Jesteś terapeutą?

Jak zainteresować pracowników sportem?

Sport odgrywa ważną rolę w życiu wielu osób. Jednocześnie jednak wciąż pozostaje spore grono osób, które stronią od niego i szukają różnorodnych wymówek, aby tylko nie uczestniczyć w zajęciach, które wymagają od nich odrobiny ruchu. Czy da się ich zainteresować sportem? Czy w ogóle warto? A jeśli tak, jak tego dokonać? W naszym artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na ten temat.

04 maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut ruch
Zdrowe zakupy

Sport i praca. Dlaczego mogą iść w parze?

Obecnie rynek pracy dynamicznie ulega zmianom i pracownicy coraz częściej szukają dla siebie firm, które nie tylko oferują im stabilne zatrudnienie i dobry zarobek, ale także mogą zaproponować pakiet benefitów. Wśród nich znajduje się między innymi możliwość korzystania z ośrodków sportowych czy klubów fitness. Dla wielu są one tak istotne, że są gotowi kierować się tą kwestią podczas poszukiwania nowego zatrudnienia.

Dlatego, jeśli jesteś pracodawcą i zastanawiasz się, jak przyciągnąć do siebie najlepszych, być może powinieneś zainteresować się także współpracą z ośrodkami sportowymi. Doskonałym pomysłem może być także pracownicza karta multisport, którą będziesz mógł zaproponować zainteresowanym. Na pewno sprawi ona, że twoja firma zostanie wyżej oceniona przez pracowników, a oni sami będą bardziej zadowoleni z warunków, które im oferujesz.

Masz już wszystko przygotowane, a chętnych brak? Zachęć ich!

Przygotowałeś już pakiet bonusów sportowych, ale twoi pracownicy nie chcą z nich skorzystać? Jeśli zdarza ci się właśnie taka sytuacja, być może powinieneś zachęcić ich do korzystania z takiej oferty i przekonać, że naprawdę warto. Dzięki temu twoje starania nie pójdą na marne. Jednocześnie, gdy pierwsi pracownicy skorzystają już z atrakcji, na pewno sami zachęcą pozostałych. Jak jednak tego dokonać? Istnieją trzy proste triki, które możemy ci zaproponować.

Wspólny udział w sporcie

Pierwszym pomysłem może być wspólne uczestnictwo w sportach grupowych. Znajdź najbardziej atrakcyjną ofertę dla swoich pracowników. Przykładowo, jeśli dominują wśród nich kobiety, zaoferuj im pilates, jogę lub aerobik, na który będą mogły udać się wspólnie po pracy. Na pewno inwestycja w zajęcia grupowe będzie bardziej opłacalna finansowo dla ciebie i dla twoich pracowników, a dodatkowo grupa koleżanek może się wspólnie motywować do aktywności. To na pewno skuteczniejsze rozwiązanie, niż oferta indywidualna.

Turnusy zimowe dla rodziców i dzieci

Twoi pracownicy na pewno mają dzieci, a dzieci chętnie uczą się jazdy na nartach czy łyżwach. Zaproponuj więc podwładnym atrakcyjne cenowo turnusy wypoczynkowo-sportowe dla nich i dla ich pociech. Niech w ramach pakietu wyjadą w atrakcyjne miejsce i wspólnie bawią się oraz uczą. Możesz także dodać do tego wejściówki na ciekawe wydarzenia sportowe, jak choćby popularne skoki narciarskie, o których więcej przeczytasz na stronie desporto.pl.

Jeśli klasyczny sport nie jest odpowiedni, postaw na e-sport

Innowacyjnym, ale coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, jest e-sport, o popularności którego możesz przeczytać pod adresem techmove.pl. Jeśli zatem twoi pracownicy nie mają ochoty na korzystanie z wyjazdów, siłowni czy basenu, możesz zapewnić im nowoczesną formę rozrywki i sportu, tworząc kącik dla miłośników gier. To na pewno spodoba się niejednej osobie, która lubi spędzać czas z padem w dłoni i pozwoli jej odstresować się w czasie przerwy lub po godzinach pracy.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny