Jesteś terapeutą?

Dłuższe życie bez wysiłku

Każdy z nas jest w stanie dzięki ćwiczeniom fizycznym przedłużyć sobie życie o dobre kilka lat - a do tego wcale nie trzeba chodzić na siłownię.

20 listopad 2015 Artykuł na: 4-5 minut
długowieczność ruch
Zdrowe zakupy

Wszyscy dobrze wiemy, że aktywność fizyczna nam służy. Ale gdy tylko w rozmowie padnie hasło: "trening", do głowy przychodzą nam wizje spoconych ludzi kotłujących się na siłowni bądź truchtających ostatkiem sił po parku.

Jak żyć dłużej?

Tabelka poniżej pokazuje, jak wykonywanie lekkich, umiarkowanych lub ciężkich ćwiczeń fizycznych wpływa na naszą długowieczność w porównaniu do osób spędzających życie przed telewizorem.

Co ciekawe, spędzanie 4 godzin tygodniowo na lekkiej aktywności fizycznej (np. chodzeniu czy jeżdżeniu na rowerze) najlepiej chroni przed przedwczesną śmiercią, bo aż o całe 50%.

Nie zawsze jest to słuszna opinia. Trening może oznaczać również np. chodzenie czy jeżdżenie na rowerze. Wykonywanie tych czynności regularnie może zapewnić długie i zdrowe życie (a już na pewno bardziej niż wieczne leżenie przed telewizorem).

40 minut marszu lub jazdy na rowerze, 6 dni w tygodniu (czyli łącznie 4 godziny tygodniowo), obniży ryzyko przedwczesnej śmierci o całe 40%. Innymi słowy, pożyjesz 5 lat dłużej niż przeciętny leń kanapowy.

Badacze z Norweskiego Uniwersytetu Sportu i Wychowania Fizycznego w Oslo przekonują, że wprowadzenie do swojej codziennej rutyny lekkich ćwiczeń fizycznych przynosi korzyści porównywalne do rzucenie palenia.

Wniosek ten naukowcy wysnuli dzięki rozpoczętej w 1972 roku obserwacji pewnej grupy mężczyzn, którzy na początku badania mieli po 40-50 lat. Było ich wówczas 15 tys., ale w 2000 roku, kiedy badacze ponownie chcieli im się przyjrzeć, okazało się, że nadal żyło tylko 5738 z nich.

Norwescy naukowcy zaczęli zatem monitorować ogólny stan zdrowia oraz aktywność fizyczną pozostałych uczestników badania, aby po 12 latach dojść do bardzo krzepiących konkluzji: dłuższe życie wcale nie wymaga wylewania siódmych potów na siłowni.

Co więcej, nigdy nie jest za późno, żeby rozpocząć aktywne życie. Korzystne efekty odczuli nawet ci uczestnicy badania, którzy zaczęli ćwiczyć czy jeździć na rowerze dopiero w wieku 73 lat!

Bibliografia

  1. Br J Sports Med, 2015; 49: 743–8

Kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Ryzyko przedwczesnego zgonu nie maleje w zauważalny sposób u ludzi odbywających lekki trening przez jedynie godzinę lub mniej w tygodniu.

Jeśli jednak na nieforsujące ćwiczenia fizyczne poświęcisz więcej niż łącznie godzinę tygodniowo, zmniejszysz ryzyko przedwczesnej śmierci o całe 32%. I to bez wysiłku.

Aktywność fizyczna była zawsze w modzie

Exercise, exercise, and exercise from Remyyy on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT