Jesteś terapeutą?

Dzieciom podano niebezpieczne szczepionki

Lubuski sanepid miał złożyć już zawiadomienie o podaniu nawet kilkuset dzieciom szczepionek, które były przeznaczone do utylizacji.

07 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty szczepionki dziecko odporność
Zdrowe zakupy

Zanim substancja zostanie podana pacjentowi, szczepionka powinna być przechowywana w lodówce w temperaturze nie przekraczającej 8 st. C. Ma to zapobiec aktywności patogenów lub ich metabolitów i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dlatego też, kiedy lubuski sanepid przeprowadził inspekcję w przychodniach i odkrył, że niektóre szczepionki były przechowywane w tzw. temperaturze pokojowej, niezwłocznie wydał decyzje o zniszczeniu ich. Tymczasem kolejne media informują, że wadliwe szczepionki nie tylko nie zostały zutylizowane, ale też podane dzieciom1,2.

Jakie są możliwe konsekwencje immunizacji źle przechowywanym materiałem? Trudno powiedzieć. Istnieje możliwość wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych, jak chociażby miejscowego podrażnienia skóry, bólu lub obrzęku - ale takich objawów doświadczają też pacjenci, którym podano właściwie schłodzoną szczepionkę. Niewykluczone więc, że konsekwencje takiego działania mogą być o wiele poważniejsze.

Bibliografia

  1. goo.gl/L9CB78
  2. goo.gl/a5tJ8Y
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny