Jesteś terapeutą?

Mapa emocji

Kiedy jesteśmy zakochani odczuwamy ciepło, niepokój objawia się skurczem klatki piersiowej. Badacze z Finlandii opracowali specjalną mapę przedstawiającą miejsca na naszym ciele, które stają się aktywne za sprawą doświadczanych przez nas odczuć.

03 wrzesień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto w Helsinkach zlokalizowali na ludzkim ciele miejsca, w których silnie objawiają się emocje. Różne rodzaje odczuć, z którymi stykamy się na co dzień, wywołują reakcje fizyczne, które można zobrazować.

Naukowcy na łamach prestiżowego pisma Proceedings of the National Academy of Sciences przedstawili wyniki badań przeprowadzonych wśród 700 osób ze Skandynawii i Tajwanu, u których najpierw wywołano określone stany emocjonalne, a następnie poproszono o zaznaczenie na modelach miejsc, które według nich są stymulowane podczas odczuwania danych wrażeń.

Wyniki uśredniono i naniesiono na mapę ludzkiego ciała. Na podstawie zebranych informacji specjaliści doszli do wniosku, że na odczuwane emocje nie ma żadnego wpływu przynależność kulturowa, etniczna czy religijna. Niepokój objawia się najczęściej skurczem w klatce piersiowej, a na żywioną do kogoś miłość i przywiązanie nasz organizm reaguje zwiększoną emisją ciepła.

Jak wyglądałyby emocje z poziomu pojedynczych komórek?

Cellular Emotions from duro howell on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT