Jesteś terapeutą?

Facebook ma zły wpływ na psychikę nastolatków

Naukowcy zaobserwowali, że już dwie godziny na Facebooku dziennie mogą powodować wzrost myśli samobójczych wśród młodzieży

05 sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty psychika technologia dziecko
Zdrowe zakupy

Specjaliści ostrzegają, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może mieć negatywny wpływ na kondycję psychiczną młodych ludzi.

Na podstawie badania przeprowadzonego na grupie 753 uczniów z Kanady w wieku od 12 do 17 lat udowodniono, że wystarczy spędzać zaledwie dwie godziny dziennie na śledzeniu postów zamieszczanych w mediach społecznościowych, aby doszło do obniżenia ogólnej kondycji psychicznej wśród młodzieży.

W tym roku ilość osób posiadających aktywne konta na Facebooku przekroczyła 1,5 miliarda. 92% amerykańskich nastolatków korzysta ze swojego profilu minimum raz dziennie, a 24% przyznaje się do tego, że są dostępni online niemal nieustannie.

Naukowcy twierdzą, że nadużywanie platform społecznościowych może być szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są zbyt skłonni do tego, żeby wpadać w stany depresyjne w skutek porównywania się ze znajomymi i poprzez media społecznościowe zaspokajać swoje potrzeby emocjonalne, co ma negatywny wpływ na ich psychikę.

Nie bez znaczenia jest też wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi korzystających z serwisów społecznościowych. Amerykański Facebook uruchomił nawet specjalną opcję umożliwiającą zgłaszanie pracownikom obsługującym serwis treści mogących wskazywać na zbyt depresyjny stan danych użytkowników. O takich sytuacjach są informowane instytucje zapobiegające samobójstwom, które zobowiązane są do kontaktu z osobami, którym należy pomóc.

Social Media on the Brain from Kevin Danielson on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT