Jesteś terapeutą?

Stan przedrzucawkowy w czasie ciąży

W mojej pierwszej ciąży miałam stan przedrzucawkowy, obecnie jestem w ciąży z moim drugim dzieckiem i martwię się, że sytuacja może się powtórzyć. Czy możecie poradzić mi, w jaki sposób mogłabym zapobiec temu schorzeniu?

06 maj 2015
Artykuł na: 6-9 minut ciąża dziecko suplementy
Zdrowe zakupy

Stan przedrzucawkowy jest schorzeniem, w którym podczas ciąży pojawiają się nadciśnienie i inne problemy zdrowotne, zagrażając zdrowiu a nawet życiu – zarówno matki, jak i dziecka. Zdarza się w około 5% pierwszych ciąż, a jeśli pojawiło się we wcześniejszej ciąży, to ryzyko ponownego wystąpienia schorzenia rośnie. Ryzyko jego wystąpienia podwyższa też rodzinna historia stanu przedrzucawkowego.

Objawy stanu przedrzucawkowego (oprócz wysokiego ciśnienia krwi) obejmują nadmiar białka w moczu, opuchnięte dłonie i twarz, bóle głowy, ból w podbrzuszu i nieostre widzenie.

Według jednego z badań, przyjmowanie suplementów wapnia może zmniejszyć ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego o ponad połowę.

Nie ma ustalonego sposobu zapobiegania stanowi przedrzucawkowemu, a jedynym definitywnym rozwiązaniem jest urodzenie dziecka.

Jednakże coraz więcej dowodów sugeruje, że wiele suplementów może zmniejszać ryzyko wystąpienia tej częstej komplikacji ciąży.

L-arginina

Kilka badań sugeruje, że suplementacja tym aminokwasem może pomóc zapobiec rozwojowi stanu przedrzucawkowego.

W wyniku przeprowadzonego niedawno przeglądu badań klinicznych wysokiej klasy stwierdzono, że w przypadku kobiet szczególnie zagrożonych jego wystąpieniem u tych, które przyjmowały L–argininę, ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego było o 66% niższe w porównaniu z grupą stosującą placebo. Ponadto w grupie stosującej L–argininę ryzyko przedwczesnego porodu było o połowę niższe.

Hipoteza, że suplementacja L–argininy może być pomocna, ma swoje logiczne podstawy; aminokwas ten jest niezbędny w produkcji tlenku azotu, ważnego dla zdrowego przebiegu ciąży.

Co więcej, niski poziom zarówno tlenku azotu, jak i L–argininy powiązano z występowaniem stanu przedrzucawkowego.

Sugerowana dzienna dawka: 3–4 g

Wapń

Badanie przeglądowe przeprowadzone przez prestiżowy Cochrane Collaboration, w którym zsumowano wyniki 13 badań, w których łącznie udział wzięło niemal 16 tys. kobiet, wykazało, że przyjmowanie suplementów wapnia (w ilości co najmniej 1 mg/dzień) zmniejszało ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego o ponad połowę.

Najsilniejszy efekt uzyskano w przypadku pań, których dieta była uboga w wapń i tych, które zagrożone były wysokim ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Sugerowana dzienna dawka: 1-2 g (w zależności od ilości wapnia w diecie)

Cynk

Być może warto, byś sprawdziła, jaki masz poziom cynku w organizmie. U niektórych kobiet ze stanem przedrzucawkowym stwierdzono niedobór tego niezbędnego minerału, jednak nie jest jeszcze do końca jasne, czy przyjmowanie cynku może chronić przed wystąpieniem tego schorzenia.

W jednym badaniu stwierdzono, że cynk nie zapobiegł wystąpieniu stanu przedrzucawkowego u zdrowych kobiet. Możliwe, że suplementy przynoszą korzyść jedynie w przypadku niedoboru tego pierwiastka.

Magnez

Magnez jest kolejnym minerałem, który możne mieć związek z występowaniem stanu przedrzucawkowego.

W jednym badaniu stwierdzono, że poziom magnezu u kobiet w ciąży ze stanem przedrzucawkowym był znacznie niższy niż u zdrowych ciężarnych, u których nie wystąpiło to schorzenie, co sugeruje, że niedobór magnezu może mieć związek z jego rozwojem.

Również w tym przypadku jest niejasne, czy suplementy mogą obniżyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, chociaż w jednym badaniu stwierdzono, że siarczan magnezu może obniżyć o połowę ryzyko wystąpienia rzucawki - ostatecznej i najpoważniejszej fazy stanu przedrzucawkowego, która może wystąpić, jeśli stan przedrzucawkowy pozostawi się bez leczenia.

Inne sposoby zmniejszania ryzyka

1. Unikaj tłuszczów trans. Znajdują się one w takich produktach spożywczych jak margaryna, ciasta, herbatniki i pokarmy smażone.

W jednym z badań wykazano, że stosowanie diety bogatej w tłuszcze trans związane jest z wyższym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

2. Obniż poziom stresu. Stres psychiczny, taki jak lęk i depresja, w trakcie ciąży może prowadzić do rozwoju stanu przedrzucawkowego, dlatego znajdź czas na techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga.

3. Nie ograniczaj spożycia soli ani przybierania na wadze. Takie postępowanie może być szkodliwe.

4. Zadbaj o zminimalizowanie kontaktu z ołowiem. Nawet niski poziom tego toksycznego metalu w organizmie powoduje podwyższone ciśnienie krwi w trakcie ciąży.

Sposoby zmniejszenia ekspozycji na ten metal znajdziesz na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.

Witamina D

Codzienna dawka słońca - naturalnego źródła witaminy D - również może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

W jednym z przeprowadzonych w USA badań zaobserwowano, że kobiety o najniższym poziomie witaminy D były w przybliżeniu czterokrotnie bardziej zagrożone stanem przedrzucawkowym niż panie, u których poziom witaminy D był wyższy.

Podobne wyniki uzyskano w norweskim badaniu - odkryto 27% obniżenie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego wśród kobiet przyjmujących suplementy z witaminą D w trakcie ciąży w porównaniu z kobietami, które nie przyjmowały takich suplementów.

Nie zaobserwowano żadnego powiązania pomiędzy pozyskiwaniem witaminy D tylko z diety i występowaniem stanu przedrzucawkowego.

Sugerowana dzienna dawka: 10–15 μg

Kwas foliowy i witamina B6

W pewnym badaniu jednoczesna suplementacja tymi dwiema witaminami obniżała poziom homocysteiny u kobiet, u których już kiedyś wystąpił stan przedrzucawkowy.

Uważa się, że wysoki poziom homocysteiny, aminokwasu zawierającego siarkę, powiązany jest z rozwojem tego schorzenia.

Sugerowana dzienna dawka: 5 mg kwasu foliowego, 250 mg B6

Koenzym Q10

Codzienna dawka tego przeciwutleniacza, który w pewnym sensie można uznać za witaminę, obniżała częstość występowania stanu przedrzucawkowego o 44% wśród kobiet z wysokim ryzykiem wystąpienia tego schorzenia.

Inne badania wskazują, że u kobiet ze stanem przedrzucawkowym poziom koenzymu Q10 we krwi jest niższy w porównaniu z paniami u których ciąża przebiega prawidłowo.

Sugerowana dzienna dawka: 200 mg

Podejście holistyczne

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te doniesienia naukowe, staje się jasne, że do zdrowego przebiegu ciąży potrzebne jest bogactwo witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Być może niedobór takich elementów może powodować stan przedrzucawkowy.

Lepszym rozwiązaniem niż stosowanie na własną rękę kilku oddzielnych suplementów jest skonsultowanie się ze specjalistą, np. z wykwalifikowanym, doświadczonym naturopatą, który zbada Cię pod kątem ewentualnych niedoborów i zasugeruje program suplementacji dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Na koniec pragnę zaznaczyć, że nie istnieje uniwersalna, odpowiednia dla wszystkich pigułka zapobiegająca stanowi przedrzucawkowemu; aby mu zapobiec, należy właściwie się odżywiać i dostarczać organizmowi pełną gamę składników odżywczych, których potrzebuje do optymalnego funkcjonowania w czasie ciąży.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT