Jesteś terapeutą?

Paracetamol zwiększa ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu i ADHD

Podjęto badania nad prenatalną i poporodową ekspozycją na peracetomol w odniesieniu do częstości występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASC) i objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Artykuł na: 2-3 minuty dziecko ciąża
Zdrowe zakupy

Do analizy włączono 73881 par matka-dziecko z dostępnymi danymi na temat prenatalnej lub poporodowej ekspozycji na paracetamol i z co najmniej jednym wynikiem dodatnim wskazującym na występowanie ASC lub ADHD.

Kobiety ciężarne klasyfikowano do grupy narażenia prenatalnego jeśli zgłosiły, że przyjmowały jakąkolwiek dawkę paracetamolu w określonym prenatalnym okresie narażenia (od miesiąca przed zajściem w ciążę do 32. tygodnia ciąży). Dzieci były klasyfikowane jako narażone na działanie paracetamolu po urodzeniu, jeśli przyjmowały jakąkolwiek dawkę paracetamolu w dowolnym momencie do 18 miesiąca życia. Objawy ASC i ADHD oceniano w wieku 4–12 lat za pomocą zwalidowanych narzędzi.

Badanie wykazało, że od 14 do 56% matek stosowało paracetamol w okresie prenatalnym. Zakres ekspozycji dzieci na paracetamol po urodzeniu, wahał się od 6% do 92,8%.

Wyniki wskazują, że dzieci narażone na działanie paracetamolu w okresie prenatalnym miały o 19% i 21% większe prawdopodobieństwo późniejszego wystąpienia ASC i objawów ADHD w porównaniu do nienarażonych dzieci, a związki te były nieco silniejsze wśród chłopców. Poporodowa ekspozycja na paracetamol nie była związana z objawami ASC ani ADHD.

To jasna informacja dla kobiet w ciąży, aby z rozwagą oraz po konsultacji z lekarzem przyjmować paracetamol.

Bibliografia
  • https://doi.org/10.1007/s10654-021-00754-4

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT