Jesteś terapeutą?

Niebezpieczna antykoncepcja

Niektóre formy antykoncepcji mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych chorób.

04 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty sex antykoncepcja
Zdrowe zakupy

Antykoncepcja to nie tylko jedna z metod kontroli płodności, ale też popularna terapia objawów menopauzy. Niestety, jej stosowanie może wiązać się z szeregiem problemów zdrowotnych. Żel plemnikobójczy i diafragma (kapturek dopochwowy) podnoszą ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza i dróg moczowych1. Natomiast tabletki antykoncepcyjne sprzyjają powstawaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym2.

Innym niebezpiecznym efektem stosowania antykoncepcji mogą być problemy z układem krążenia. Przyjmowanie tabletek doustnych powiązano występowaniem zawałów oraz zaburzeniem pracy naczyń krwionośnych mózgu3. Natomiast panie, które złagodziły u siebie objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, a przyjmują tabletki antykoncepcyjne i palą papierosy, muszą liczyć się z nawrotem problemów jelitowych4.

Co ciekawe, tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać również ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka szyjki macicy (u zarażonych wirusem HPV) i raka piersi - mimo że przepisuje się je właśnie w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór sutka5.

Czy zatem stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne? Jak każde leki i terapie, mogą one wywoływać działania niepożądane. Dlatego przed podjęciem decyzji o antykoncepcji warto porozmawiać z lekarzem i poruszyć temat możliwych skutków jej stosowania.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny