Jesteś terapeutą?

Evarts Greene Loomis: Powrót lekarza-kapłana

Pisaliśmy niedawno o wkładzie poety Walta Whitmana w holistyczne traktowanie ludzkiego organizmu. Nasz dzisiejszy bohater właśnie wierszy Whitmana zwykł się uczyć na pamięć, gdy jako student maszerował przez nowojorski Central Park na zajęcia do Szkoły Medycznej Cornella.

09 styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut ruch
Zdrowe zakupy

Być może już wtedy rozmyślał o leczących ciało i duszę ćwiczeniach fizycznych, które miałyby być praktykowane w jego wymarzonym, holistycznym ośrodku zdrowia. Kto wie? Urodzony w 1910 r. Evarts Greene Loomis (lubił, gdy zwracano się do niego po imieniu) na razie był jednak tylko studentem medycyny i dopiero zaczynał swoją przygodę z kompleksowym podejściem do człowieka jako całości.

Po studiach trafił do odległej Grenfell Mission w kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia i Labrador. Miał do czynienia głównie z rybakami wiodącymi surowe życie wypełnione pracą i modlitwą. Do pacjentów docierał psim zaprzęgiem lub łodzią. Wspominał później, że już wtedy wiedział i czuł, iż leczyć należy "całego człowieka", nie tylko jego ciało, ale też umysł i duszę.

Praca na północy oprócz przemyśleń dała mu też wielkie doświadczenie w dziedzinie chirurgii. Został członkiem amerykańskiego kolegium chirurgicznego. Mógł kontynuować karierę w ramach tej specjalizacji, być może stałby się sławnym chirurgiem. Jednak znajdował się wówczas pod silnym wpływem holistycznych myślicieli, zwłaszcza południowoafrykańskiego wojskowego Jana Smutsa, autora książki pod tytułem "Holism and Evolution", i wybrał inną ścieżkę kariery.

Postanowił zostać lekarzem rodzinnym. Miał w związku z tym różne plany. Chciał na przykład wyjechać z żoną do Chin. Udało mu się to podczas II wojny światowej, w nieco innych jednak okolicznościach, niż marzył, no i bez małżonki. Kierował szpitalem dla wojskowych i cywili w Tenchungu. Po wojnie postanowili razem z żoną przenieść się do Kalifornii. Uznali bowiem, że na Zachodnim Wybrzeżu ludzie są bardziej otwarci na nowe prądy, także w medycynie. Rozpoczęli zbieranie funduszy na centrum leczenia holistycznego. W końcu udało im się kupić posiadłość Meadowlark, która wcześniej należała m. in. do magnata branży filmowej Louisa B. Mayera. W 1958 r. otwarto tam pierwsze centrum medycyny holistycznej.

Lekarze tego centrum nie nosili białych fartuchów, a standardowym badaniom medycznym i terapiom towarzyszyły takie innowacyjne wówczas usługi jak poradnictwo dietetyczne, a także programy ćwiczeń fizycznych z pływaniem, bieganiem i jazdą na rowerze. Dominowała kuchnia wegetariańska, przy czym podawane pacjentom potrawy sporządzano z warzyw uprawianych organicznie w ogrodzie ośrodka. To nie wszystko. Goście, bo określenie "pacjenci" wydaje się w tym przypadku niezbyt trafione, mogli uczestniczyć w zajęciach, które dziś nie wydają się czymś nad wyraz egzotycznym, ale w czasach, gdy ośrodek w Meadowlark startował, były postrzegane jako nowatorskie.

Wykorzystywano na przykład terapię muzyką, jogę i medytację. Organizowano przeróżne spotkania, grupy wsparcia i sesje, podczas których opowiadano sobie sny (ewidentny wpływ freudyzmu), a także wiele innych form pomocy o charakterze duchowym i psychologicznym, które nas dziś nie dziwią. Trzeba pamiętać jednak, że wprowadzając to wszystko do programu terapeutycznego, Evarts i jego żona byli prekursorami. Do 1991 r., kiedy to centrum w Meadowlark zakończyło działalność, przewinęło się przez nie 6 tys. gości-pacjentów.

Doktor Loomis i jego działania miały ogromny wpływ na rozwój medycyny holistycznej i alternatywnych form terapii na całym świecie. Objeżdżał z wykładami kontynenty, inspirował otwarcie podobnych do utworzonego przez siebie centrów, współzakładał stowarzyszenia medycyny holistycznej, udzielał wywiadów, publikował książki, pracował niemal do końca swojego aktywnego życia (zmarł w 2003 r.).

Swoje medyczne i życiowe doświadczenia zawarł w książce "Return of the Priest-Physician: Medicine for the 21st Century" (Powrót lekarza-kapłana: Medycyna XXI wieku), która dopiero ma zostać opublikowana.

Mirosław Usidus

Holistic Health 1/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT