Jesteś terapeutą?

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Artykuł na: 2-3 minuty serce
Zdrowe zakupy

Biegi długodystansowe zmniejszają ryzyko udaru mózgu o 10%, co jest tak samo skuteczne jak leki na serce, jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Londnynie. Badacze monitorowali wpływ biegów długodystansowych na grupę 139 osób starszych (najstarsi mieli 69 lat), którzy trenowali na swój pierwszy maraton. Zdrowie ich serc i naczyń krwionośnych zostało ocenione przed rozpoczęciem treningu i dwa tygodnie po zakończeniu maratonu londyńskiego. Podczas przygotowań biegali średnio 6 do 13 mil tygodniowo przez sześć miesięcy.

Naukowcy stwierdzili, że po zakończeniu maratonu aorta (największa tętnica) była bardziej elastyczna, a jej wydajność była znacznie lepsza - tętnica uległa odmłodzeniu o cztery lata. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być zawodowym sportowcem, aby zobaczyć te korzyści zdrowotne. W rzeczywistości największe korzyści uzyskały osoby najstarsze i biegające najwolniej. Pozytywne efekty zdrowotne obserwowano już po kilku tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń.

Źródło: European Society of Cardiology EuroCMR 2019 congress, May3,2019

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny