Jesteś terapeutą?

Marsz dobrze wpływa na mózg

Kolejne doniesienie na temat korzyści wynikających z uprawiania marszu: nacisk stóp na twardą powierzchnię podbija krew i poprawia krążenie w mózgu.

07 sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty ruch mózg
Zdrowe zakupy

Maszerowanie w umiarkowanym tempie 1 m/s wywołuje fale ciśnieniowe wewnątrz naczyń krwionośnych, które znacząco zwiększają przepływ krwi przez mózg - twierdzą badacze z New Mexico Highlands University (Stany Zjednoczone).

Chociaż nacisk nie jest tak silny jak podczas biegania, to w sposób wystarczający przyczynia się do poprawy krążenia krwi. Dotychczas uważano, że ćwiczenia fizyczne nie mają bezpośredniego wpływu na przepływ krwi przez poszczególne tkanki i narządy.

Eksperci przebadali efektywność marszu na grupie 12 ochotników, których monitorowano podczas stania w miejscu i podczas spokojnego marszu. Wcześniej ten sam zespół naukowców badał biegaczy, u których obciążenie stóp podczas kontaktu z podłożem jest 4-5 razy większe od ich ciężaru!

Oczywiście podczas marszu obciążenie stóp jest zdecydowanie słabsze, jednak zdaniem naukowców nadal znacząco poprawia ono funkcje mózgu i prowadzi do ogólnej poprawy samopoczucia.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT