Jesteś terapeutą?

Czy geny mają wpływ na naszą orientację?

Jakie znaczenie dla naszych preferencji seksualnych mają czynniki genetyczne?

08 grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty sex
Zdrowe zakupy

Amerykańscy naukowcy z NorthShore Research Institute w Evanston, w stanie Illinois, przeprowadzili badania wśród dorosłych, homoseksualnych bliźniąt, z których wynika, że orientacja seksualna mężczyzn uzależniona jest od dwóch obszarów znajdujących się odpowiednio na chromosomie X oraz na chromosomie 8.

Pierwszy z nich, zwany Xq28, został już zidentyfikowany w 1993 roku, choć nie udało się go wtedy ze stuprocentową pewnością potwierdzić, a o istnieniu drugiego, zwanego 8q12, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się w 2005 roku.

Na tropie genu geja?

Trwające 5 lat badania polegały na analizie próbek krwi i śliny pobranych od 406 par homoseksualnych bliźniaków (również jednojajowych).

Wyniki tych badań są statystycznie rzecz biorąc oparte na solidniejszych podstawach niż ekspertyzy z roku 1993, w których udział wzięło tylko 40 par bliźniąt homoseksualnych.

Badania polegały na zbadaniu zebranego materiału genetycznego od dorosłych par bliźniąt o preferencjach homoseksualnych pod kątem markerów genetycznych zwanych polimorfizmem pojedynczego nukleotydu (skrót ang. SNP) i ustaleniu stopnia, w jakim każdy z nich występował u badanych mężczyzn.

Wyróżniono 5 takich polimorfizmów, z których dwa wykazały największe prawdopodobieństwo związku z orientacją seksualną i znajdowały się one w obszarach: Xq28 oraz 8q12, co nie oznacza jednocześnie, że badania te wykazały istnienie dwóch genów homoseksualizmu, gdyż oba te obszary zawierają wiele różnych rodzajów genów, a kolejnym krokiem badań będzie ustalenie, które z nich odpowiedzialne są za orientację seksualną.

Kierownik badań, Alan Sanders, podkreśla jednak, że złożone cechy osobnicze, takie jak orientacja seksualna, zależą od wielu czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych.

Nawet jeśli naukowcom uda się ustalić konkretne geny odpowiedzialne za homoseksualizm, to one same tylko w niewielkim stopniu będą odpowiedzialne za taką skłonność seksualną.

DNA structure from Alexander Zhilkin on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT