Jesteś terapeutą?

Woda alkaliczna chroni przed neurodegeneracją. Możesz ją wybrać zamiast kawy

Choroby neurodegeneracyjne, takie jak alzheimer, mają swoje źródło m.in. w procesie zwanym stresem oksydacyjnym. W jaki sposób woda o ujemnym potencjale REDOX może zapobiegać skutkom działania wolnych rodników, a zarazem wspomagać naszą pamięć i zdolności poznawcze?

29 lipiec 2022
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Żyjemy coraz dłużej, jednak dodatkowe lata życia w połączeniu z zanieczyszczeniem środowiska obciążają nasz organizm i narażają nas na choroby neurodegeneracyjne. Schorzenia te mają swoje źródło w mózgu lub obwodowym układzie nerwowym, a wynikają z zaburzeń budowy lub czynności komórek nerwowych – neuronów – będących podstawowym budulcem obu tych struktur.

Często dochodzi też do obumierania neuronów, co prowadzi do postępujących trudności w utrzymaniu równowagi i mówieniu, problemów z poruszaniem się, połykaniem i oddychaniem, zaburzeń pracy jelit i pęcherza moczowego, jak również mimowolnego powtarzania pewnych ruchów – tzw. ruchów pląsawiczych. Schorzenia te wpływają także na psychikę chorego, powodując trudności poznawcze, zaburzenia nastroju oraz problemy ze snem. 

Najczęściej występujące choroby neurodegeneracyjne to choroba Alzheimera, ataksja (niezborność ruchowa – zaburzenie powodujące obniżoną koordynację ruchów i trudności w utrzymaniu równowagi), choroba Huntingtona (choroba genetyczna objawiająca się ruchami pląsawiczymi, depresją, agresją oraz zaburzeniami funkcji poznawczych) oraz choroba Parkinsona (objawiająca się pogorszeniem sprawności, sztywnością mięśni i spowolnionymi reakcjami).

Procesy neurodegeneracyjne a wolne rodniki

W badaniach naukowych dotyczących chorób neurodegeneracyjnych często pojawia się zagadnienie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego oraz ich roli w patogenezie tych schorzeń1. Stres oksydacyjny jest wzrostem komórkowego potencjału redukcyjnego (który staje się mniej ujemny), przez co dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością przeciwutleniaczy i wolnych rodników.

Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, które mają niesparowane elektrony, co zwiększa ich reaktywność i łatwe wiązanie się z innymi strukturami. Fizjologiczne ilości wolnych rodników zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórkom, jednak ich nadmiar prowadzi do uszkodzenia białek, lipidów i kwasów nukleinowych, co zaburza pracę całego organizmu. Naukowcy są zdania, że stres oksydacyjny odgrywa szczególnie istotną rolę w powstawaniu choroby Parkinsona, Alzheimera i stwardnienia zanikowego bocznego2

Sprzymierzeniec w walce – ujemny REDOX 

Jednym ze sposobów neutralizacji wolnych rodników jest spożywanie wody alkalicznej, która zawiera wolne elektrony wiążące się z wolnymi rodnikami. W ten sposób przestają one stanowić zagrożenie dla układu nerwowego, nie podkradają już bowiem elektronów z komórek ciała. Woda alkaliczna redukuje rodniki hydroksylowe (*OH) i nadtlenoazotyn (ONOO–)3.

Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że woda o ujemnym potencjale REDOX pozytywnie wpłynęła na zaburzenia pamięci i neurodegenerację w zwierzęcym modelu demencji i łagodnych zaburzeń poznawczych. Co więcej, w badaniu tym myszy spożywające wodę alkaliczną żyły dłużej niż grupa kontrolna4

Woda alkaliczna zamiast kawy?

Okazuje się również, że woda o ujemnym potencjale REDOX może wpływać korzystnie na koncentrację. Badanie przeprowadzone wśród osób pijących nałogowo kawę wykazało, że woda alkaliczna może stanowić skuteczny zamiennik tego uzależniającego napoju. Już jedna dawka takiej wody poprawiła zarówno wyniki, jak i czas potrzebny na ukończenie testu mierzącego poziom skupienia.

Zdrowi uczestnicy byli na czczo i nie spali przez 24 godz., a następnie zostali poproszeni o wypełnienie prostego testu. Grupa, której podano wodę alkaliczną uzyskała wyniki podobne do grupy, która piła kawę, najgorzej zaś wypadli uczestnicy pijący wodę kranową. Oznacza to, że woda alkaliczna pozytywnie wpływa na dotlenienie mózgu oraz zachodzące w nim procesy metaboliczne5

Bibliografia

  1. European Journal of Medicinal Chemistry, vol. 133, 2017, 379-402
  2. Annual Review of Pharmacology and Toxicology, 1996, 83-106 
  3. Zhejiang Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban, 2010; 39(6): 638-43
  4. Curr Alzheimer Res. 2018;15(5):482-492
  5. Food Science and Nutrition, Vol. 9, Issue 9, 2021

Alkaliczna woda mineralna na co dzień

Nieliczne uzdrowiska mogą zaoferować dla swoich pacjentów wody alkaliczne o ujemnym potencjale REDOX. Alkaliczna woda mineralna JAVA* to wyjątkowy, podkarpacki eliksir życia. Nie tylko zachwyca smakiem, gasi pragnienie, ale też optymalnie nawadnia, wspomaga proces termoregulacji organizmu i pomaga obniżyć poziom stresu. Jej oddziaływanie metaboliczne na organizm jest być może echem bijących niegdyś źródeł w zapomnianym przedwojennym uzdrowisku – Brzozowie-Zdroju.

Woda Java szklana butelka 0,86l

Wody o ujemnym potencjale REDOX oferowane przez Wody Karpackie wspomagają przywracanie i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie i są przeznaczone do codziennego spożycia. Woda alkaliczna JAVA jest rozlewana bez procesu uzdatniania, po to by jej właściwości nie ulegały zmianie po butelkowaniu. 

Wody JAVA dostępne są w różnych pojemnościach i różnych rodzajach opakowań. Osoby ceniące sobie nie tylko zdrowie, ale i ekologię, mogą nabyć je w butelkach szklanych o pojemności 0,86l lub poręcznych, małych butelkach o pojemności 0,33l. Dostępne są również większe opakowania plastikowe, bez szkodliwego bisfenolu-A, idealne do stosowania w domu – 10-litrową wodę alkaliczną można kupić w wygodnym kartonie Big Box z kranikiem lub jako wkład – w worku. 

*Badanie wody wypływającej ze źródła S1 wykazało ujemny potencjał REDOX -137mV (analiza wykonana przez JARS sp z o.o. z dnia 27.11.2018r nr 4797/;112018F/1) 

Woda alkaliczna JAVA karton 10l

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT