Jesteś terapeutą?

Joseph Pilates - uzdrowiciel z wyspy Man

W 1883 roku w niewielkim niemieckim miasteczku przyszedł na świat Joseph Pilates, syn gimnastyka i naturopatki. Dorastał w domu, gdzie matka zastępowała leki ziołami i naturalnymi terapiami, a ojciec w sprawnym ciele upatrywał sposobu na radzenie sobie z chorobami.

26 kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Joseph był jednak dzieckiem chorowitym, cierpiał na astmę i gorączkę reumatyczną, wyróżniał się niskim wzrostem i delikatną posturą, rozwinęła się u niego krzywica. Z tego też powodu był obiektem kpin i docinków rówieśników, którzy nieustannie mu dokuczali. Pilates zamiast załamać się, postanowił sam zadbać o swoje zdrowie, by nie być już obiektem zaczepek. Skorzystał z wiedzy przekazywanej mu przez rodziców i zaczął od treningu prawidłowego oddychania. Sam wypracował technikę, która pomogła mu opanować astmę i dotlenić organizm. Zaczął też regularnie ćwiczyć, najpierw na miarę możliwości swojego słabego ciała, później coraz intensywniej, a że wszystkie ćwiczenia wykonywał na wolnym powietrzu w samych szortach, wkrótce także krzywica zaczęła ustępować, ponieważ organizm otrzymał potrzebną mu witaminę D.

Stan zdrowia Josepha stopniowo się poprawiał, zaczął więc trenować gimnastykę, kulturystykę, jogę i narciarstwo. Oddawał się też medytacji, łącząc ze sobą różne systemy ćwiczeń dla ducha i ciała. Przy wsparciu rodziców już w wieku 14 lat na tyle poprawił swój wygląd i postawę, że pozował jako model do zajęć przedstawiających anatomię człowieka. W wieku 19 lat odmieniony Joseph Pilates wyemigrował do Londynu, gdzie niezwykła sprawność fizyczna pozwoliła mu rozpocząć karierę cyrkowca. Dorabiał, biorąc udział w walkach bokserskich.

Dwa lata później wraz z wybuchem I wojny światowej życie młodego mężczyzny zmieniło się jednak diametralnie. Wszyscy Niemcy i Austriacy mieszkający w Wielkiej Brytanii zostali uznani za wrogów i trafili do obozów dla internowanych na wyspie Man, leżącej u wybrzeży Irlandii. Na niewielkim terenie stłoczono kilkadziesiąt tysięcy osób. I paradoksalnie to właśnie pobyt w tym strasznym miejscu był dla Josepha przełomowy.

Pracując jako sanitariusz w obozowych szpitalach, spotykał się z niepełnosprawnością i kalectwem, wielu pacjentów było unieruchomionych. Choć nie miał wsparcia we władzach obozu, postanowił pomóc współtowarzyszom i opracował ćwiczenia, które miały usprawnić chorych i pomóc im pokonać ograniczenia. Jego zaangażowanie dało ludziom pozbawionym nadziei zajęcie i cel w życiu, a codzienne ćwiczenia i dbanie o kondycję znacząco podnosiły morale, jednocześnie usprawniając ciała. Tak oto pośrodku Morza Irlandzkiego na samotnej wyspie Man, w piekle toczącej się wojny, narodziła się metoda ćwiczeń znana po dziś dzień jako pilates.

Joseph Pilates uważał, że każdy może i powinien ćwiczyć dla zdrowia ciała i ducha. Zaczął więc rehabilitować żołnierzy przykutych do łóżek. Twierdził, że nawet pozycja leżąca nie stanowi przeszkody w wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Wyciągał z łóżek sprężyny i wykorzystywał je do konstruowania prostych dźwigni, które pozwalały na trening mięśni rąk, grzbietu i nóg. Osobom, które nie poruszały się sprawnie, ordynował ćwiczenia niewymagające wysiłku, polegające na odpowiednim napinaniu mięśni. W swojej pracy połączył elementy jogi, sztuk walk Wschodu, medytacji, baletu, tai-chi i gimnastyki. Wszystkie ćwiczenia dostosowywał do możliwości konkretnego pacjenta i jego stanu zdrowia. Efekt był taki, że chorzy i niepełnosprawni objęci taką opieką mniej chorowali i jako jedyni unikali obozowych epidemii, np. grypy. A co najważniejsze, po pewnym czasie odzyskiwali sprawność fizyczną i wstawali z łóżek.

Po zakończeniu wojny Pilates powrócił do Niemiec i rozpoczął pracę z Rudolphem Labanem, tancerzem i choreografem, twórcą ergonomii i metody zapisu ruchu ludzkiego ciała. Szkolił także policjantów w sztuce samoobrony, jednak odmówił współpracy z niemieckim wojskiem i wkrótce wyemigrował do USA. To właśnie w Stanach wraz z żoną Klarą, pielęgniarką z zawodu, założył pierwsze studio, w którym uczył swojej metody pracy z ciałem. Tam też zaczął konstruować urządzenia do ćwiczeń, których pierwowzorem były przyrządy wymyślone i sprawdzone w warunkach obozowych.

Opracowane przez Pilatesa ćwiczenia są stosowane do dziś. Dla wielu osób stały się kluczem do odzyskania zdrowia i sprawności. Wyróżnia je to, że uwzględniają możliwości fizyczne i ograniczenia pacjenta. Co nam daje system pilates? Wzmacnia partie mięśni kręgosłupa odpowiedzialne za zachowanie prawidłowego ustawienia szkieletu, usprawnia mięśnie głębokie klatki piersiowej, grzbietu i brzucha odpowiedzialne za postawę ciała, uczy technik prawidłowego oddychania, pomaga odzyskać ogólną sprawność ruchową, ponieważ mobilizuje wszystkie mięśnie i stawy, a ponadto relaksuje, odpręża i pomaga zwalczyć napięcie wywołane przewlekłym stresem.

Joseph na podstawie zdobytego doświadczenia uznał, że choroby cywilizacyjne mają swoje początki w niewłaściwej postawie, stopniowo i niezauważalnie skrzywiającej ciało, oraz w nieefektywnym oddychaniu, a co za tym idzie - w niedotlenieniu tkanek organizmu.

Metodą ćwiczeń Josepha Pilatesa szybko zainteresowali się artyści: aktorzy, tancerze i ludzie estrady, dla których sprawność fizyczna była podstawą warsztatu pracy. Wkrótce przy 8 Alei w Nowym Jorku, gdzie mieściło się studio małżeństwa Pilates, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać szkoły tańca i studia baletowe, które korzystały z mądrości i doświadczenia Pilatesa. Joseph Pilates zmarł bezpotomnie w 1967 r., ale zdążył przeszkolić grupę trenerów, którzy przyczynili się do tego, że opracowany przez niego system ćwiczeń nadal jest wykorzystywany na całym świecie

Holistic Health 03/2019
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 03/2019
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 03/2019
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny