Jesteś terapeutą?

Deepak Chopra: Wolność, która zależy wyłącznie od ciebie

"Ostatecznym celem wszelkich intencji i pragnień jest życie w spełnieniu, zaś spełnienie to stan, który człowiek może osiągnąć, jeśli tylko naprawdę zechce" - głosi bohater naszej opowieści. Pierwszym krokiem do owego stanu szczęścia i zdrowia jest zrozumienie kwantowej dynamiki ludzkiego organizmu i panowanie nad nią za pomocą umysłu.

18 wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut psychika psychologia mózg medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Deepak Chopra wierzy, że jeśli przyłożymy się do pracy nad sobą, możemy osiągnąć stan "doskonałego zdrowia", czyli wolności od chorób i wszelkiego rodzaju cierpienia. Twierdzi on, że ludzkie ciało w rzeczywistości nie składa się z materii, lecz z energii i informacji. Jeśli to sobie uświadomimy i przejmiemy nad nim pełną kontrolę, możemy - przekonuje - w pełni zapanować nad swoim zdrowiem, a także nad procesem starzenia: hamować go, wręcz zatrzymać, a nawet - uwaga! - odwrócić. Jego poglądy wzbudzają sporo kontrowersji, ale o tym później.

Urodzony w 1946 roku w Indiach w rodzinie o tradycjach medycznych i wojskowych, Deepak Chopra studiował medycynę w swojej ojczyźnie. Po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1970 r. ukończył studia medyczne, specjalizując się z zakresu chorób wewnętrznych i endokrynologii. Pracował jako lekarz w szpitalu w Bostonie, ale otworzył również prywatną praktykę.

W latach 80. ubiegłego wieku poznał Maharishiego Mahesha Yogi, twórcę medytacji transcendentalnej, i zaangażował się w jej upowszechnianie. Wkrótce porzucił posadę lekarza w szpitalu. Jak wyjaśniał, jedną z ważnych przyczyn odejścia była wiążąca się z pracą lekarza w szpitalu konieczność wypisywania chorym zbyt wielu leków. W jego ocenie 80% współczesnych medykamentów zupełnie chorym nie pomaga, a jeśli nawet, to w znikomym stopniu.

Chopra został dyrektorem medycznym założonego w połowie lat 80. XX w. alternatywnego centrum leczniczego Maharishi Ayurveda Health Center, z którego usług korzystały również bardzo znane osoby, np. takie gwiazdy filmowe jak Elizabeth Taylor. Był również współzałożycielem amerykańskiego stowarzyszenia medycyny ajurwedyjskiej.

Zaczął pisać książki poświęcone alternatywnym sposobom leczenia, łączącym hinduską ajurwedę ze zdobyczami nauki. Jego publikacje przyciągnęły uwagę. Dużą popularność przyniósł mu wywiad w telewizyjnym show Oprah Winfrey, właśnie na temat jego książek.

Wkrótce przeniósł się do Kalifornii, gdzie objął stanowisko szefa instytutu leczenia alternatywnego Sharp w miejscowości Del Mar. Wśród pacjentów znów były gwiazdy, m.in. Michael Jackson z rodziną. Deepak zaprzyjaźnił się z piosenkarzem i utrzymywał z nim kontakty przez dwie dekady. Gdy Jackson zmarł z przedawkowania leków przepisanych przez lekarza, Chopra ostro potępił praktyki medyczne "uzależniające pacjentów od środków farmakologicznych".

o kilku latach pracy w instytucie opuścił ruch medytacji transcendentalnej i założył własne centrum leczenia alternatywnego. W ostatnich latach jego życie zawodowe wykracza daleko poza leczenie metodami medycyny alternatywnej. Obecnie jest m.in. wykładowcą akademickim w tak renomowanych uczelniach jak Uniwersytet Harvarda, Columbia Business School i Uniwersytet Northwestern. Udziela się w świecie inwestorów szukających ciekawych pomysłów i młodych firm (start-upów), zbiera fundusze na badania nad alternatywną medycyną. W 2006 r. wraz z synem Gothamem i znanym miliarderem Richardem Bransonem założył Virgin Comics, firmę wydającą komiksy oparte głównie na motywach hinduskich.

Za swoje poglądy, a zwłaszcza za próby połączenia mechaniki kwantowej z ajurwedą, zbiera cięgi od naukowców głównego nurtu. Lista luminarzy świata nauki, którzy wypowiedzieli się negatywnie o jego tezach, obejmuje przedstawicieli niemal wszystkich dziedzin, od fizyki po biologię i medycynę. Jego interpretacja fizyki kwantowej została w 1998 r. uhonorowana humorystyczną Nagrodą Ig Nobla.

Nie zraziło to Chopry do głoszenia swoich poglądów. Nie zważa na krytyków zgodnie z poglądem, że jeśli coś działa i daje ludziom ulgę w cierpieniu, a osób skłonnych to przyznać jest równie dużo, jak nastawionych sceptycznie uczonych, to może jednak w tym wszystkim jest coś, czego naukowe szkiełko i oko nie dostrzega.

Mirosław Usidus

Holistic Health 5/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 5/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT