Jesteś terapeutą?

Czy dobrze karmimy maluszki?

Eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy wsparciu Fundacji Nutricia, inicjatora programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia", przeprowadzili badanie internetowe, którego celem było sprawdzenie, czy trwająca pandemia spowodowała zmiany w żywieniu najmłodszych i procesie rozszerzania ich diety.

Artykuł na: 2-3 minuty dziecko dieta
Zdrowe zakupy

Choć 75% rodziców ocenia swoją wiedzę dotyczącą żywienia dziecka w pierwszym roku życia jako bardzo dobrą lub wystarczającą, a zdecydowana większość (82%) uważa także, że ich dziecko odżywia się prawidłowo i w odpowiednim czasie nabiera kolejnych umiejętności, np. akceptacji nowych smaków i dań, umiejętności gryzienia, to okazuje się, że jednak popełniają błędy. A pandemia i utrudniony kontakt ze specjalistami sprawiają, że często szukają porad w nierzetelnych źródłach.

Do najpopularniejszych błędów w rozszerzaniu diety maluchów należy podawanie im tych samych posiłków, jakie je reszta rodziny (przyznaje się do tego aż 61% badanych!). Posiłki spożywane przez dorosłych mogą dostarczać zbyt dużej ilości soli i cukru oraz zbędnych dodatków do żywności, które nie powinny się znaleźć w diecie najmłodszych. Niekorzystne dla zdrowia dzieci jest również wprowadzanie mleka krowiego jako napoju przed pierwszymi urodzinami, tymczasem znajduje się ono w diecie 23% badanych niemowląt!

Należy pamiętać, że dziecko w 1. roku życia powinno otrzymywać dwa podstawowe płyny (mleko matki lub wodę). Niemowlęciu nie powinno się podawać soków owocowych, o czym zapomina co 4. rodzic.

Rozszerzanie diety należy rozpocząć między 17. a 26. tygodniem życia niemowlęcia, najlepiej pod osłoną mleka matki. Dania nie mogą zawierać soli czy dodanego cukru ani innych polepszaczy smaku.

W przypadku pojedynczych pytań o wprowadzanie nowych produktów do diety niemowlęcia, które jest doskonale znane lekarzowi, a jego rozwój i przyrost masy i długości ciała nie budzą wątpliwości – warto poprosić pediatrę o konsultację telefoniczną bądź mailową. To może być wystarczające, by rozwiać wątpliwości rodzica – radzi dr hab. n. med. Andrea Horvath, ekspert Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bibliografia
  • Badanie „Żywienie niemowlęcia w dobie pandemii covid-19” przeprowadzone w maju 2021 r. wśród 1940 rodziców dzieci w wieku 4.-12. Miesięcy https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/ najczestsze-bledy-w-zywieniu- niemowlat-w-czasie
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT