Jesteś terapeutą?

Mały kłamca pamięta lepiej

Dzieci, które mają dobrą pamięć, lepiej kłamią - twierdzą psycholodzy.

25 czerwiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty mózg dziecko
Zdrowe zakupy

Martwisz się, że Twój syn lub córka ciągle mija się z prawdą? Nie musisz się niczego obawiać! Okazuje się, że maluchy, które często kłamią, mają lepszą pamięć.

Badania naukowe przeprowadzone wśród sześcio- i siedmiolatków potwierdziły, że dzieci, które miały możliwość oszukiwać podczas gier i zabaw logicznych, potrafiły zapamiętać większą ilość informacji przekazywanych werbalnie.

Ilość słów, które potrafiły przyswoić, była znacząco większa niż u maluchów, które grały uczciwie. Dzieci potrafiły żonglować informacjami i tworzyć niestworzone opowieści.

Amerykańscy naukowcy za pomocą ukrytej kamery badali reakcje 114 dzieci podczas quizów. Małe dzieci miały możliwość podglądnięcia odpowiedzi na pytania, które im zadawano. Co zaskakujące, tylko jedna czwarta z nich skorzystała z takiej możliwości.

Kolejne zadanie umożliwiało specjalistom określenie intencji dzieci i sprawdzenie, które z nich jest dobrym, a które słabym kłamcą. Specjalistów interesowała umiejętność wykreowania przez maluchy sprytnej wymówki dla swojego kłamstwa.

Dalsze testy wykazały, że dzieci, które dobrze kłamały, potrafiły zapamiętać większą ilość słów. Pamięć wizualna nie miała wpływu na wynik badań.

Według badaczy sam proces kłamania wymaga przyswojenia większej ilości słów, natomiast zapamiętywanie obrazów jest w tym przypadku mniej istotne.

Dr Elena Hoicka (psycholog rozwojowy z Uniwersytetu w Sheffield) twierdzi, że choć rodzice zazwyczaj nie są dumni z tego, że ich dzieci kłamią, to powinien ich zadowolić fakt, że te z nich, które robią to z wyobraźnią, mają lepszą pamięć od grzecznych dzieci, które zawsze mówią prawdę.

Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie: Dlaczego dzieci kłamią?

Tekst: Monika Piorun

 

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny