Jesteś terapeutą?

Emocje skuteczniejsze niż leki?

Zachwyt, który odczuwamy oglądając zapierający dech w piersiach widok, czytając książki lub słuchając ulubionej muzyki, może mieć wpływ na ogólny stan naszego zdrowia.

05 marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty psychika stan zapalny
Zdrowe zakupy

Naukowcy udowodnili, że pozytywne duchowe przeżycia wywołują silną reakcję przeciwzapalną w organizmie porównywalną do leków.

Kiedy czujemy się poruszeni, wzmacnia się nasz system odpornościowy i obniża poziom cytokin, czyli białek powodujących stany zapalne w organizmie, które z kolei mają związek z chorobami serca, cukrzycą typu 2, zapaleniami stawów, a nawet chorobą Alzheimera i depresją.

Naukowiec Dacher Keltner, psycholog z University of California w Berkeley, twierdzi że:

Podziw, który odczuwamy zachwycając się nad pięknem, wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cytokin w organizmie. Oznacza to, że emocje, jakie przeżywamy np. podczas spaceru na łonie natury, zatracając się w muzyce lub oglądając dzieła sztuki, będą miały bezpośredni wpływ na zdrowie i długość naszego życia.

Aby ocenić wpływ pozytywnych emocji na stany zapalne w organizmie, naukowcy zatrudnili 200 młodych ludzi, którzy – w jednym, określonym dniu – powiedzieli, jak często podczas wyznaczonych 24 godzin doświadczyli podziwu, współczucia, zadowolenia, radości, miłości i dumy.

W badaniach wykazano, że osoby z największą ilością pozytywnych doświadczeń w danym dniu, miały również najniższe poziomy interleukiny 6, cytokiny będącej markerem stanu zapalnego.

I znów okazuje się, że tylko piękno może nas ocalić...

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT