Jesteś terapeutą?

Gryzak drewniany czy kauczukowy?

Jak przynieść dziecku ulgę w ząbkowaniu? Z pomocą przychodzą gryzaki. Czym różnią się modele drewniane od kauczukowych?

22 lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut dziecko ciąża
Zdrowe zakupy

Około 4. miesiąca życia u niemowlaka pojawiają się pierwsze zęby1. Karmienie piersią odtąd trudno nazwać przyjemnym doznaniem, nie mniej jeśli nie ma przeciwwskazań, kobiety je kontynuują.

Wyrzynaniu zębów towarzyszy ból i swędzenie dziąseł. Dzieci płaczą, również w nocy, a rodzice chodzą po ścianach zmęczeni próbami uspokojenia dziecka. W tym momencie na scenie pojawia się gryzak.

Co prawda obecnie odradza się ich stosowanie, nie oznacza to jednak bezwzględnego zakazu. FDA zwraca uwagę na możliwość zakrztuszenia się zabawką2. Ale pilnowanie, by dziecko bawiło się gryzakiem we właściwy sposób oraz nie pozostawianie go samego z zabawką powinno zmniejszyć ryzyko zadławienia.

Gryzaki przynoszą ulgę dziecku. Poprzez żucie zabawki łagodzi ono ból dziąseł oraz stymuluje wyrzynanie zębów. Zabawa z gryzakiem odwraca też jego uwagę od swędzenia dziąseł i zapobiega skupianiu się na dyskomforcie związanym z wyrastaniem zębów. Tego typu zabawki są lepszym rozwiązaniem niż benzokaina, środek przeciwbólowy, który można znaleźć w maściach dla ząbkujących niemowląt3.

Na rynku można dostać gryzaki w 3 podstawowych wariantach zależnie od wykorzystanego w ich produkcji surowca: drewniane, kauczukowe i silikonowe. Czym się różnią od siebie?

Gryzak drewniany - postaw na naturę

Jego podstawową zaletą jest materiał - drewno samo z siebie posiada właściwości przeciwbakteryjne, wystarczy więc przemyć taki gryzak wodą z mydłem bez potrzeby wyparzania go. Niezależnie od tego, jaka panuje temperatura, drewniany gryzak zawsze przyniesie ulgę: jest chłodny w wyższych temperaturach i ciepły w niższych.

Być może jednak masz obawy co do bezpieczeństwa jego stosowania: skoro jest drewniany, czy podczas żucia może oderwać się od niego drzazga i wbić maluchowi w policzek? To mało prawdopodobne. Drewniane gryzaki są tak polerowane, by nie odstawał z nich najmniejszy nawet zadzior. Ponadto dziecko nie ma jeszcze takiej siły, by uszkodzić zabawkę, jego zęby dopiero się wyrzynają, a do tego są drobne.

Gryzak kauczukowy - kojące zimno

Tego typu gryzak może mieć niemal dowolny kształt i kolor. Zabawki kauczukowe (i podobnie do nich działające gryzaki silikonowe) mają specjalne wypustki, które masują dziąsła przynosząc ulgę w bólu. Niektóre modele są wypełnione płynem - dzięki temu po przechowaniu w lodówce i podaniu dziecku łagodzą obrzęk w jamie ustnej.

Ale nie każdy maluch chętnie weźmie do rączki zimny kauczuk. Tutaj z pomocą przychodzą modele kompozytowe wykonane w połowie z kauczuku, a w połowie z drewna. Dzięki takiemu połączeniu niemowlak może trzymać za drewnianą (ciepłą) część, a kauczukową (zimną) włożyć do ust.

Gryzaki kauczukowe i silikonowe zwykle można myć w zmywarce.

Jak widzisz, w zasadzie to od Ciebie i od dziecka zależy, który gryzak okaże się najlepszy. Pamiętaj jednak, by wybrać produkt, który zawiera atest Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka. Wtedy masz gwarancję, że produkt, którym będzie bawiła się Twoja pociecha, jest przebadany i bezpieczny - w końcu pozwalasz, by wkładała go do ust.

Julia Cember-Ogorzałek

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny