Jesteś terapeutą?

Festiwal niesłyszących muzyków

Problemy ze słuchem nie są już przeszkodą w graniu na instrumentach. Osoby głuche mogą nawet odnosić sukcesy muzyczne.

16 lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut relaks słuch
Zdrowe zakupy

Dziś finał Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe rytmy" (Beats of Cochlea). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz oraz Minister Zdrowia Marian Zembala.

Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który w tym roku dokonał przełomu w leczeniu słuchu i wszczepił pierwszy na świecie implant typu SYNCHRONY, a dokładnie 23 lata temu - 16 lipca 1992 roku przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego niesłyszącemu pacjentowi.

Dzięki postępowi technologicznemu współczesnej nauki i medycyny, problemy ze słuchem nie są już przeszkodą na drodze do profesjonalnego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego.

Osoby, którym wszczepiono implant słuchowy, nie tylko bez problemu komunikują się z innymi, ale okazuje się, że mogą też mieć doskonały słuch muzyczny. Nie ma przeszkód, żeby śpiewały, komponowały, grały na różnych instrumentach lub nagrywały profesjonalne płyty.

Niedosłyszące pokolenie mp3

Ubytek słuchu wśród młodzieży jest zdecydowanie większy niż u ich rodziców.

Wysokie decybele głośnej muzyki emitowane przez powszechnie dostępne nowoczesne urządzenia - odtwarzacze mp3, tablety, laptopy czy telefony komórkowe - spowodowały nagły wzrost ilości zaburzeń słuchu wśród młodych ludzi. Dzięki programowi badań przesiewowych można było ustalić, że różnego rodzaju zaburzenia i problemy związane ze słuchem dotyczą niemal 20 procent nastolatków w Polsce.

- W wywiadach często pytają mnie, jak wpadłem na pomysł festiwalu. Przyszedł mi on do głowy podczas występu jednej z moich pacjentek. Słuchając, jak pięknie gra na fortepianie pomyślałem, że wraz z postępem w dziedzinie implantów ślimakowych takich osób jak ona będzie coraz więcej. Warto pokazać  światu, jakie drzemią w nich możliwości - mówi prof. Henryk Skarżyński.

Festiwal niesłyszących muzyków

Z ponad stu zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów, została wybrana grupa 33 uczestników z 15 krajów z całego świata: Niemiec, Rosji, Ukrainy, Chin, Indonezji, Australii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Polski, Austrii, Kazachstanu i Izraela.

Spośród nich jury pod przewodnictwem prof. Ryszarda Zimaka wybierze 13 laureatów festiwalu, którzy wystąpią podczas koncertu galowego w studiu im. Witolda Lutosławskiego z towarzyszeniem muzyków Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Krzesimira Dębskiego.

W składzie jury znalazł się m.in. prof. Jerzy Stuhr, Janusz Olejniczak, Piotr Metz, Jacek Wójcicki, Maciej Miecznikowski, Roman Czejarek, Stanisław Leszczyński, Bogna Kowalska, Ewa Podleś, Christine Rocca, Grzegorz Wilk, Monika Zalewska oraz Małgorzata Małaszko.

Nie tylko Beethoven miał problem ze słuchem

W świecie muzyki przypadki zaburzeń słuchu nie są odosobnione. Wszyscy pamiętają o głuchocie Ludwiga van Beethovena, ale mało kto wie, że dziś do problemów ze słyszeniem otwarcie przyznaje się nawet Sting.

Operację w Światowym Centrum Zaburzeń Słuchu w Kajetanach przeszedł popularny wokalista zespołu Leszcze - Maciej Miecznikowski.

Artysta przyznaje, że przed zabiegiem nie słyszał dobrze niskich częstotliwości, dlatego miał problem z codzienną komunikacją międzyludzką. Gdyby nie prof. Skarżyński, który go wyleczył, nadal musiałby czytać z ruchu warg, żeby zrozumieć, co ludzie do niego mówią.

Podczas Koncertu Galowego wieńczącego festiwal "Ślimakowe rytmy" wystąpią także artyści z całego świata. Wszyscy mieli problemy ze słuchem. Po zastosowanym leczeniu mogli dalej swobodnie rozwijać swoje pasje.

Na scenie zobaczymy niemiecką śpiewaczkę operową Johannę Pätzold, która po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych straciła słuch, Karola Nowakowskiego - pierwszego na świecie pacjenta z dwoma implantami wszczepionymi do pnia mózgu, Grzegorza Wilka - wokalistę znanego z programu "Twoja twarz brzmi znajomo", który po latach niedosłyszenia przekonał się do noszenia aparatów słuchowych oraz Łukasza Żelechowskego i Weronikę Niczyporuk.

Koncert rozpocznie się o godz. 19, można go oglądać za pośrednictwem YouTube lub na stronie www.ifps.org.pl

Gospodarzami finału Festiwalu są: Agata Młynarska i Maciej Miecznikowski

Posłuchaj fragmentu Koncertu Galowego:

 Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT