Jesteś terapeutą?

Aktywność fizyczna: tak, ale nie w pracy!

Osoby wykonujące zawody wymagające wysiłku fizycznego są bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

19 maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty ruch
Zdrowe zakupy

Zdaniem holenderskich ekspertów każda aktywność fizyczna jest dobra, o ile nie wiąże się bezpośrednio z pracą. Naukowcy oparli wnioski na metaanalizie 17 badań przeprowadzonych w latach 1960-2010 na łącznej liczbie 193 696 ochotników.

Według badaczy osoby podejmujące aktywność fizyczną z własnej woli mogą dowolnie zarządzać swoim czasem: decydują, kiedy ćwiczą, a kiedy odpoczywają. Natomiast robotnicy fizyczni są uzależnieni od norm i stałego harmonogramu pracy. W rezultacie może dojść do przetrenowania, a to przekłada się na wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci - według obliczeń naukowców, nawet o 18%.

Ponieważ wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, który powiązano już z wyższym ryzykiem rozwoju wielu chorób, naukowcy i lekarze podkreślają rolę ruchu w  profilaktyce tych schorzeń. Tymczasem autorzy metaanalizy zwracają uwagę na zachodzący w przypadku robotników tzw. paradoks aktywności fizycznej. Co ciekawe, dotyczy on jedynie mężczyzn - w przypadku kobiet praca fizyczna zdaje się mieć dobroczynny wpływ na zdrowie.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT