Jesteś terapeutą?

Paul Chappuis Bragg. Celebryta zdrowego stylu życia

Głosił, że każdy człowiek powinien żyć przynajmniej 120 lat, ale z powodu niewłaściwej diety i złych nawyków rujnujemy sobie zdrowie i umieramy przedwcześnie. Zalecał więc uprawianie sportu, ograniczenie spożywania białych produktów (mąki, cukru i soli), picie czystej wody i oczyszczające głodówki. Jego rad słuchali aktorzy, biznesmeni, politycy i koronowane głowy. Stał się celebrytą, który miał codzienny program w telewizji, a w radiu występował nawet trzy razy dziennie.

Artykuł na: 4-5 minut dieta zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Z ogromną swobodą podchodził do faktów. Pewne nie są nawet data i miejsce jego narodzin. Paul Chappuis Bragg lubił widok zdumienia na twarzy klientów, gdy podawał im swój wiek metrykalny, zawyżony prawdopodobnie o kilkanaście lat.

Rozpowszechniane przez niego informacje, jakoby urodził się w 1881 r. w Fairfax County, w stanie Wirginia, trudno potwierdzić z powodu braku odpowiednich dokumentów – bardziej prawdopodobne wydają się inna data i inne miejsce jego przyjścia na świat: 6 lutego 1895 r. w Batesville, w Arkansas. W tym czasie jego ojciec, Robert E. Bragg, współpracował bowiem z miejscową gazetą "Batesville Democratic Herald".

Wiadomo natomiast, że wraz z dwoma braćmi dorastał w Waszyngtonie, dokąd rodzina przeniosła się, gdy ojciec otrzymał posadę w korpusie służby cywilnej Stanów Zjednoczonych. Robert E. Bragg pracował jako drukarz, syn jednak chętniej przedstawiał ojca jako rolnika, dzięki któremu posiadł szeroką znajomość roślin i ich walorów zdrowotnych. To niejedyne nadużycie Paula. Za używanie tytułu profesora naraził się na zarzut oszustwa.

Zanim stał się guru zdrowego stylu życia, pracował jako szkolny trener sportowy. Przygotowywał drużynę futbolową Connersville High School w Connersville, w Pensylwanii, do sezonu 1920.

Zdrowiem i dietą zainteresował się wcześniej, gdy był jeszcze uczniem szkoły wojskowej i mieszkał w internacie. Zachorował wtedy na gruźlicę, a opiekująca się nim pielęgniarka opowiedziała mu, jak leczona jest ta choroba w jej ojczystej Szwajcarii. Zamiast zamykania okien i leżenia w łóżku zalecała mu więc przebywanie na słońcu, spożywanie świeżej żywności, masaże i terapię wodną.

W latach 20. ubiegłego wieku Paul otworzył w Los Angeles jeden z pierwszych w kraju sklepów ze zdrową żywnością. Znajdował się on obok kliniki medycyny naturalnej, prowadzonej przez niego wspólnie z przyjacielem. Kalifornia była wówczas miejscem spotkań entuzjastów i specjalistów medycyny alternatywnej.

Zachowały się zdjęcia z pieszych wypraw zdrowotnych, np. po Griffith Park w Los Angeles. Widać na nich Bragga prowadzącego zajęcia gimnastyczne, w których tłumnie uczestniczą uśmiechnięte kobiety w kostiumach kąpielowych i zadowoleni mężczyźni w krótkich spodniach. Aktywność na świeżym powietrzu stanowiła ważny, ale niejedyny element zdrowego stylu życia promowanego przez Bragga.

Równie istotna była dieta oparta na warzywach z organicznych upraw, świeżych sokach z ananasów lub pomidorów i na oczyszczającej organizm z toksyn wodzie. W jego domu nie było tytoniu, białego cukru, białego chleba i złych słów. Zalecał obserwowanie potrzeb własnego ciała jako panaceum na zachowanie zdrowia, witalności i młodzieńczego wyglądu.

Teorie te Bragg promował na łamach "The Los Angeles Times", gdzie miał własną rubrykę, i podczas bezpłatnych wykładów, z jakimi podróżował po kraju. Jednym z jego słuchaczy był Jack LaLanne, wówczas nastolatek, a później słynny amerykański trener fitnessu, i gwiazda amerykańskiej TV.

Twierdził, że Bragg go uratował, gdyż pod wpływem mistrza porzucił swoje nałogi, uwolnił się od śmieciowego jedzenia i zmienił swoje codzienne nawyki. Nie tylko dla niego prozdrowotne zalecenia Paula Bragga okazały się ważne.

Bragg był mentorem m.in. australijskich sportowców, takich jak pływak i medalista olimpijski Murray Rose czy wielokrotna mistrzyni olimpijska w lekkoatletyce, Elizabeth Cuthbert. Doradzał w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia gwiazdom Hollywood, m.in. Douglasowi Fairbanksowi, Tomowi Mixowi, Glorii Swanson i Rudolfowi Valentio.

Dzięki własnym audycjom w hollywoodzkim radiu i telewizji mógł też promować aktywność fizyczną wśród masowego odbiorcy. Później w autorskim programie telewizyjnym "Zdrowie i szczęście", emitowanym przez pięć dni w tygodniu, Bragg prezentował ćwiczenia fizyczne, przygotowywał potrawy według własnych przepisów i prowadził rozmowy z gośćmi, którymi byli celebryci i entuzjaści zdrowego stylu życia. Charyzmatyczny, zawsze opalony, wyprostowany, z falującymi włosami gwiazdy filmowej Paul Bragg sam stał się celebrytą.

Sprzedawał ekologiczne produkty pod marką Bragg. W latach 70. ubiegłego wieku oferował 365 artykułów żywnościowych, w tym herbaty ziołowe, napoje witaminowe, sok z ananasa, sok pomidorowy, płatki i krakersy z dodatkiem siedmiu ziaren, suplementy mineralne i witaminowe, kiełki pszenicy, przyprawy ziołowe, wodorosty i kosmetyki naturalne.

Do ostatnich swoich dni uprawiał sport i prowadził wykłady promujące zdrowy styl życia. Zmarł na zawał serca 7 grudnia 1976 r.

Paul Chappuis Bragg

Holistic Health 3/2021
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 3/2021
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT