Jesteś terapeutą?

Petting – na czym polega seks bez penetracji?

Petting – wiele osób go uprawia, nie wiedząc, że to robi. Dzisiaj zajmiemy się tematem pieszczot erotycznych bez penetracji.

Artykuł na: 4-5 minut sex psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Czym jest petting?

Petting jest formą aktywności seksualnej, prowadzącej do sprawienia przyjemności, podczas której nie dochodzi do penetracji. Może być uprawiany w ubraniu lub bez. Ciekawostką jest, że materiał przenosi drgania, co potęguje doznania płynące z dotyku. Petting prowadzi do rozładowania napięcia seksualnego. Partnerzy poprzez petting uczą się swoich ciał i reakcji na doznania seksualne.

Rodzaje pettingu

Petting obejmuje pieszczoty całego ciała. Nie dochodzi jednak do penetracji, a ewentualna ejakulacja partnera odbywa się poza ciałem partnerki. Uprawiając petting partnerzy, pieszczą swoje ciała w różnych pozycjach, wymieniają głębokie pocałunki, obejmują się i dotykają intymnych części ciała. Zbliżają się do siebie, ocierają, uciskają,  pobudzając przez to w różny sposób swoje strefy intymne. Mogą pieścić się ustami (seks oralny), dłońmi lub stopami.

  • Jedną z odmian pettingu jest seks hiszpański, kiedy to mężczyzna wkłada członek między piersi kobiety i porusza nim w dół i w górę. Pozycja ta jest podniecająca zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Piersi stanowią silną strefę erogenną kobiet. Przy tym rodzaju bliskości warto używać lubrykantów.
  • Kolejną pozycją zaliczaną do pettingu jest stosunek międzyudowy i międzypośladkowy, kiedy mężczyzna wsuwa penisa między uda lub pośladki partnerki i pociera nim jak podczas stosunku.
  • Bardzo często stosowaną odmianą pettingu jest necking, czyli pieszczoty górnych partii ciała, a dokładniej okolic szyi i karku. Ten rodzaj pieszczot seksualnych sprawdza się u młodzieży, która dopiero poznaje bliskość z drugą osobą i nieśmiało odkrywa swoje ciała. Pozwolenie na pieszczoty powyżej okolic intymnych może być wstępem do bardziej intymnych form pettingu i penetracji. Wiele par również zaczyna zbliżenia od neckingu.

Jak uprawiać petting?

Petting pozwala partnerom uzyskać podniecenie seksualne. Bardzo często stanowi wstęp do stosunku. Dotyk jest bardzo ważnym elementem bliskości i więzi między dwojgiem ludzi — pobudza i stymuluje miejsca erogenne partnerów. Do stymulacji używa się głównie dłoni, języka oraz ust. Dotyk powinien być spokojny, delikatny, momentami może stawać się mocniejszy i bardziej zdecydowany. Podczas pettingu partnerzy obserwują swoje reakcje i reagują na przyjemność dotyku. Nie należy jednak zaczynać pieszczot od stref erogennych partnera, chyba że podniecają nas szybkie i mocne doznania.

Istotnym elementem pettingu jest również szept, czułe słowa, dotyk włosów, skóry głowy, patrzenie głęboko w oczy, całowanie okolic czoła, szyi i karku. Wiele kobiet ma bardzo wrażliwe właśnie te okolice. Następnie można schodzić coraz niżej z pieszczotami, aż do okolic intymnych, ud i stóp. Stopy stanowią również ważny element stymulacji seksualnej. Wiele par skupia się na pieszczocie stóp lub stopami.

Bardzo istotnym elementem pettingu i seksu w ogóle jest "czucie" partnera, jego wiedza, co lubimy najbardziej, ale też ważne jest, abyśmy my wiedzieli, co nasz partner lubi. Język ciała jest uniwersalny ‒ gesty, oddech, ruch bioder czy kolor ciała doskonale mówią, co dana osoba lubi najbardziej.

Największą jednak przyjemność można odczuć, pieszcząc miejsca intymne partnera czy partnerki. Nie trzeba się spieszyć, warto zwolnić i poznać reakcje partnera na różne bodźce, techniki. Trzeba pozwolić, aby podniecenie rosło powoli, ale nieustępliwie. To dobry sposób na osiągnięcie długich i mocnych orgazmów.

Do pettingu można włączyć afrodyzjaki, lubrykanty, gadżety, akcesoria erotyczne. Partnerzy powinni zaufać swojej wyobraźni, pokazać, co lubią najbardziej swojemu partnerowi. I nie wstydzić się, nauczyć erotycznych map swoich ciał.

Bibliografia
  • Encyklopedia PWN
  • seksualnepozycje.pl
  • International technical guidance on sexuality education: an evidence-informed approach, Paris: UNESCO. 2018
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT