Jesteś terapeutą?

Szybki, piętnastominutowy marsz wydłuży życie

To możliwy do osiągnięcia cel, który zapewnia tyle korzyści zdrowotnych, ile sugerują obecne zalecenia w postaci 21 minut dziennie (lub 150 minut tygodniowo) umiarkowanych ćwiczeń gimnastycznych dla osób starszych.

05 wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty ruch długowieczność
Zdrowe zakupy

To pewne, że aktywność fizyczna jest zdrowa, ale ile sportu potrzebują osoby po sześćdziesiątym roku życia? Wystarczy kwadrans umiarkowanych ćwiczeń dziennie - na przykład szybki marsz. To dość, by seniorzy zachowali zdrowie i zmniejszyli ryzyko przedwczesnej śmierci.

Mniej niż połowa seniorów zna bieżące zalecenia - twierdzą badacze z University Hospital of Saint-Etienne. Dlatego postanowili sprawdzić, jakie jest minimalne zapotrzebowanie na ruch u osób po sześćdziesiątce, konieczne do zmniejszenia ryzyka poważnych chorób przewlekłych i przedwczesnej śmierci.

Naukowcy zapoznali się z wynikami badań na ponad 12 000 osób w wieku 60-101 lat, żyjących w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie i w Australii i przyjrzeli się stopniowi intensywności ćwiczeń oraz ryzyku śmierci w ciągu kolejnych 10 lat.

Odkryli, że ryzyko śmierci spadało, kiedy wzrastała aktywność fizyczna. Osoby,  które ćwiczyły najwięcej, obniżały ryzyko przedwczesnej śmierci o 35%, natomiast osoby które ćwiczyły sporadycznie - o 22 procent.

Źródło: Prezentacja podczas Spotkania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, 14 czerwca 2016 r., Sophia Antipolis, Francja

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT