Jesteś terapeutą?

Kulki gejszy – jak używać? Instrukcja obsługi

Co trzecia pacjentka nie umie prawidłowo wykonywać treningu mięśni Kegla. Kulki gejszy pomagają wzmacniać mięśnie dna miednicy, a dodatkowo urozmaicą intymne chwile.

Artykuł na: 9-16 minut sex nietrzymanie moczu
Zdrowe zakupy

Umieszczane w pochwie kulki w rozmiarze do 5 cm średnicy i o wadze nawet ponad 100 gramów, zwane kulkami gejszy, to jeden z tych przedmiotów, które mogą być jednocześnie gadżetem erotycznym i pomocą w terapii. Kulki gejszy mogą być zrobione z metalu (np. złota), plastiku, szkła lub silikonu medycznego.

Niektóre są pojedyncze, chociaż zdecydowana większość produktów to 2 połączone kulki. W sklepach erotycznych znajdziemy kulki gejszy ze specjalnym sznureczkiem, który ułatwia ich usunięcie z pochwy lub też bez niego – wtedy ich aplikacja i usuwanie dostarczają dodatkowych bodźców. Do czego służą kulki gejszy, jak z nich korzystać i kto powinien unikać tego gadżetu?

Kulki gejszy – co to?

Kulki gejszy (kulki waginalne, kulki Kegla) to okrągłe lub owalne przedmioty o zróżnicowanej wadze i rozmiarze1, które swoim obciążeniem stymulują pracę mięśni dna miednicy i pochwy, przez co poprawiają pracę organizmu i pozwalają na głębsze doznania erotyczne.

Rodzaje kulek gejszy:

 • kulki gejszy progresywne – zwykle 2 kulki w różnych rozmiarach, poprawiają doznania podczas gry wstępnej,
 • kulki gejszy biofeedback – wewnątrz nich znajdują się mniejsze i cięższe kulki, które obijając się o kulki zewnętrzne, powodują ich drganie, co wymusza skurcze mięśni dna miednicy,
 • kulki gejszy wibrujące – to rodzaj kulek przeznaczonych do urozmaicenia gry wstępnej, które aktywuje się dzięki specjalnej aplikacji na smartfona.

Ceny kulek waginalnych są bardzo różne i wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkunastu tysięcy. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane.

Kulki gejszy – korzyści ze stosowania

Najważniejszą korzyścią ze stosowania kulek gejszy jest wzmocnienie mięśni dna miednicy przy pomocy tzw. ćwiczeń Kegla. Pozwala to zmniejszyć nietrzymanie moczu, poprawić perystaltykę jelit i zminimalizować ryzyko hemoroidów2. Problem nietrzymania moczu (NTM) jest bardzo częsty wśród kobiet. Okazuje się przy tym, że rozwiązanie problemu NTM poprawia również samopoczucie pacjentek i zwiększa ich radość z życia.

Inne korzyści z używania kulek gejszy to:

 • większa świadomość swojego ciała (nie tylko podczas ćwiczeń z kulkami, ale też w związku z umieszczaniem ich wewnątrz organizmu i wyjmowaniem; to dodatkowo sprzyja samobadaniu okolic intymnych),
 • większa satysfakcja z życia seksualnego (świadome zaciśnięcie mięśni pochwy podczas penetracji może dostarczyć głębszych doznań)1.

Trening Kegla – dlaczego jest ważny?

Trening mięśni dna miednicy został po raz pierwszy opisany w 1948 r. przez dra Arnolda Kegla. Udowodnił on, że wykonywanie specjalnych ćwiczeń zmniejsza ryzyko wypadnięcia pęcherza moczowego, uchyłka odbytniczo-pochwowego i nietrzymania moczu, które mogą pojawić się w wyniku ciąży, porodu siłami natury, zabiegu chirurgicznego lub po prostu starzenia się. Trening mięśni Kegla skupia się na wzmocnieniu mięśnia dźwigacza odbytu (zbudowanego z 3 mięśni tworzących tzw. płytkę dźwigacza) i okolic kości ogonowej. Układ ten utrzymuje we właściwym miejscu organy wewnętrzne znajdujące się w miednicy. Oczywiście istnieją też inne sposoby wzmacniania mięśni dna miednicy, łącznie z lekami i operacją, jednak trening Kegla jest jedną z najpopularniejszych terapii, ponieważ nie ingeruje w organizm pacjentki3.

Ćwiczenia nie są skomplikowane: wystarczy raz podczas oddawania moczu wstrzymać mikcję – w ten sposób można zlokalizować mięśnie, które będą trenowane. Następnie w wolnych chwilach (już nigdy podczas wizyty w toalecie!) trzeba spinać je i trzymać tak przez chwilę, a następnie całkowicie rozluźnić. Proste? Okazuje się, że niekoniecznie. Niemal co trzecia kobieta nie umie prawidłowo wykonywać ćwiczeń Kegla3. I właśnie tutaj z pomocą przychodzą kulki gejszy: to one wykonują za nas część pracy.

Kulki gejszy – instrukcja obsługi, jak używać

 1. Umyj dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym.
 2. Umyj kulki gejszy mydłem antybakteryjnym i ciepłą wodą, a następnie osusz je ręcznikiem jednorazowym.
 3. Nasmaruj kulki lubrykantem na bazie wody (nadaje się on do każdego materiału, z którego są wykonane kulki).
 4. Rozprowadź wodny lubrykant wokół ujścia pochwy, a następnie połóż się na łóżku z lekko rozchylonymi nogami.
 5. Delikatnie wprowadź pierwszą kulkę i sznureczek za nią do pochwy. Obserwuj reakcję swojego ciała.
 6. Ostrożnie wprowadź drugą kulkę do pochwy. Możesz delikatnie docisnąć kulki do środka, jeżeli nie powoduje to u ciebie dyskomfortu. Nie postępuj tak z niepołączonymi kulkami, ponieważ utrudni ci to ich usunięcie.
 7. Jeżeli kulki gejszy są zaopatrzone w sznurek do ich wyjmowania, upewnij się, że znajduje się on na zewnątrz twojego ciała.
 8. Jeżeli nie odczuwasz żadnych niepokojących sygnałów, jesteś gotowa do rozpoczęcia treningu.

Jak wyjąć kulki gejszy:

 • Połóż się wygodnie na łóżku.
 • Użyj wodnego żelu, by nawilżyć ujście pochwy.
 • Delikatnie pociągnij za sznureczek.

Przez cały czas obserwuj, czy nie pojawia się dyskomfort. Jeżeli używasz dwóch niepołączonych kulek, stań w lekkim rozkroku, a następnie przejdź do pół-siadu. Napinając i rozluźniając mięśnie dna miednicy, spowodujesz wysunięcie się kulek. Jeżeli to nie następuje, kaszlnij bądź podskocz.

Na początek wybierz pojedynczą kulkę gejszy. Jest ona lżejsza i większa, łatwiej więc utrzymać ją wewnątrz organizmu. Kiedy już twoje ciało przyzwyczai się do niej, możesz zacząć ćwiczyć z dwiema cięższymi i mniejszymi kulkami. Ćwiczenia z obciążeniem można podzielić na 2 kategorie: aktywne i pasywne. Aktywny trening polega na wykonywaniu codziennie 1 sesji 30 skurczów (każdy powinien trwać 5 sekund) na przemian z 5 sekundami rozluźnienia mięśni lub też na podejmowaniu codziennych aktywności z kulkami umieszczonymi wewnątrz organizmu. Natomiast pasywne ćwiczenia mięśni dna miednicy z obciążeniem wykonuje się w pozycji stojącej z delikatnym tylko skurczem mięśni1. Aby trening był skuteczny i nie stanowił zagrożenia dla zdrowia, nie zaleca się używać kulek gejszy dłużej niż 15 minut dziennie. Pierwsze efekty powinny być zauważalne już po kilku tygodniach.

Uwaga: Nie wybieraj kulek gejszy sama! Łatwo popełnić błędy przy ich zakupie. Zdarza się, że początkujące użytkowniczki kupują zbyt duże kule, których aplikacja może powodować ból, lub też kulki małe, ale zbyt ciężkie, których nie uda im się utrzymać wewnątrz ciała. Jeśli rozważasz zakup kulek gejszy, porozmawiaj ze swoim ginekologiem bądź zasięgnij porady fizjoterapeuty.

Jak czyścić kulki gejszy?

Zawsze po skorzystaniu myj je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła w kostce, a następnie mydłem antybakteryjnym pod bieżącą wodą. Wycieraj je ręcznikiem jednorazowym i odstawiaj na kilka godzin, by mieć pewność, że całkowicie wyschną.

Przechowuj kulki gejszy w dedykowanym do tego pojemniku lub woreczku. Nie przechowuj ich razem z innymi gadżetami we wspólnym pudełku.

Kulki gejszy – solo i z partnerem

Ponieważ są one nie tylko przydatnym narzędziem w treningu mięśni Kegla, ale również gadżetem erotycznym, kulek gejszy możesz użyć również podczas masturbacji – po prostu umieść je wewnątrz pochwy i podczas treningu rozpocznij pieszczoty. Pamiętaj o nawilżeniu. Możesz też użyć kulek gejszy do gry wstępnej. Zaaplikuj je sobie przed seksem – trening zwiększy dopływ krwi do okolic intymnych. Pamiętaj o usunięciu ich przed penetracją lub użyciem innych gadżetów. Jeśli ufasz swojemu partnerowi, zaproponuj mu wyjęcie kulek.

Uwaga: kulki gejszy nie nadają się do aplikacji do odbytu. Zostały zaprojektowane do pochwy i tylko tam powinny być umieszczane.

Kulki gejszy w ciąży – czy to dobre rozwiązanie?

Teoretycznie tak. W końcu trening mięśni dna miednicy może ułatwić rozszerzenie się kanału rodnego i zmniejszyć ryzyko niektórych komplikacji (w tym pęknięcia macicy). Należy jednak pamiętać, że w okresie ciąży kobiety są szczególnie narażone na infekcje intymne, które nieleczone mogą doprowadzić np. do przedwczesnego porodu lub poronienia4. Dlatego też w tym czasie lepiej unikać kontaktu pochwy z ciałami obcymi.

Podobnie z czasem po ciąży i porodzie, czyli połogiem. Przypomina on menstruację i podobnie jak miesiączka służy oczyszczeniu dróg rodnych. Z powodu mikroskopijnych ranek, które pojawiają się w wyniku złuszczania się ścianek macicy, łatwo w tym czasie nabawić się infekcji.

Jeżeli jesteś w ciąży lub w połogu, bądź też karmisz piersią, skonsultuj się z ginekologiem, zanim zakupisz kulki gejszy2.

Również zdrowe panie powinny dokładnie obserwować swoje ciało i od razu zaprzestać treningu, jeżeli obecność kulek w pochwie powoduje ból lub dyskomfort. Możliwe niepożądane efekty stosowania kulek gejszy obejmują nadmierne napięcia, a nawet naderwanie mięśni dna miednicy.

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT