Jesteś terapeutą?

Sen w ciąży - jak ułatwić sobie zasypianie?

Pomimo faktu, że sen i odpoczynek przyczyniające się do regeneracji organizmu w okresie ciąży są szczególnie ważne, taki stan może powodować problemy z zasypianiem. Utrudnione zasypianie może być szczególnie widoczne w 1. oraz 3. trymestrze. W jaki sposób poprawić komfort zasypiania w czasie ciąży?

Artykuł na: 4-5 minut sen ciąża
Zdrowe zakupy

Skąd biorą się problemy z zasypianiem u kobiet w ciąży?

Specyfika problemów zależy od danego trymestru. Początek ciąży wiąże się ze wzrostem poziomu estrogenu oraz większym stresem, a jednocześnie podekscytowaniem związanym ze zmianami w życiu.

W związku z tym faza snu NREM, która zapewnia kobiecie największy odpoczynek, jest skrócona. W późniejszym okresie problemy ze snem i częstymi pobudkami mogą być związane ze wzmożoną potrzebą oddawania moczu. 2. trymestr ciąży jest uznawany z reguły za czas, w którym problemy ze snem są rzadsze. Mimo to wiele kobiet może mieć problem z odpowiednim ułożeniem się i uzyskaniem wygody w związku ze zmianami w ciele.

Na końcowym etapie ciąży podobnie jak na początku ciąży skrócona jest faza snu głębokiego, dlatego drzemki w ciągu dnia mogą okazać się niezbędne. Dodatkowo podczas trzeciego trymestru ciąży występują bóle pleców związane oraz odczuwalne są intensywne kopnięcia ze strony dziecka, które mogą prowadzić do wybudzenia się w środku nocy. Dodatkowo przyczyną trudności z zasypianiem w tym momencie mogą być często powracające, a zarazem bolesne skurcze.

Kobieta ukrywająca twarz pod poduszką

Dlaczego zdrowy sen podczas ciąży jest niezwykle ważny?

Zdrowy sen w ciąży to doskonały sposób na tak istotny w tym momencie odpoczynek. Organizm w tym okresie musi zmagać się z szeregiem zmian hormonalnych i wytwarzaniem łożyska, co może wiązać się ze zwiększonym poziomem zmęczenia. Tak znaczące zmiany w organizmie wiążą się ze zwiększonym zużyciem energii.

Warto, słuchać sygnałów wysyłanych z własnego ciała. Niezwykle istotne, aby ciężarna kobieta w szczególny sposób dbała o zaspokajanie swoich potrzeb. Dzięki temu zwiększą się szanse na bezproblemowy przebieg ciąży oraz wpłynie to pozytywnie na samopoczucie kobiety w tym bardziej stresującym okresie. Co więcej, stan matki jest skorelowany ze zdrowiem dziecka.

Triki, które ułatwią zasypianie

Kobiety w ciąży zadają sobie pytanie: jak szybko zasnąć w tym szczególnym okresie. Najważniejsze, aby zadbać o relaks i spokój ducha przed snem. Warto bezwarunkowo zaakceptować, że aktywny tryb życia w tym okresie nie będzie możliwy w takim zakresie, jak przed zajściem w ciążę.

Pozytywny wpływ na jakość zasypiania ma również materac w Lubinie. Produkty firmy Hilding dzięki odpowiednim dostosowaniu twardości, jakości wykorzystanego materiału, dostosowaniu dla osób cierpiących na częste bóle kręgosłupa oraz dla osób cierpiących na alergie, są wartym uwagi wyborem. Dzięki możliwości korzystania z dobrodziejstw materaca niezależnie od wagi, materace tej marki dobrze się sprawdzą niezależnie od wzrostu masy ciała szczególnie w końcowych fazach ciąży. Odpowiednie ułożenie ciała jest również niezwykle istotną kwestią zarówno ze względu na komfort ciężarnej, jak i odpowiednie dotlenienie dziecka.

Najlepiej spać w tej sytuacji na lewym boku. Niezwykle komfortowe jest również umieszczenie wygodnej poduszki między nogami. Pomocne w zasypianiu może być również muzyka relaksacyjna lub odprężające dźwięki. Powinny one być ustawione na optymalnym poziomie głośności. Zbyt wiele hałasu w pobliżu może dodatkowo potęgować problemy z zasypianiem.

Śpiąca kobieta ciężarna

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT