Jesteś terapeutą?

Polem magnetycznym w źródło bólu

Jesteśmy pod jego wpływem nieustannie – jednak, jak się okazuje, przy wyższej jego indukcji – może działać na nas leczniczo. Pole magnetyczne jest bowiem wykorzystywane w jednym z najpopularniejszych zabiegów fizykoterapeutycznych – magnetoterapii. Od niedawna tego typu zabiegi możesz wykonywać w domowym zaciszu.

09 wrzesień 2022
Artykuł na: 6-9 minut pole elektromagnetyczne reumatyzm stawy
Zdrowe zakupy

Chociaż wiemy o korzystnym wpływie pola magnetycznego na organizmy żywe od wieków, to dopiero badania ostatnich kilkudziesięciu lat zgłębiają to zagadnienie. Zwierzęta są wyposażone niejako w pewien "zmysł magnetyczny", który pomaga im orientować się w przestrzeni (np. pszczoły), a zarazem niektóre z nich są wrażliwe na wszelkie jego wahania.

Niemiecki fizyk i noblista, Werner Heisenberg (1901-1976) podkreślił wagę tego zjawiska, mówiąc, że energia magnetyczna jest elementarną energią, od której zależy życie świata. Zabiegi wykorzystujące działanie pola magnetycznego, zwane magnetoterapią, wykorzystują częstotliwość mniejszą niż 100 Hz, zaś indukcję magnetyczną – 0,1-20 µT (mikrotesli). Są to indukcje większe ok. 2-3 razy od tej charakterystycznej dla pola Ziemi, która wynosi 30-70 µT.

Jak działa na organizm magnetoterapia?

Badania wykazały, że zmienne pole magnetyczne pozwala uruchomić w organizmie naturalne mechanizmy przywracające równowagę, dzięki czemu możliwe jest usuwanie dolegliwości fizycznych, takich jak ból, stan zapalny oraz przyspieszanie procesów gojenia.

Pole magnetyczne wykazuje lecznicze właściwości, dzięki przenikaniu w głąb tkanek i mobilizacji ich do regeneracji. Działa ono na różnych poziomach – komórkowym oraz tkankowym. W pierwszym przypadku udowodniono, że m.in. wpływa ono na przyspieszenie wymiany elektrolitowej między komórką a otoczeniem, jej zdolności do podziału czy wzrostem syntezy adenozyno-5′-trifosforanu (ATP), odpowiedzialnego za wewnątrzkomórkowy transport energii.

Na poziomie tkankowym zaś wpływa na krążenie – poprawia ukrwienie obwodowe oraz mikrokrążenie, a także stymuluje angiogenezę – tworzenie nowych naczyń włosowatych.

Magnetoterapia przyczynia się dzięki temu do odżywienia komórek i tkanek, sprzyja ochronie przed wolnymi rodnikami, a także normalizuje funkcjonowanie błony komórkowej. Skutkuje to stymulacją tkanek do samoleczenia – przyspiesza zrost kości, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, co sprzyja gojeniu się ran i owrzodzeń1.

Badania in vitro udowodniły, że szlaki biochemiczne w organizmie są stymulowane przez impulsy elektromagnetyczne – stymulowana jest aktywność wzrostu osteoblastów, waskulogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, uwalniane są czynniki wzrostu i poprawia się ukrwienie tkanek2

Polem magnetycznym w źródło bólu

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które bardzo często pociągają za sobą dolegliwości bólowe, to najczęściej na świecie spotykana w praktyce ortopedycznej i fizjoterapeutycznej przypadłość. Szczególnie dolegliwe dla pacjentów są bóle pleców, w tym odcinka krzyżowego. Bólem przewlekłym określa się stan, w którym trwa on dłużej niż 12 tygodni. Magnetoterapia jest jedną z najczęściej stosowanych metod fizykoterapii w leczeniu bólu, a jej skuteczność potwierdzają liczne badania.

W jednej z prac udowodniono, że dzięki zdolności do stymulacji układu krążenia, wzrost przepływu krwi w odcinku lędźwiowo- miedniczym poprawił stabilność tej okolicy po treningu u pacjentów z przewlekłym, nieswoistym bólem krzyża3.

W innym zaś badaniu, które obejmowało 40 chorych (28 kobiet, 12 mężczyzn) z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) w wieku 32-71 lat, testowano różne formy fizykoterapii w celu oceny zmniejszenia dolegliwości bólowych, sztywności oraz obrzęków. U połowy pacjentów stosowano zabiegi pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Zmniejszenie bólu po terapii nastąpiło u 70% z nich4.

Magnetoterapia nie tylko w gabinecie fizykoterapii

Zabiegi te są stosowane m.in. w leczeniu bólu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego, towarzyszącego urazom, ale także chorobom układowym, takim jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Sprawdzają się w przypadkach stanów zapalnych nerwów obwodowych i zaleca się je jako element rehabilitacji po złamaniach. Również w przypadkach trudno gojących się ran, np. towarzyszących cukrzycy, magnetoterapia stymuluje regenerację tkanek i przyspiesza gojenie.

Zabiegi magnetoterapii nie są obarczone ryzykiem efektów ubocznych, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania, dlatego przed skorzystaniem z tej metody leczniczej należy skonsultować się z lekarzem.

Terapia polem magnetycznym nie wymaga specjalnego przygotowania – wystarczy pozbyć się metalowych elementów, takich jak biżuteria czy sprzączki od pasków. Można ją wykonywać w ubraniu, ale również w opatrunkach i gipsie. Od niedawna, dzięki nowoczesnej technologii, która pozwala na stworzenie wygodnych i kompaktowych urządzeń – magnetoterapii możesz poddawać się również w domu.

Urządzenia do magnetoterapii firmy Biomag mogą być stosowane z powodzeniem nie tylko w gabinecie fizykoterapii, ale także w zaciszu domowym. Dzięki zastosowaniu aplikatorów w technologii 3D pulsujące pole magnetyczne można stosować zarówno na obszarze mniejszych stawów, jak i w okolicach ramion czy całych pleców. Technologia wykorzystana w produktach Biomag gwarantuje precyzyjne oddziaływanie na wybrane tkanki.

Szczegółowe informacje na temat urządzeń Biomag oraz profesjonalną poradę dotyczącą wyboru odpowiedniego sprzętu uzyskasz na stronie internetowej https://biomag.pl/

Bibliografia
  • Rehabilitacja w Praktyce, 2006, 3: 29-32
  • Environmentalist. 2007;27:441–445; Electromagn Biol Med. 2007; 26:153–165
  • J Phys Ther Sci. 2006;28:635–640
  • Young Sport Science Of Ukraine, 2012, V.3: 205-215

 

Wczytaj więcej
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT