Jesteś terapeutą?

Jak dbać o prawidłowy rozwój umysłowy dziecka?

Mózg rozwija się od samego poczęcia. W chwili narodzin składa się już ze 100 miliardów komórek i dynamicznie rozszerza swoje możliwości w kolejnych latach. Jak zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju? Czy nauka poprzez zabawę jest skuteczna?

08 wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut dziecko
Zdrowe zakupy

Pierwsze 8 lat życia ma największe znaczenie

Dlaczego? Bo mózg dziecka najszybciej rozwija się w tym czasie. Doznania zmysłowe, których doświadcza każdego dnia, prowadzą do powstania coraz to nowych połączeń neuronowych, których w wieku trzech lat ma już setki bilionów! Pierwsze lata życia są zatem kluczowe. Mają ogromny wpływ na późniejsze umiejętności, pozyskiwanie wiedzy, radzenie sobie z najróżniejszymi sytuacjami (np. w szkole), a także na zdrowie i samopoczucie dziecka.

Od czego zależy, czy dziecięcy mózg będzie rozwijał się prawidłowo? Wpływ na to mają takie czynniki jak dieta matki w ciąży, odpowiednie żywienie po narodzinach oraz bliski kontakt. Szczególnie ważne jest budowanie mocnych więzi z rodzicami. Relacja oparta na wzajemnej miłości, uwadze, poczuciu bezpieczeństwa i pozytywnych doświadczeniach to klucz do zdrowego rozwoju. Duże znaczenie ma również stymulowanie mózgu malucha poprzez odpowiednio dobrane zabawy i czynności edukacyjne.

Nauka poprzez zabawę – jakie korzyści przynosi?

Dzieciństwo głównie kojarzy nam się ze szczęśliwą zabawą, radosnymi emocjami i długim leniuchowaniem. To czas beztroski i szaleństwa. Jednak edukacja i rozwijanie umiejętności są tak samo ważne, jak zabawa. Kreatywność maluchów, logiczne myślenie oraz inne przydatne umiejętności warto rozwijać od wczesnych lat życia dziecka – jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Jak to zrobić? Łącząc naukę z dobrą zabawą! Niezwykle pomocne w procesie rozwoju dziecięcego mózgu są gry edukacyjne. Jest to forma rozrywki, która pozwala w ciekawy, interesujący sposób przekazać maluchom wartościowe treści i nauczyć ich najróżniejszych umiejętności. Specjalne gry dla dzieci ćwiczą logiczne i analityczne myślenie oraz kojarzenie faktów, uczą cierpliwości, szybkiego podejmowania decyzji, skupienia i sprawności, dodają mnóstwo pewności siebie, rozbudzają wyobraźnię. Gry edukacyjne mają korzystny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Już nawet kilkanaście minut grania każdego dnia może przynieść zauważalne efekty.

Gry dla najmłodszych mogą poszerzać wiedzę dzieci w różnych dziedzinach. Na rynku znajdziemy na przykład gry matematyczne, które uczą liczenia i logicznego myślenia. Pozwalają w łatwy i szybki sposób przyswoić tabliczkę mnożenia czy inne ważne kwestie lub pojęcia. Ciekawą opcją są gry językowe, które mogą być niezwykle pomocne w przyswajaniu nazw konkretnych przedmiotów (np. w języku angielskim) i nauce poprawnej wymowy.

W gry edukacyjne można grać całą rodziną! Wspólna rozgrywka z pewnością dostarczy potężnej dawki wyśmienitej zabawy i mnóstwo śmiechu wszystkim domownikom. Ponadto pozwoli wzmocnić więzi między dzieckiem a rodzicami, co, jak dobrze wiemy, odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju malucha.

Znakomite edukacyjne gry dla dzieci znaleźć można na stronie kidspace-shop.com. Propozycją sklepu są gry przeznaczone dla maluchów w różnym wieku.

W asortymencie dostępne są m.in.:

  • tradycyjne planszówki z pionkami i kostkami,
  • gry karciane,
  • manualne i inne.
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT