbudowana prawidłowo.

Specjaliści ze Szpitala Kantonowego w Lucernie (Szwajcaria) zaprosili do badania 650 ochotniczek rasy białej w wieku 15-84 lata. Zmierzyli poszczególne elementy ich zewnętrznych narządów płciowych i orzekli, że jedną z cech sromu jest jego wyjątkowość u każdej kobiety:

  • wargi sromowe mniejsze mają długość 5-100 mm (średnio 43 mm)
  • łechtaczka może mieć długość od 1 mm do 22 mm, ale zwykle nie przekracza 5 mm

Przy okazji naukowcy zauważyli, że na te wymiary wpływ mają wiek i współczynnik BMI kobiet: otyłe panie charakteryzowały się dłuższymi wargami sromowymi i łechtaczką, a starsze - krótszymi.

Oznacza to, że kobiety nie powinny odczuwać kompleksów w związku z wyglądem swoich okolic intymnych. Wiele pań uznając, że ich ciała nie mieszczą się w kryteriach prawidłowej budowy, decyduje się na operację plastyczną. Zdaniem autorów badania zdanie wypowiedziane przez lekarza "Przecież pani srom jest jak najbardziej normalny" może powstrzymać pacjentkę przed niepotrzebną chirurgiczną ingerencją w wygląd1,2.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny