Jesteś terapeutą?

Lekarze podają ciężarnym opioidy

Lekarze ignorują wytyczne i rutynowo przepisują kobietom w ciąży silne środki odurzające. Około 14% przyszłych matek w USA dostaje leki przeciwbólowe, które dużo rzadziej są stosowane w Europie, ale nikt nie wie, jak wpływają one na rozwijający się płód.

14 kwiecień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty leki przeciwbólowe ciąża
Zdrowe zakupy

W ciągu 20 lat trzykrotnie wzrosło stosowanie opioidów u ciężarnych, choć producenci ostrzegają, że przed ich potencjalnym działaniem niepożądanym dla kobiety lub nienarodzonego dziecka.

Narodowy Instytut Zdrowia (NIH - National Institutes of Health) szacuje, że 14% ciężarnych w Stanach Zjednoczonych są przepisywane opioidy, które mają im pomóc w radzeniu sobie z bólem. Pilnie są potrzebne badania naukowe, które sprawdzą, czy środki te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie nienarodzonych dzieci.

Autorzy przeglądu potwierdzają, że stosowanie opioidów jest znacząco wyższe w Stanach Zjednoczonych niż w Europie. Sami są zaskoczeni wynikami analizy stosowania opioidów. W Stanach Zjednoczonych w latach 1991-2009 przepisano 200 mln recept na silne środki przeciwbólowe, w tym dotyczyły one 14% z 530 tys. ciężarnych, które były przedmiotem analizy.

Zazwyczaj środki przeciwbólowe były stosowane krócej niż tydzień i głównie w celu zwalczenia bólu pleców. U około 2,2% kobiet środki te były stosowane w czasie ciąży trzykrotnie lub nawet częściej.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT