Jesteś terapeutą?

Terapia z wykorzystaniem systemu EVOX, czyli dźwiękoterapia w leczeniu traumy

Nową, z pozoru nieprawdopodobną, dźwiękoterapię stosuje się w leczeniu skutków traumatycznych zdarzeń, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób fizycznych i psychicznych – informuje Cate Montana.

Artykuł na: 29-37 minut psychika
Zdrowe zakupy

Dobrostan psychiczny ma związek z lepszym stanem zdrowia, a najnowsze badania pokazują, że ma on wpływ nawet na śmiertelność, przez redukcję ryzyka zgonu1. Jak jednak możemy go osiągnąć? Wykluczenie oczywistych czynników wywołujących stres – nerwowego życia domowego oraz pracy, obaw o pieniądze, trudnych związków, rozwodów, problemów z poczuciem własnej wartości, stałego narażenia na pola elektromagnetyczne i wszystkich innych rzeczy składających się na zabiegany, współczesny styl życia – nie zawsze jest możliwe. Ponadto nawet zarządzanie stresem nie gwarantuje pozytywnego samopoczucia psychicznego.

Aby osiągnąć ten pozytywny stan, należy przede wszystkim dotrzeć do przyczyny nieodpowiedniego radzenia sobie z nieuniknionym napięciem. A to oznacza odkrywanie niezdrowych, ukrytych wzorców emocjonalnych, które sabotują nawet najlepsze działania w dziedzinie zarządzania stresem i samodoskonalenia. To, dlaczego na niektórych ludzi stresory wpływają bardziej niż na innych, zależy od ich życiowych doświadczeń i genetyki2. Stres może być bardziej niebezpieczny dla osób z predyspozycją i rodzinną historią występowania chorób serca, cukrzycy i depresji. A dziecko, które przeżyło coś traumatycznego, np. problemy z porzuceniem przez rodzica po rozwodzie, jest o wiele bardziej narażone w dorosłości na nerwy i traumę w wyniku własnych procedur rozwodowych niż inna osoba, niemająca tego rodzaju przejść w dzieciństwie.

Co gorsza, epigenetycy odkryli teraz, że życiowe doświadczenia mogą zmienić sposób ekspresji DNA, a wiele skutków traumy można przekazywać kolejnym generacjom, nawet jeśli ci przyszli członkowie rodziny nie są narażeni na żadne traumatyczne stresory3. Oznacza to, że ktoś wychowany w doskonale szczęśliwym domu, w którym obecni byli oboje rodzice, wciąż może być dotknięty traumą porzuconego jako dziecko dziadka lub pradziadka lub nawet ją dziedziczyć.

Do niedawna odkrywanie niezdrowych ukrytych wzorców emocjonalnych – wyuczonych i/lub odziedziczonych – i bardziej pozytywne przeformułowanie czyjegoś sposobu postrzegania samego siebie, innych ludzi i życia było domeną psychiatrów i psychologów. Pacjenci mogli spędzać dekady na psychoterapii bez odkrycia głównych przyczyn problemu, nie mówiąc o ich usunięciu i wykroczeniu poza ten problem.

Obecnie, dzięki zaawansowanym technologiom rozpoznawania wzorców głosowych i rozwojowi oprogramowania do przekształcania percepcji, nowa terapia ma rozwiązywać problem pewnych ukrytych schematów i wspierać tworzenie dobrostanu emocjonalnego. Wszystko to przez odwzorowywanie subtelnych częstotliwości czyjegoś głosu, a następnie udzielanie informacji zwrotnej w postaci brakujących częstotliwości w procesie neurotreningu. Dzięki temu w ciągu kilku godzin dochodzi do trwałych i pozytywnych zmian w zakresie dobrostanu.

Co możemy wyczytać z głosu?

Mówienie angażuje wiele części ciała: płuca, jamy ustną, nosową i brzuszną, gardło, plecy, żebra, mózg i nerwy. Według dr. Vaughna R. Cooka, lekarza medycyny orientalnej oraz twórcy urządzenia i oprogramowania do przekształcania percepcji EVOX, wszystko, co się dzieje w organizmie, będzie miało swoje odzwierciedlenie w głosie. – Głos niesie w sobie wiele informacji. Słowa prawie nic nie znaczą. To tylko wierzchołek góry lodowej – mówi dr Cook, który jest również założycielem i prezesem firmy technologicznej ZYTO z Lindon w stanie Utah w USA, która wprowadza na rynek system EVOX. Zwraca uwagę na fakt, że gdy ktoś dzwoni i mówi przez telefon: "Cześć, mówi…", rozmówca natychmiast rozpoznaje płeć dzwoniącego, jego przybliżony wiek, tożsamość etniczną, miejsce urodzenia, nastrój i prawdopodobnie ma ogólne pojęcie na temat stanu jego zdrowia. Ludzie cały czas rozszyfrowują te głosowe informacje i nawet o tym nie myślą. Czasami wiadomo nawet, że wypowiadane słowa są nieprawdziwe – po prostu nie wydają się właściwe.

Stres może być bardziej niebezpieczny dla osób z predyspozycją i rodzinną historią występowania chorób serca, cukrzycy i depresji

Ludzie zauważaj rozdźwięk pomiędzy wypowiadanymi słowami a idącą za nimi energią, jak wtedy gdy rodzic mówi: "Wszystko jest w porządku", a dziecko doskonale wie, że jest dokładnie odwrotnie.

Nie ma do tej pory wielu badań klinicznych w dziedzinie tzw. podpisu prozodycznego (intonacji głosu, akcentu i rytmu) ludzkiego głosu. Jedno z nich wykazuje jednak, że słuchający mogą wiarygodnie określać, kiedy druga osoba kłamie, po prostu na podstawie brzemienia jej głosu4.

– Dzięki urządzeniu EVOX nie przejmujemy się słowami. Ignorujemy je. Interesujemy się wyłącznie wzorcami energetycznymi w głosie, a energia głosu to po prostu częstotliwość. A zatem słuchamy dźwięków w zakresie ok. 4 oktaw – 12 tonów zachodniej muzycznej skali chromatycznej, od C do B. Następnie odbieramy energię, łączymy ją w jedną oktawę i prezentujemy jako coś, co nazywamy indeksem percepcji. Dzięki eksperymentowi medycznemu i błędowi nauczyliśmy się, że wskazane jest posiadanie symetrycznego głosu. Innymi słowy: najlepiej, by zawierał częstotliwości we wszystkich zakresach – mówi dr Cook.

Jednakże według niego głos jest często pozbawiony częstotliwości, które powinny być w nim obecne. Niektóre są nazbyt zaakcentowane lub przesadzone, podczas gdy inne stłumione. A konfiguracja brakujących, wyolbrzymionych lub osłabionych częstotliwości różni się w zależności od tematu, ukrytej emocjonalnej treści, którą niosą za sobą słowa. Niezależnie od tego, o czym się rozmawia – czy nawet myśli podczas mówienia bzdur – wzorzec głosu wiernie odzwierciedla emocje, doświadczenia, przekonania i postawy wobec tematu – uważa dr Cook. Innymi słowy, niezależnie od tego, czy rozmawia się o urazie odniesionym w wypadku samochodowym, czy smutku po utracie ukochanej osoby, oprogramowanie ujawnia czyjąś percepcję sytuacji w oparciu o ukryte programowanie. Jest ono wyjątkowe, ponieważ rzekomo opiera się na tych indywidualnych życiowych doświadczeniach, genetyce i oddziaływaniach epigenetycznych tego, co dr Cook nazywa "rodziną pochodzenia". – Kiedy rozmawiasz na jakikolwiek temat, energia Twojego głosu faktycznie się zmienia, ponieważ wszystkie informacje, które masz w swoim ciele w związku z nim, będą odzwierciedlone w głosie. Jeśli mówisz o swoim bólu dolnej części pleców, on nadejdzie. Jeśli mówisz o swoim ojcu, pojawią się Twoje doświadczenia i wspomnienia z nim związane – wyjaśnia specjalista.

Problem polega na tym, że ludzie zagłębiają się we własnym postrzeganiu rzeczy – wie o tym każdy psycholog. Ugryzienie przez psa, którego doświadczyło się w wieku 5 lat, może się przekształcić u dorosłego człowieka w stałe spostrzeżenie, że "Wszystkie psy są niebezpieczne". Nieobecność ojca w wyniku rozwodu może wywołać następującą percepcję: "Wszyscy mężczyźni mnie opuszczą". Każdy człowiek jest po brzegi wypełniony takimi niezmiennymi, ukrytymi wyobrażeniami, typu "W szkole jest ciężko", "Jestem słaby z matematyki", "Chłopcy to łobuzy", "Kobietom nie można ufać", "W moim życiu nic nie idzie do przodu", "Nie zasługuję na szczęście". Im więcej utrwalonych nieświadomych przekonań ma człowiek, tym bardziej ograniczone stają się jego rzeczywistość i opcje. – Twoje postrzeganie sabotuje twoje działania. Dokonujemy niemądrych wyborów, ponieważ według naszej wiedzy są one dla nas najlepszą opcją. Przekształcanie percepcji przekazuje ciału informację, której mu brakuje, ponieważ nie pojawia się ona w głosie. Komputer wytwarza brakującą informację w postaci zwrotnych częstotliwości energetycznych, z którymi według analizy głosu organizm wykazuje biologiczną spójność. Tę unikalną informację wprowadza się następnie nieświadomie za pośrednictwem sygnału oprogramowania, które ciało odbiera i przyswaja – wyjaśnia dr Cook.

Kiedy następuje przyswojenie brakującej informacji, dochodzi do ostatecznej zmiany wzorca głosu. Gdy oprogramowanie wykrywa znaczącą modyfikację w tym zakresie, sygnalizuje, że postrzeganie tematu uległo przekształceniu – twierdzi wynalazca EVOX. – Kiedy tak się stanie, masz większą liczbę dostępnych opcji, ponieważ możesz więcej zrozumieć i podejmować bardziej inteligentne decyzje – mówi specjalista.

Terapia traumy - nowy punkt widzenia

Czy zdarzyło Ci się, że przemierzałeś parking i machałeś do przyjaciela, który Cię zignorował? Zraniło Cię to i zezłościło? A potem, po kilku dniach gotowania się ze złości, dowiedziałeś się, że zdechł mu pies, dlatego tamtego dnia był zmartwiony i pochłonięty tym zdarzeniem tak, że nawet Cię nie zauważył? Nowa informacja wszystko zmienia. Rozumiesz, co naprawdę się wydarzyło. Już nie czujesz się zmartwiony i zły, ponieważ Twoje postrzeganie sytuacji zostało przeformułowane. Dokładnie tym, jak twierdzą, zajmują się specjaliści wykorzystujący system EVOX z klientami, którzy zwracają się do nich z różnymi problemami: stresem, depresją, stanami lękowymi, natrętnymi myślami i zachowaniami, a czasem nawet fizycznymi objawami. Pracują jednak przez zmianę tych emocji na podstawie brakujących w głosie częstotliwości.

Niezależnie od tego, o czym się rozmawia wzorzec głosu wiernie odzwierciedla emocje, doświadczenia, przekonania i postawy wobec tematu – uważa dr Cook

Kevin Talmadge, doradca żywieniowy i specjalista stosujący system EVOX z Sarasoty na Florydzie w USA, miał 83-letnią klientkę o imieniu Sarah, która przyjechała do niego na wózku inwalidzkim. – Rozglądała się dookoła jak osoba tak pobita i pokonana, jak tylko można to sobie wyobrazić. Trzy lata wcześniej zachorowała na półpasiec i chociaż zmiany chorobowe przeszły w stan remisji, wciąż odczuwała potworny ból. Jej ciało nie mogło być dotykane na większości jego powierzchni. Miała problemy ze spokojnym snem i była gotowa się poddać – opowiada Talmadge.

Specjalista przeprowadził sesję z wykorzystaniem systemu EVOX tylko w związku z fizycznymi dolegliwościami klientki. Zidentyfikował przy tym wiele ze wskaźników, których należy szukać w ukazujących postęp nagraniach jej głosu. Po upływie około godziny Talmadge zakończył sesję. – Byłem zupełnie początkujący, prowadziłem praktykę zaledwie od 2 tygodni. Kiedy klientka zapytała, co teraz robimy, naprawdę nie miałem pojęcia, więc po prostu odesłałem ją do domu i poprosiłem, by monitorowała natężenie bólu w trakcie tygodnia. Po tym czasie zadzwoniła i powiedziała, że ból zniknął, a ona może spać i obejmować męża. Podczas naszej rozmowy płakała, podobnie jak i ja. Nie mogłem uwierzyć, jak znaczące było móc komuś pomóc w ten sposób – opowiada specjalista.

Jednakże po kilku tygodniach ból Sarah zaczął nawracać. Nie był tak dotkliwy jak wcześniej, ale Talmadge zaprosił ją na sesję, aby popracować nad nieświadomymi wyobrażeniami, które w sobie rozwinęła i odziedziczyła po swojej rodzinie pochodzenia: rodzicach, dziadkach i innych krewnych. Po 2 czy 3 miesiącach zaczęli koncentrować się na pewnych jej wczesnych życiowych doświadczeniach. – Bardzo dobrze wiadomo, że niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie mają związek z fizycznymi i emocjonalnymi skutkami w postaci cukrzycy, otyłości, depresji itd. Mieszanina takich przeżyć przynosi efekty podobne do zespołu stresu pourazowego, ponieważ wydarzenia mają wiele skutków, które układają się w całą stertę – tłumaczy Talmadge.

Kiedy specjalista pomógł Sarah cofnąć się myślami do czasu, gdy miała 11 lat, nagle przypomniała sobie, że była molestowana seksualnie przez członka rodziny. Po tym jak Talmadge przekierował tę pogrzebaną traumę przez system EVOX, kobieta ponownie całkowicie uwolniła się od bólu i tak już zostało do końca jej życia. – W przypadku fizycznych dolegliwości to trudne. Mówię ludziom, że jeśli otrzymują odpowiednią opiekę medyczną i całą pomoc, jakiej normalnie by potrzebowali, a sytuacja się nie zmienia, może jest coś, co hamuje ich normalną ludzką zdolność do leczenia, i to może być wzorzec traumy – mówi Talmadge.

Na przykład jego inna pacjentka, 30-letnia Janet, od lat poruszała się na wózku inwalidzkim i zmagała z objawami boreliozy i innymi zaburzeniami. Pomimo leczenia jej kończyny były od czasu do czasu sparaliżowane, doświadczała parestezji (uczucia pieczenia lub kłucia, zwykle w dłoniach i stopach), oślepiających bólów głowy i problemów z koncentracją. Nie potrafiła utrzymać pracy i mieszkała z rodzicami.

Objawy kobiety nie ustąpiły dzięki pracy tylko na poziomie fizycznym, więc Talmadge dotarł do informacji o jej rodzinie pochodzenia. Okazało się pochodzi ona z regionu bałtyckiego, gdzie od pokoleń toczono wojnę. Talmadge uruchomił więc oprogramowanie, skupiając jej uwagę na międzypokoleniowym zespole stresu pourazowego. – Tak naprawdę ludzie nawet nie muszą rozmawiać o traumie, ponieważ mogła ona mieć miejsce na tak wczesnym etapie ich życia, że o niej zapomnieli. Mogli ją przeżyć w łonie matki lub przed ich urodzeniem, więc oczywiście w ogóle o niej nie pamiętają. Jednak samo mówienie o ramach czasowych wystarczy do zakotwiczenia głosu do tego przodka i czasu. Tam, na poziomie epigenetycznym, umiejscowiona jest informacja, która ujawni się na mapie głosu, gdzie możemy się nią zająć – wyjaśnia specjalista.

W przypadku Janet, po oczyszczeniu informacji o jej rodzinie pochodzenia, Talmadge przeprowadził kilka sesji w kierunku jej objawów, które następnie szybko ustąpiły, a kobieta była w stanie zacząć prowadzić normalne życie. – Kiedy zmieniasz swój umysł, idzie za tym zmiana w życiu. Jako gatunek nosimy ze sobą całą tę traumę, a teraz możemy coś z tym zrobić. Taka jest według mnie szersza perspektywa – mówi Talmadge.

Choć system EVOX wydaje się potencjalnie obiecujący, przed tą technologią jeszcze długa droga. Kryminalistyka od dawna rozumie, że ton głosu to silny wskaźnik emocji. Urządzenia do analizy akcentu głosowego, które mierzą "mikrowstrząsy" w głosie jako wyznaczniki stresu, są powszechnie stosowane na posterunkach policji i w więzieniach w USA jako "wykrywacze kłamstw". A jednak nieliczne badania, które przeprowadzono na tej znacznie mniej skomplikowanej niż system EVOX technologii, wykazują, że – chociaż mogą one trafnie wykryć obecność stresu – nie są w stanie wiarygodnie określić, czy wynika on z kłamstwa, czy nie5. Chociaż nowa metoda ma oczywiście swoich entuzjastycznych zwolenników wśród terapeutów, najwyraźniej potrzebne są bardziej zaawansowane analizy dotyczące częstotliwości głosu i ich związku z leczeniem traumy. Obserwujmy tę przestrzeń.

Czym jest świadomy i nieświadomy umysł?

Świadomy umysł – stan świadomości na jawie – to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli chodzi zarówno o świadome, jak i mimowolne ruchy oraz funkcje układu nerwowego, w tym rzekomo przytomne wybory, neuronauka udowadnia, że 95% z nich jest podświadomie warunkowana.

Jak pisze specjalista w tej dziedzinie, profesor Uniwersytetu Stanowego w San Francisco w USA, Ezequiel Morsella, "Istnieją obecnie dowody naukowe na to, że nieświadomość nie jest wyraźnie mniej elastyczna, złożona, kontrolująca, rozważna czy zorientowana na działanie niż jej [świadomy] odpowiednik". Porównując ludzkie zachowanie do "skomplikowanej i inteligentnej konstrukcji" reprezentowanej przez rośliny i zwierzęta, dodaje: "Nieświadome procesy są inteligentne i nabywane przez całe życie na świecie… W naturze tzw. nieświadomy umysł to reguła, a nie wyjątek"6.

Specjaliści w dziedzinie marketingu wiedzą, że wyborów zakupowych nie dokonuje ten 5% kawałek umysłowego ciasta zwanego świadomym umysłem. To dlatego reklamy celowo odwołują się do ludzkich emocji. Handlowcy starają się prowokować głęboko osadzone emocjonalne połączenia, które z kolei wywołują u nieostrożnego klienta impulsy zakupowe.

Typowa sesja z wykorzystaniem systemu EVOX

Specjaliści na różne sposoby korzystają z technologii EVOX. Leonie Baxter, lekarz medycyny naturalnej z Kornwalii w Wielkiej Brytanii, mówi, że stara się uczyć klientów bardzo dokładnego poznawania tematu od razu, wchodzenia w jego zakres, uczucie, zapach, smak – we wszystko, co ma z nim związek. – Kiedy po raz pierwszy tego doświadczyli? Czy jest coś, do czego mogliby to odnieść? Im bardziej mogę wciągnąć ich w ich myśli i uczucia, tym bardziej uchwycę te częstotliwości. Do pewnego stopnia to trochę jak biografia dla biologii – wyjaśnia specjalistka.

Czasami Baxter prosi klientów o zapisywanie ich spostrzeżeń. Następnie, kiedy są gotowi i wyrażają zgodę, zaczyna nagrywanie dziesięciosekundowej wypowiedzi. – Tak naprawdę to 8 sekund dźwięku i nie ma znaczenia, co się mówi. Jeśli tylko klienci koncentrują się na danym temacie, EVOX wychwytuje energię głosu i tworzy jego mapę, zwaną wskaźnikiem percepcji – tłumaczy Baxter. Wskaźnik percepcji przedstawia czyjeś postrzeganie jakiegoś tematu (patrz "Mapa wskaźnika percepcji"). Po każdym nagraniu brakujące w głosie częstotliwości wprowadza do organizmu klienta się przez ręczne widełki – nadawczo-odbiorcze urządzenie sygnalizacyjne – lub laser niskiego poziomu.

Podczas wysyłania informacji klient relaksuje się dzięki słuchaniu przypadkowej muzyki elektronicznej. Informacje zwrotne w trakcie sesji pochłaniają średnio 30 s-2 min. Następnie wykonuje się kolejne nagranie głosu. Zmienione częstotliwości są poddawane ocenie i prezentowane w formie kolejnego wskaźnika percepcji, a ostatnie brakujące częstotliwości przekazywane z powrotem do ciała klienta.

Istnieją obecnie dowody naukowe na to, że nieświadomość nie jest wyraźnie mniej elastyczna, złożona, kontrolująca, rozważna czy zorientowana na działanie niż jej [świadomy] odpowiednik

Sesje trwają zwykle około godziny i obejmują wielokrotne cykle nagrywania/informacji zwrotnej, aż wskaźnik percepcji ujawni wyraźną zmianę na gruncie podświadomego postrzegania. – To piękny, a zarazem prosty proces. Lubię system EVOX za to, że jeśli ktoś nie chce się w coś zagłębiać – co nie wszyscy robią – mogą właściwie mówić o czymkolwiek, jeśli tylko koncentrują się na swoim temacie. Chodzi o częstotliwość, nie o słowa, i po prostu pozwolenie oprogramowaniu na sprawdzanie jego algorytmów, dopóki nie wskaże, że doszło do zmiany percepcji. Szczerze mówiąc, gdybym jutro straciła tę technologię, nie wydaje mi się, bym mogła praktykować medycynę holistyczną. Tak, mogłabym przeprowadzać mój kwestionariusz medycyny funkcjonalnej, sporządzać dokumentację medyczną oraz wykonywać badania krwi, ale z pewnością nie mogłabym przeformułować ludzkich emocji w ciągu godziny do półtorej. To naprawdę przyszłość – mówi Baxter.

Sesja z wykorzystaniem systemu EVOX - typowe tematy

Specjaliści twierdzą, że system EVOX można stosować do przeformułowywania percepcji wszelkiego rodzaju problemów, w tym związanych z:

 • uzależnieniami,
 • zachowaniem,
 • poprawą wydajności w sporcie czy pracy,
 • fobiami, genetycznymi i wywołanymi traumą,
 • produktywnością,
 • celami i wartościami w związku, komunikacją, równowagą,
 • smutkiem i przygnębieniem w związku z historią uzależnienia, śmierci lub straty, konfliktem itd.,
 • poczuciem własnej wartości, pewnością siebie, wątpliwościami, radzeniem sobie z błędami,
 • kompetencjami społecznymi, nieśmiałością, agresją, znęcaniem się nad słabszymi, krzywdą,
 • stresem w domu, pracy, związkach,
 • dobrostanem, dietą, snem, przybieraniem lub traceniem na wadze.

Mapa wskaźnika percepcji wykorzystywana w systemie EVOX

Specjaliści korzystający z urządzenia i oprogramowania EVOX wykorzystują mapę wskaźnika percepcji, bazującą na energii głosu, która ujawnia zarówno obecne, jak i brakujące częstotliwości w porównaniu z idealnie wyważonym postrzeganiem (patrz idealna mapa) w każdej z następujących 12 stref percepcyjnych.

 • Strefa 1: Niedocenienie vs samoakceptacja
 • Strefa 2: Powtarzalne myśli vs kreatywne niezależne myśli
 • Strefa 3: Smutek vs wewnętrzny spokój
 • Strefa 4: Niespójność vs integracja emocjonalna
 • Strefa 5: Samokrytycyzm vs dbałość o siebie
 • Strefa 6: Miłość warunkowa vs bezwarunkowa
 • Strefa 7: Złość vs akceptacja zmian
 • Strefa 8: Lęk i przytłoczenie vs odpowiedzialność
 • Strefa 9: Stłumienie ekspresji emocjonalnej vs odpowiednia autoekspresja
 • Strefa 10: Poczucie niezasługiwania vs samoakceptacja
 • Strefa 11: Niezmienne przekonania vs otwartość na możliwości
 • Strefa 12: Sprzeczne vs odpowiednie przekonania i działania

Mapa wskaźników percepcji

Przykłady skuteczności terapii z wykorzystaniem systemu EVOX

Historia sukcesu: "Poczucie winy po prostu zniknęło" - EVOX a przemoc w rodzinie

David Watts, 54-latek z Plymouth w Wielkiej Brytanii miał długotrwałe problemy ze swoimi rodzicami. – Mój ojciec stosował przemoc. "Nieuprzejmość" to prawdopodobnie najprzyjemniejsze słowo, jakim mógłbym określić jego zachowanie. Według mnie wierzył, że stanowczość i chłód to oznaki miłości. W rezultacie miałem obite ramię, a moja opinia na własny temat nie była zbyt pochlebna. Odczuwałem również silne poczucie winy w związku z tym, jak bardzo nigdy nie dogadywałem się z którymś z rodziców i jak bardzo oddalaliśmy się od siebie – opowiada David.

Mężczyzna usłyszał o Leonie Baxter od przyjaciela w pracy i postanowił sprawdzić, czy mogłaby pomóc mu poradzić sobie z tymi negatywnymi uczuciami. – Wszystko było bardzo jasne. Usiedliśmy, a ona wyjaśniła mi technologię oraz pokazała komputer EVOX i ręczne widełki. Następnie odbyliśmy sesję, a komputer zmapował mój głos – opowiada David.

Po upływie około godziny urządzenie wykryło, że doszło do znaczącej percepcyjnej zmiany w związku z tematem jego rodziców. – Nie jestem człowiekiem religijnym, ale poczułem pokrzepienie i lekkie rozjaśnienie w ciele, tak bym to określił. Od tamtej pory tak naprawdę nie myślałem o problemach z rodzicami, a było to ponad rok temu. Każdego ranka nie wyskakuję z łóżka, mówiąc: "Czuję się lepiej!", ale nie krytykuję się w związku z tą sprawą, a poczucie winy, cierpienie i żal po prostu zniknęły – mówi David.

Historia sukcesu: "Nie było większego sceptyka ode mnie" - EVOX pomaga po rozstaniu

Lisa Talmadge, pochodząca z Vermont sześćdziesięciolatka, jest siostrą Kevina Talmadge’a. Przez całą karierę zawodową pracowała jako pielęgniarka i – jak mówi – prawie nie mogła opanować braku zainteresowania i niedowierzania, kiedy słuchała pełnych ekscytacji historii swojego brata na temat jego pracy z systemem EVOX na przestrzeni lat. – Jeśli nie mogę czegoś zobaczyć i tego zmierzyć, nie wierzę w to. Nie było większego sceptyka ode mnie – śmieje się.

Potem, na początku 2020 r., przeżyła nagłe i traumatyczne rozstanie z długotrwałą partnerką. – Zadzwoniła, poprosiła o spotkanie w konkretnej lokalizacji, miejscu o nazwie Staw Joego, i po prostu to przedstawiła. Po tym wydarzeniu popadłam w głęboką depresję. Przez kilka miesięcy byłam w kompletnej rozsypce. Ciągle powtarzałam tę rozmowę, myśląc: „Gdybym tylko powiedziała coś innego. Gdybym tylko powiedziała to, zrobiła tamto, spawy mogłyby wyglądać inaczej”. Nie mogłam jeść i spać. Dosłownie wyłam w łóżku, wciąż odtwarzając w myślach tę scenę, noc za nocą. Byłam bardzo zablokowana i opanowana przez te natrętne myśli – opowiada Lisa.

W końcu opowiedziała bratu o swoim problemie. Kevin zasugerował długotrwałą pracę z wykorzystaniem technologii EVOX, a ona stanowczo odmówiła. – Jako osoba wywodząca się z konwencjonalnego środowiska medycznego, w którym bierzesz pigułkę, przechodzisz operację lub radzisz sobie z czymś dzięki psychoterapii, w ogóle nie miałam przekonania, że to zadziała. Nie mogłam jednak po prostu zmienić faktu, że płakałam, nie jadłam i nie spałam – wspomina Lisa.

W końcu kobieta ustąpiła. Kevin dostarczył jej ręczne widełki i odbyli kilka długotrwających sesji. Na początku pracowali nad pozbyciem się problemów związanych z rodziną pierwotną. – Od razu, w pozytywnym sensie, uświadomiłam sobie wpływ moich uczuć względem matki. Byłam lesbijką w latach 60. XX w., więc moja relacja z nią była w zasadzie traumatyczna. Po sesji byłam bardziej stabilna i spokojna, co było dużą zmianą. Następnie dotarliśmy do kwestii mojej dziewczyny – relacjonuje Lisa.

Sesje z systemem EVOX były pomocne, ale kobieta nadal miała obsesję. W tym momencie Kevin zasugerował, żeby podczas spotkania skupiła się na miejscu, w którym została porzucona – Stawie Joego. – Pomyślałam: "Naprawdę? Poważnie?", ale potem wydarzyło się coś w rodzaju cudu. Wciąż nie mogę nawet uwierzyć w to, że mówię to głośno, ale po odbyciu tamtej sesji przespałam noc i nie budziłam się z myślami o tym. Nigdy więcej nie przechodziłam też przez ten ból i obsesję. To skończyło się natychmiast i zmieniło moje życie. Byłam wstrząśnięta!" – wspomina Lisa.

Bibliografia
 1. J Aging Res, 2018; 2018: 2126368
 2. Neuroscience, 2014; 0: 157–70
 3. Prog Mol Biol Transl Sci, 2018; 158: 273–98
 4. Nat Commun, 2021; 12: 861
 5. National Institute of Justice, March 16, 2008. “Voice Stress Analysis: Only 15 Percent of Lies About Drug Use Detected in FieldTest.” nij.ojp.gov
 6. Perspect Psychol Sci, 2008; 3: 73–9
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 3/2022
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 3/2022
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT